O. Bortnik zauważa, że patrząc na czerwcowe pielgrzymowanie, widać niejakie ożywienie. Są parafie, które po latach przerwy spowodowanej nie tylko pandemią, powracają do zwyczaju letnich „rekolekcji w drodze”. Teraz to specjalny czas dla Ślązaków. W czerwcu, a zwłaszcza lipcu nie ma prawie dnia, by na Jasną Górę nie przychodzili wierni z Górnego Śląska. Często jest to jeden dzień w drodze, jeden na Jasnej Górze i powrót pieszo. Niektórzy pozostają na Jasnej Górze nawet kilka dni. Do pielgrzymów pieszych dołączają wierni, którzy docierają autokarami, rowerami, a nawet biegiem.
Rolnicy pieszo, z Tarnowa licznie rowerem…
Pomóż w rozwoju naszego portalu
12 VII na Jasną Górę dotrze 41. Piesza Pielgrzymka Duszpasterstwa Rolników diec. zielonogórsko-gorzowskiej. Towarzyszyć im będzie przekonanie, że „Maryja prowadzi do wspólnoty Kościoła”.
- Lipiec zapowiada się bogaty w pielgrzymki rowerowe - informuje rzecznik Jasnej Góry.
Reklama
Oprócz mniejszych grup z klubów sportowych, parafii czy nawet pielgrzymek rodzinnych, dotrą m.in. Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa (13 VII), 33. Szczecińska o charakterze archidiecezjalnym ( 7 VII) oraz Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska (21 VII). W ubiegłym roku, w pierwszej tarnowskiej pielgrzymce diecezjalnej przyjechało prawie 600 osób. Teraz organizatorzy przewidują, że może uczestniczyć w niej nawet 1600 rowerzystów. Pielgrzymi rowerowi ze Szczecina będą mieli do pokonania ponad 600 k. Poprzednie edycje pokazały, że wśród uczestników były także osoby z Warszawy, Śląska, czy nawet z Częstochowy.
Boży Duch niesie i …z duchem czasu
Rolkowa pielgrzymka z Wrocławia na początku lipca pokonuje 221 km w ciągu 4 dni, tym razem pod hasłem: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła". Rolkowcy dotrą na Jasną Górę 9 VII. To inicjatywa Zespołu Szkół Salezjańskich DON BOSCO we Wrocławiu oraz Salezjańskiego Wolontariat Misyjny - Młodzi Światu we Wrocławiu. Oprócz pokuty i modlitwy pielgrzymka ta ma także wymiar dzieła miłosierdzia. Każdy pielgrzym może poprzez swoją jazdę pomóc dziewczynom i chłopcom z ulicy w Don Bosco Fambul - Freetown, wspomagając zakup autobusu.
Jest to jedna z dwóch pielgrzymek rolkowych organizowanych na Jasną Górę, druga wyrusza w sierpniu z Warszawy.
Lipcowy „pielgrzymkowy szczyt” - na Szkaplerzną
16 lipca przypada wspomnienie NMP z Góry Karmel. To największy lipcowy odpust maryjny na Jasnej Górze. Na uroczystości, już w wigilię, a więc 15 lipca licznie przybędą uczestnicy diecezjalnych pieszych pielgrzymek, w tym poznańskiej i przemyskiej. Dotrą też mniejsze grupy np. piotrkowska.
Gotowi!
Trwają też intensywne, ostatnie przygotowania do sierpniowych dużych pielgrzymek diecezjalnych.
Reklama
- W zasadzie wszystko jest już dopięte, i kwestie duszpasterskie, i organizacyjne 313. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej - poinformował jej kierownik o. Krzysztof Wendlik podczas czerwcowej „odprawy przewodników”. Paulini dziękują za niezmienną polską gościnność, dzięki której mogli przygotować bazę postojową i noclegową, za wielkie zaangażowanie świeckich w przygotowania. Prowadzący grupy do Częstochowy w ramach pielgrzymki deklarują: „jesteśmy przygotowani, by wyruszyć i bardzo na ten moment czekamy”.
Zanim pątnicy wyruszą do Częstochowy zachęcają tez innych. Np. w Winnym Grodzie w diec. zielonogórsko-gorzowskiej zorganizowano pielgrzymkę pieszą ulicami miasta „od parafii do parafii”. Była to właśnie swego rodzaju zachęta do udziału w 42. Pieszej Pielgrzymce z Zielonej Góry na Jasną Górę, która wyruszy na początku sierpnia. Jak podkreślali organizatorzy, niektórzy zielonogórzanie chodzą na pielgrzymkę, ale wielu z nich nigdy jej nie widziało, stąd pomysł, by pokazać „co to takiego”. Był to czas modlitwy za mieszkańców miasta, za rodziny, o umocnienie w wierze i w czasie, kiedy w różnych miejscach naszego kraju są zdejmowane krzyże, dawanie świadectwa, że „krzyż jest znakiem miłości Boga, objawionej w Chrystusie”.
Tradycyjny „szczyt pielgrzymkowy” przypada jednak na sierpień. Jego kulminacja obejmuje dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia) oraz uroczystość odpustową Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia). Wówczas na Jasną Górę każdego dnia docierają tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy wiernych. Sezon pieszych wędrówek do Częstochowy kończy się 8 września.