- Podręcznik do religii dla uczniów klas pierwszych nie wchodzi w skład bezpłatnego podręcznika MEN dlatego zasady zaopatrywania się w podręczniki do nauki religii i odpłatność za nie pozostają bez zmian – informuje ks. dr Marek Korgul, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego.
W niektórych diecezjach katecheci sygnalizowali problem, iż dyrektorzy szkół wywieszają listy podręczników obowiązujących w nowym roku szkolnym ale bez podręcznika z religii dla klasy I . Na interwencję katechetów w tej sprawie żądają oświadczenia wydziału katechetycznego kurii lub biskupa diecezjalnego, że rodzice mają sami płacić za ten podręcznik – relacjonuje duchowny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W piśmie rozesłanym do kurii diecezjalnych sekretarz Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. dr Marek Korgul wyjaśnia:
Reklama
„1. Wraz z pojawieniem się bezpłatnego podręcznika dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych nie uległy zmianie i obowiązują nadal przepisy dotyczące programów i podręczników do nauki religii. W myśl § 4 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz.U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.) „Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii”.
2. Podręcznik do religii dla uczniów klas pierwszych nie wchodzi w skład bezpłatnego podręcznika MEN. Bezpłatny podręcznik MEN nie zawiera treści, które wynikają z „Programu nauczania religii”.
3. Zasady zaopatrywania się uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w podręczniki do nauki religii i odpłatność za nie pozostają bez zmian”.