Reklama

Akademia bez senatu

Dr Władysław Biegański był nazywany profesorem bez katedry. Założone przez niego i noszące jego imię Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie możemy dziś nazwać akademią bez senatu. Powodem są organizowane od kilku lat w Częstochowie znakomite konferencje naukowe, które gromadzą uczestników z odległych zakątków Polski i świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesienią tego roku TLCz zorganizowało dwie konferencje o zasięgu międzynarodowym. Pierwsza - historyczna - nosiła tytuł „Szkoła lwowska i jej wpływ na rozwój medycyny polskiej”. Sesja odbywająca się w roku 70-lecia inwazji na Polskę przypomniała wybitne postaci medycznej szkoły lwowskiej i tragiczne losy tych, którzy w lipcu 1941 r. zostali aresztowani i zamordowani na Wzgórzach Wuleckich.
Sesja historyczna ma swoją historię. Początkowo była planowana jako sesja satelitarna VII Światowego Kongresu Polonii Medycznej, który miał odbyć się w Toruniu. Z powodu trudności Kongres przesunięto na rok przyszły. Honor organizatorów uratowało środowisko częstochowskie, które zorganizowało swoją część obrad. Do Częstochowy przyjechało ok. 100 reprezentantów Polonii Medycznej. Tutaj również - zamiast w Toruniu - odbyło się zebranie przedstawicieli Federacji Polonijnych Organizacji Medycznych i wybór przewodniczącego, którym został ponownie prof. Jan Borowiec z Uniwersytetu w Uppsali. - Mamy ogromną satysfakcję, że po czterech Kongresach Polonii Medycznej, które odbyły się w Częstochowie z dużym sukcesem zorganizowaliśmy kolejne spotkanie lekarzy polskiego pochodzenia - mówi Beata Zawadowicz, prezes TLCz. - Przedstawiciele Polonii Medycznej chętnie przyjeżdżają do duchowej stolicy Polski i spotykają się tutaj z gorącym przyjęciem. Niezwykłym wyróżnieniem było dla nich imienne powitanie podczas Apelu Jasnogórskiego w dniu poprzedzającym sesję historyczną.
Moderatorami konferencji byli: prof. Zbigniew Chłap ze Stowarzyszenia „Lekarze Nadziei” z Krakowa, prof. Igor Gościński z Krakowa, dr Ewelina Hrycaj-Małanicz ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskich we Lwowie oraz prof. Wanda Wojtkiewicz-Rok z Akademii Medycznej we Wrocławiu. Lwowski Uniwersytet Medyczny reprezentowali: dziekan - dr hab. n. med. Bogdan Dybas, prof. Jerzy Mazur i jego córka Julia Mazur, dr. n. med. Borys Sawczyk. Uczestnicy owacyjnie przyjęli wykład „Lwowska szkoła lekarska i jej tragiczne losy podczas II wojny światowej” wygłoszony przez dr Helenę Tarnawiecką ze Stowarzyszenia Lekarzy Polskich we Lwowie. Jako wykład wiodący uzyskał on tytuł wykładu im. dr. W. Biegańskiego. Sesja miała również konteksty częstochowskie. Historię Uniwersytetu Ziem Zachodnich w latach 1940-44, z jego filią w Częstochowie, gdzie potajemnie kształcono przyszłych lekarzy przedstawiła dr Beata Zawadowicz. Przypomniano postaci dwóch patronów częstochowskich szpitali: Rudolfa Weigla i Ludwika Rydygiera.
Podczas konferencji wręczono, przyznane przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie po raz drugi, Honorowe Statuetki Biegańskiego. Dr Konstanty Radziwiłł - prezes Naczelnej Izby Lekarskiej dziękując za przyznaną mu statuetkę powiedział: - Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie to jedno z najważniejszych i najaktywniejszych Towarzystw w Polsce. Chciałabym szczególnie podziękować za organizację sesji naukowej poświęconej szkole lwowskiej. Trzeba odbudowywać wiedzę na ten temat, niwelować braki pamięci. Ta sesja jest potrzebna dla tych, którzy tam zostali, ale także dla tych, którzy żyją tutaj. Szkoła lwowska jest niezmiernie ważna dla polskiej medycyny.
„Postępy i dylematy kardiologii” to tytuł konferencji, którą była wydarzeniem, jakiego nie powstydziłyby się renomowane ośrodki naukowe. Na konferencję poświęconą pamięci prof. Zbigniewa Religi, przyjechało wielu wychowanków Profesora, dziś wybitnych kardiologów. W gościnnej auli Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej przedstawiono wspomnienia o Profesorze - wśród nich film Haliny Szymury, a następnie kilkanaście wykładów z dziedziny chorób układu krążenia. W grupie wykładowców było 3 profesorów, którzy na tę okazję przylecieli specjalnie - i dodajmy na własny koszt - z USA. Wykład przewodni „Funkcja śródbłonka w cukrzycy i otyłości” wygłosił prof. Tadeusz Maliński z Ohio University, doktor honoris causa Akademii Medycznej w Gdańsku, który za prace badawcze w dziedzinie nanomedycyny dwukrotnie był nominowany do nagrody Nobla. Jego wykład był podstawą bloku tematycznego, poświęconego leczeniu objawowej choroby niedokrwiennej serca u pacjentów z cukrzycą. Wady i zalety stosowanych obecnie metod: leczenia kardiochirurgicznego, zakładania stentów oraz leczenia farmakologicznego przedstawili: dr n. med Mirosław Wilczyński z Katowic, dr hab. n. med. Andrzej Lekston z Zabrza oraz prof. Stefan Grajek z Poznania. Prof. Tadeusz Maliński wzbogacił tę dyskusję informacjami na temat leków, które należy stosować u chorych na cukrzycę, u których zaburzone jest funkcjonowanie śródbłonka. Drugi blok konferencji był poświęcony optymalnemu leczeniu choroby pnia lewej tętnicy wieńcowej. Wykładowcami byli prof. Adam Styś z University of South Dakota w USA, prof. Paweł Buszman z Katowic oraz dr n. med. Mirosław Wilczyński z Katowic, który wygłosił wykład prof. Andrzeja Bochenka. Prezentacje przypadków przedstawiła dr Beata Zawadowicz. Dyskusję specjalistów uzupełnił prof. Tadeusz Maliński, który zaproponował stosowanie stentów powlekanych lekiem zwiększającym wydzielanie tlenku azotu przez śródbłonek, ważnego dla życia związku, który odpowiedzialny jest za każde uderzenie serca.
Kolejny wykład był prezentacją najnowszych rozwiązań w leczeniu krytycznego niedokrwienia kończyn dolnych. To groźna choroba, u pewnego odsetka pacjentów kończy się amputacją kończyn dolnych. Prof. Stefan Kiesz z San Antonio w Teksasie przedstawił metody leczenia - jak na razie niedostępne w Polsce - które pozwalają oszczędzić chorym tak drastycznych zabiegów.
W trakcie obrad prezes TLCz Beata Zawadowicz wręczyła profesorom pracującym w USA dyplomy Honorowego Członkostwa Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego jako wyraz uznania i wdzięczności za udział w konferencjach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II 

2025-04-08 12:15

[ TEMATY ]

Giewont

Agata Kowalska

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego ukarała mandatami po 500 zł dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia o godz. 21.37 – rozświetliły krzyż na Giewoncie - dowiedziała się PAP. W tym celu dwóch mężczyzn na szczyt wyniosło lampy akumulatorowe.

Rozświetlenie krzyża w hołdzie papieżowi Polakowi zostało zapoczątkowane w 2005 roku, w dniu pogrzebu Jana Pawła II. Jak co roku, także tym razem poświata ze szczytu była dobrze widoczna z Zakopanego i wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców oraz turystów.
CZYTAJ DALEJ

Św. Mario - żono Kleofasa! Czemu jesteś taka tajemnicza?

Niedziela Ogólnopolska 15/2006, str. 16

pl.wikipedia.org

"Trzy Marie u grobu" Mikołaj Haberschrack

Trzy Marie u grobu Mikołaj Haberschrack
Sądzę, że każda kobieta ma w sobie coś, co sprawia, że jest tajemnicza. Być może w moim przypadku owa tajemniczość bardziej rzuca się w oczy. Pewnie jest tak dlatego, że przez długi czas żyłam niejako w cieniu odwiecznej Tajemnicy, czyli Jezusa z Nazaretu. Według tradycji kościelnej, sięgającej II wieku, mój mąż Kleofas był bratem św. Józefa. Dlatego też od samego początku byłam bardzo blisko Świętej Rodziny, z którą się przyjaźniłam. Urodziłam trzech synów (Jakuba, Józefa i Judę Tadeusza - por. Mt 27,56; Mk 15,40; 16,1; Jud 1). Jestem jedną z licznych uczennic Jezusa. Wraz z innymi kobietami zajmowałam się różnymi sprawami mojego Mistrza (np. przygotowywaniem posiłków czy też praniem). Osobiście nie znoszę bylejakości i tzw. prowizorki. Zawsze potrafiłam się wznieść ponad to, co zwykłe i pospolite. Stąd też lubię, kiedy znaczenie mojego imienia wywodzą z języka hebrajskiego. W przenośni oznacza ono „być pięknym”, „doskonałym”, „umiłowanym przez Boga”. Nie chciałabym się przechwalać, ale cechuje mnie spokój, rozsądek, prostolinijność, subtelność i sprawiedliwość. Zawsze dotrzymuję danego słowa. Bardzo serio traktuję rodzinę i wszystkie sprawy, które są z nią związane. Wytrwałam przy Panu aż do Jego zgonu na drzewie krzyża (por. J 19, 25). Wiedziałam jednak, że Jego życie nie może się tak zakończyć! Byłam tego wręcz pewna! I nie myliłam się, gdyż za parę dni m.in. właśnie mnie ukazał się Zmartwychwstały - Władca życia i śmierci! Wpatrywałam się w Jego oblicze i wsłuchiwałam w Jego słowa (por. Mt 28,1-10; Mk 16,1-8). Poczułam wtedy radość nie do opisania. Chciałam całemu światu wykrzyczeć, że Jezus żyje! Czyż nadal jestem tajemnicza? Jestem raczej świadkiem tajemniczych wydarzeń związanych z życiem, śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa. One całkowicie zmieniły moje życie. Głęboko wierzę, że mogą one również zmienić i Twoje życie. Wystarczy tylko - tak jak ja - otworzyć się na dar łaski Pana i z Nim być.
CZYTAJ DALEJ

Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję KRRiT o koncesji dla Telewizji wPolsce24 i TV Republika

2025-04-09 13:37

[ TEMATY ]

telewizja

telewizja

Adobe.Stock.pl

Skandaliczna walka z pluralizmem! Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił uchwałę KRRiT o przyznaniu koncesji Telewizji wPolsce24 oraz Telewizji Republika. Zasądził od przewodniczącego KRRiT na rzecz Polskich Wolnych Mediów w Szczecinie ponad 10 tys. zł kosztów postępowania. Wyrok nie jest prawomocny.

W tej sprawie przewodniczący KRRiT w ocenie sądu naruszył przepisy postępowania administracyjnego w stopniu, który mógł mieć wpływ na wynik sprawy. Wszystkie zarzuty podniesione w skardze okazały się zasadne — mówiła sędzia przedstawiając wyrok.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję