Reklama

Radosny czas oczekiwania

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowo Adwent pochodzi od łac. „adventus” i oznacza przyjście. Dla chrześcijan oznacza radosny czas przygotowania na przyjście Pana, a więc przygotowanie do Bożego Narodzenia, gdy wspomina się pierwsze przyjście Syna Bożego na ziemię, i oznacza radosne oczekiwanie na ponowne Jego przyjście na ziemię. Adwent rozpoczyna nowy rok liturgiczny i obejmuje cztery kolejne tygodnie, począwszy od pierwszej niedzieli po uroczystości Chrystusa Króla, do pierwszych nieszporów Bożego Narodzenia.
To jaki będzie tegoroczny Adwent, zależy od nas samych. To jak go przeżyjemy, w dużej mierze zdecyduje o przeżyciu świąt Bożego Narodzenia, bo Adwent dotyczy sfery ducha, w naszym wnętrzu dokonujemy wyborów i od nich właśnie zależy, jak go przeżyjemy. Najlepiej zacząć od początku. Od pierwszej niedzieli. Zacząć od zaraz. Ale jak?

Cztery tygodnie

Kto z nas wie, czy będzie mu dane przeżyć aż tyle. Czy ten Adwent nie będzie ostatnim? Straszę? Nie, wręcz przeciwnie, uświadamiam sobie i wam, że to nie od nas zależy. Raczej zachęcam do mocnego startu od samego początku. Jak zacząć? Ja zacznę od spowiedzi. Od postanowień. Od planu. Czy mi wyjdzie? To zależy ode mnie. Czy wam wyjdzie? Zależy od was! Adwent zależy od nas. Nie przeszkodzą nam w tym telewizja, radio, wystawy w sklepach, ale też nie pomogą. Powiedzmy uczciwie, mogą być przeszkodą i są. Dlaczego? Ponieważ w sklepach od dłuższego czasu królują wystawy świąteczne. W telewizji i w prasie tematem dnia nie będzie Adwent, dziennikarze nie przeprowadzą setek rozmów z ekspertami na temat, jak przeżywać Adwent; jeśli już, to wspomną, że w Kościele rzymskokatolickim rozpoczyna się okres Adwentu. I tyle.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak przeżyć Adwent?

W czasie Adwentu powinna dominować radosna nadzieja. Kościół bowiem przez liturgię tego okresu budzi w nas uczucia nadziei, tęsknoty i radosnego oczekiwania. Od pierwszej niedzieli Adwentu do 16 grudnia akcentowany jest eschatologiczny charakter tego okresu. Nasze spojrzenie jest skierowane na drugie przyjście Chrystusa - w chwale. Druga część zaczyna się 17 grudnia i kończy w Wigilię Narodzenia Pańskiego. Tutaj główny akcent liturgii jest położony na pierwsze przyjście Chrystusa - w Jego narodzeniu w Betlejem. Oczekiwanie na przyjście Jezusa jest źródłem radości. Jakkolwiek przygotowanie na przyjście Pana polega na oczekiwaniu i pokucie, stąd fioletowy kolor szat liturgicznych, to jednak pokuta jest przepełniona radością. Adwent przypomina nam, że całe nasze życie jest oczekiwaniem. Pierwsze przyjście Chrystusa, budzące tyle nadziei i radości jest zapowiedzią drugiego przyjścia w chwale, na końcu czasów. Ono winno budzić w nas nadzieję.
- W naszej rodzinie czas Adwentu był szczególnym przeżyciem - wspomina Piotr z Wałbrzycha. - Rodzice mobilizowali nas od samego początku. Oprócz mnie była jeszcze czwórka rodzeństwa. Tata namawiał nas do podejmowania wyrzeczeń, odkładania słodyczy do woreczków, słuchania z uwagą niedzielnej Ewangelii, którą omawialiśmy przy obiedzie. Staraliśmy się zapamiętywać jak najwięcej i wyprzedzać w odpowiedziach. Taka zdrowa rywalizacja. Najważniejszym jednak wydarzeniem w Adwencie były Roraty. Każdego dnia były odprawiane w naszym kościele. Msza św. rozpoczynała się przy zgaszonych światłach, ksiądz szedł do ołtarza w procesji, dzieci niosły lampiony. Pamiętam, jak wspólnie przygotowywaliśmy je z tatą, każde z nas miało inny. Podobały się nam Roraty. Wszystkie dzieciaki, a było nas w świątyni naprawdę sporo, przed Mszą kładły losy do koszyczka (tak nazywaliśmy kartki papieru, na których wypisywaliśmy swoje dane). Każda karteczka brała udział w losowaniu figurki Dzieciątka Jezus. Pamiętam, jak mój sześcioletni braciszek wylosował i jaki był szczęśliwy. Figurkę zanieśliśmy do domu, rodzice przygotowali stół z białym obrusem, świeczki. W domu było uroczyście, wspólna modlitwa przy figurce, śpiewanie pieśni adwentowych. Figurka zostawała tylko do następnego dnia, ale nas było w domu sporo, więc jeszcze nieraz udało się ją wylosować. Katecheci na lekcjach religii namawiali również do postanowień, do chętnej pomocy rodzicom. Klimat Adwentu zapamiętałem jako bardzo radosny, uwieńczony pięknymi świętami Bożego Narodzenia.

Reklama

Czas nawrócenia

Oczekiwanie wiąże się z przygotowaniami. Jeżeli na serio potraktujemy ten fakt, to znajdziemy w sobie chęć do podjęcia wysiłków, aby coś w swoim życiu zmienić i przygotować się na przyjście Pana.
Piotr odnalazł w swojej rodzinie odpowiednie wzorce, dzisiaj jako dorosły człowiek kultywuje je w swojej rodzinie. Jego synowie z chęcią angażują się w adwentowe postanowienia, biorą udział w Roratach i odkładają słodycze do woreczków. Ważnym elementem przygotowań jest zrobienie porządków, czyli skorzystanie z adwentowej spowiedzi. Adwent nie ma charakteru pokutnego w takim sensie jak Wielki Post. Jest jednak czasem nawrócenia i pokuty, do tego wzywają nas czytane w tym okresie teksty biblijne: „Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie” (Mt 3, 2); „Głos się rozlega: «Drogę dla Pana przygotujcie na pustyni, wyrównajcie na pustkowiu gościniec naszemu Bogu! Niech się podniosą wszystkie doliny, a wszystkie góry i wzgórza obniżą; równiną niechaj się staną urwiska, a strome zbocza niziną gładką»” (Iz 40, 3-4); „Bracia: rozumiejcie chwilę obecną: teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas, niż wtedy, gdyśmy uwierzyli. Noc się posunęła, a przybliżył się dzień. Odrzućmy więc uczynki ciemności, a przyobleczmy się w zbroję światła. Żyjmy przyzwoicie, jak w jasny dzień... Przyobleczcie się w Pana Jezusa Chrystusa” (por. Rz 13, 11-14). Główne postacie Adwentu: Najświętsza Maryja Panna, Patronka adwentowego czuwania; prorok Izajasz zapowiadający przyjście Zbawiciela i św. Jan Chrzciciel, który bezpośrednio przygotowywał lud na spotkanie z Mesjaszem, wzywają nas do prostowania Chrystusowi ścieżek w naszym sercu.

Oczekiwanie

Następuje coraz większa komercjalizacja świąt Bożego Narodzenia. Już od początku Adwentu krzykliwe reklamy domów towarowych wzywają nas do zakupów i troski tylko o ten jeden wymiar przygotowania do świąt. Rozlegające się kolędy ze stoisk z płytami i kasetami tworzą atmosferę świąteczną. Przyzwyczajamy się do tego coraz bardziej. Tymczasem jest to poważny problem, ponieważ często z komercjalizacją łączy się desakralizacja.
Na początku Adwentu przeżywamy wspomnienie św. Mikołaja Biskupa, który zasłynął z wielkiej dobroci dla potrzebujących. Od wieków trwa tradycja obdarowywania innych w tym dniu prezentami. Ale św. Mikołaj coraz częściej kojarzy się z Laponią, a nie z biskupem chrześcijańskim działającym na przełomie III i IV wieku w Azji Mniejszej.
Warto w naszej polskiej tradycji kultywować piękne zwyczaje, zwłaszcza udział w Roratach; trzeba skorzystać z rekolekcji adwentowych i sakramentu pokuty, przystępować do Komunii św. Możemy też we wspólnocie rodzinnej śpiewać pieśni adwentowe, razem modlić się i czytać Pismo Święte lub książki religijne i na ich temat rozmawiać. Warto wyciszyć się, zrezygnować choć trochę ze słuchania muzyki czy oglądania telewizji i w Adwencie uczynić więcej dobrego, niż to zwykle czynimy.
Duch Adwentu jest duchem nadziei i radosnego oczekiwania, ale nie świętowaniem z wyprzedzeniem. Nie jest łatwo utrzymać tego ducha w obliczu nacisków komercji, które przemieniły tygodnie przed Bożym Narodzeniem w szaleństwo zakupów i rozrywki. Powinniśmy przezwyciężać komercjalizm i lepiej rozumieć i przeżywać ten okres.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

[ TEMATY ]

LGBT

Kosowo

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

"Kosowo dołoży wszelkich starań, aby wkrótce stać się drugim po Czarnogórze krajem Bałkanów Zachodnich, który gwarantuje swoim obywatelom prawo do związków partnerskich osób tej samej płci. Będziemy ciężko pracować, aby osiągnąć (ten cel) w najbliższej przyszłości" - powiedział Kurti, dodając, że do zmiany w kosowskim prawie może dojść już w maju.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję