Reklama

Na straży pamięci

Pana Wacława Woźniaka często można spotkać z młodzieżą szkolną. Mówi jej, jak wiernie służyć Bogu i Ojczyźnie. Jak twierdzi, tych spraw nie da się rozdzielić. Kiedy tylko może, bierze udział w patriotycznych uroczystościach, Mszach św. i prelekcjach. Stara się wówczas przekazywać młodszym od siebie prawdę, że tylko w Bogu należy pokładać nadzieję. Jego życie jest tego przykładem

Niedziela kielecka 42/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 7 lipca 1918 r. w Słupi Pacanowskiej. Siedem dni później został ochrzczony w kościele św. Marcina w Pacanowie, dziś już bazylice mniejszej. Jezus Konający z sanktuarium w Pacanowie towarzyszy mu przez całe życie. Wizerunek Chrystusa wisi na ścianie jego pokoju, a przede wszystkim wciąż trwa w jego sercu.
Wychowywał się w chłopskiej rodzinie. Jego rodzice pracowali w majątku księcia Radziwiłła. Mama Wacława była gospodynią w majątku, więc syn często bawił się z dziećmi bogatych właścicieli. Co jakiś czas mama zmieniała miejsce pracy, by w końcu osiąść w Rytwianach, w posiadłości państwa Stachurskich. - Moja kochana mama nauczyła mnie miłości do Pana Boga i modlitwy - wspomina. Już od najmłodszych lat zgłębiał wiedzę. Często pani domu sadzała go wraz ze swoimi dziećmi na kanapie i snuła opowieści o dawnych dziejach ojczystych, o kulturze, o wybitnych Polakach, blaskach i cieniach historii narodowej, a mały Wacław z zainteresowaniem tego słuchał.

Mały żołnierz

Reklama

Jako chłopiec bardzo lubił się bawić „w wojsko”. Z kolegami robili sobie karabiny z drewna i przeprowadzali „manewry”, „szkolenia” i „musztrę”. Na urlop do Rytwian przyjeżdżał zięć państwa Stachurskich - kapitan Korpusu Ochrony Pogranicza, który z wielką ciekawością przyglądał się tym „grom wojennym”. Pewnego dnia powiedział matce Wacława: - Pani Marianno, ja pani przyrzekam, że Wacław będzie oficerem”. Mały chłopak był wniebowzięty. Pilnie uczęszczał do szkoły w Staszowie, pokonując codziennie 5 km. W ławce siedział z kolegą Segałem - Żydem. Lubili się do tego stopnia, że wymieniali między sobą drugie śniadanie, grali w piłkę i wspólnie się bawili.
Po ukończeniu szkoły podstawowej zgłosił się na komisję wojskową, która orzekała: „rozwój fizyczny w stosunku do wieku trochę za słaby”. Na szczęście pomógł zaprzyjaźniony kapitan z KOP-u, dzięki któremu Wacław 3 października 1933 r. został przyjęty do orkiestry wojskowej w 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. W orkiestrze był perkusistą. Z muzykami zwiedził pół Polski. Był między innymi we Lwowie i pod Rzeszowem, gdzie odbyły się wielkie manewry, w których wzięło udział 50 tysięcy żołnierzy. Wojna zbliżała się szybkimi krokami. Został żołnierzem warunkowo, musiał jeszcze zdać małą maturę. Rok później w kościele w Kielcach otrzymał sakrament bierzmowania, jego świadkiem był kapelmistrz kpt Maksymilian Firek. W 1939 r. poszedł do służby czynnej, został skierowany do szkoły dla oficerów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojna

Dobrze pamięta 28 sierpnia 1939 r. O godz. 16 trzy tysiące żołnierzy z kieleckiej Bukówki pojechało pod Łask. Zostali włączeni do Armii Łódź. Stamtąd zostali skierowani w okolice Zapolic. Szli 70 km. Ich zadaniem było powstrzymać Niemców. 4 września o godz. 9 doszli na wyznaczone stanowiska, godzinę później rozgorzała walka. Po początkowych sukcesach pod Zapolicami musieli się cofnąć, przewaga Niemców w sprzęcie była zbyt duża.
Parę godzin snu, posiłek i próba przebicia się do Warszawy. Nie udało się, poszli więc do twierdzy Modlin. Śmierć zbierała obfite żniwo. W Błoniach zginął jego kolega Staszek Fąfara. Wacławowi się udało. Przeżył. Gdy szli do Modlina, na ściernisku obok drogi leżało dwóch zabitych młodych żołnierzy niemieckich. - Patrzyliśmy na nich i myśleliśmy o tym, że oni też mają rodziny, żony, dzieci. Wpajano nam rycerskie zasady, nie byliśmy maszynami do zabijania - wspomina. Wracając z prowiantem do jednostki, dostał się pod ostrzał armatni. Przerażone konie poniosły wóz, żaden pocisk go nie trafił, chociaż wybuchały w odległości kilkunastu metrów. - Do dziś dziękuję Panu Bogu za to ocalenie. Gdy walczyliśmy z Niemcami, zauważyłem, że mój kolega coś trzyma w ręku. To był różaniec. Westchnąłem do Pana Boga, że jak przeżyję, to do końca życia będę go odmawiał. Przeżyłem i do dziś jestem wierny mojej obietnicy.

Z ukochaną Zosią

Reklama

Po kapitulacji wrócił do Kielc. Zatrudnił się w sklepie z wyrobami tytoniowymi. W Kielcach poznał „uroczą dziewczynę”, Zosię, która występowała w teatrze w sztuce: „Laleczka z Saskiej Porcelany”. Wacław podczas wystawiania tej sztuki grał w orkiestrze, jednak bardziej niż nuty interesowała go młoda Zosia. 28 kwietnia 1946 r. wziął z nią ślub w seminaryjnym kościele Trójcy Świętej. Rok później urodziły się bliźnięta: Hania i Ewa. Doczekali się dwóch wnuczek i czterech prawnuczek. Razem przeżyli 63 lata. Ich miłość nigdy nie wygasła. - Tylko raz w życiu uniosłem się na żonę i nigdy więcej. Przyrzekłem sobie, że nigdy na moją ukochaną Zosię nie podniosę głosu. Zrozumiałem, że życie razem to ciągłe umieranie jednej dla drugiej osoby. Jak twierdzi, wytrwanie razem w małżeństwie, bez modlitwy i bez obecności Boga w życiu człowieka, jest niemożliwe. Dziś oboje są utrudzeni, schorowani, ale nadal radośni, tak jak wtedy przed sześćdziesięciu laty, gdy się poznali i pokochali, aż ich śmierć nie rozłączy.

Maryja wysłuchała prośby

Po śmierci właściciela sklepu tytoniowego przejął obowiązki kupca. Wdowa odsprzedała mu sklep. Wydawało się, że „spokojnie przeżyje okres wojny”. Jednak to były tylko marzenia. W lipcu 1943 r. podczas łapanki został zatrzymany i zamknięty w więzieniu przy ul. Zamkowej w Kielcach. Przesłuchania, strach i niepewność. Pewnego dnia został wezwany na przesłuchanie… Stoi przed gestapowcem, który bawiąc się pistoletem, strzela koło niego dla zabawy. Wacław był pewien, że nie wyjdzie z tego żywy. Gestapowiec z ironicznym uśmiechem mówi mu, że jest wolny. To był kolejny cud w jego życiu. Poszedł do katedry, by podziękować Bogu za uratowanie. - Gdy klęknąłem przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, by się pomodlić, usłyszałem słowa: „synu” - to była maja mama. Codziennie przychodziła się tu modlić, prosząc Maryję o ratunek dla syna.
Wacław ponownie wpadł w ręce niemieckie. Został wraz z bratem wywieziony „na roboty” do Rzeszy. Pracował jako pomocnik maszynisty. Wraz z dwoma kolegami zaplanował ucieczkę. Brata nie wziął ze sobą, obawiał się, że gdyby razem zostali zatrzymani, trafiliby do obozu koncentracyjnego. Ktoś musiał przeżyć, wrócić do domu.
Ucieczka się udała. Przez Holandię, Berlin, Wrocław i Oświęcim dotarli do Krakowa, cudem unikając niemieckich kontroli. 19 grudnia 1944 r. był w Kielcach. 15 stycznia do miasta wkroczyli Rosjanie. Ratując się przed bombardowaniem, cała rodzina schroniła się w piwnicy. Modlili się o ocalenie. Nagle poczuli duże „tąpnięcie”, ale nic nie wybuchło. Po bombardowaniu wyszli z ukrycia i zobaczyli olbrzymią bombę lotniczą wbitą w ziemię obok ich domu. Na powierzchni wystawał pocisk na 2.5 metra. Gdyby wybuchł, zniszczyłby wszystko w promieniu kilkudziesięciu metrów. Dziękowali Bogu za ocalenie, modlitwy zostały wysłuchane.
Po wojnie przestał być kupcem. Wymiana pieniędzy spowodowała, że stał sie bezrobotnym. Szybko znalazł pracę w CPN-ie. Awansował, pracował na kierowniczych stanowiskach. W firmie przepracował 35 lat. Nigdy nie zapisał się do partii komunistycznej. - Bóg jest tylko jeden. Ojczyzna i Honor także - podkreśla.

Strażnik pamięci

W 1987 r. na jego rękach umarła mu mama. Wyszedł do ogrodu i modlił się, dziękując Panu Bogu za matkę. W skrytości serca przyrzekł, że będzie wystrzegał się przywiązania do grzechu. Trwa w tym postanowieniu do dzisiaj. Stara się wykorzystać dany mu przez Boga czas na czynienie dobra, na przekazywanie młodym ludziom miłości do Boga i Ojczyzny. Często spotyka się z dziećmi i młodzieżą, dzieli się z nimi swoimi wspomnieniami wojennymi, które starczyłyby na kilka książek. Mówi o najważniejszych wartościach. Stara się im przekazać to, czego doświadczył przez lata: że tylko Bóg jest wierny i w nim trzeba pokładać ufność i nadzieję.
Ma już 92 lata, nie traci jednak energii. Kilka tygodni temu uczestniczył w Pacanowie w Eucharystii, której przewodniczył Prymas kard. Józef Glemp. Podczas tej Mszy św. kościół św. Marcina został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. Był wzruszony… W tym kościele blisko wiek temu został ochrzczony i powierzony Panu Bogu. Jezus Konający z Pacanowa nigdy go nie zawiódł. To prawda, że jego życie nie było „usłane różami”, ale zawsze czuł i czuje obecność Chrystusa. W Pacanowie po raz kolejny spotkał się osobiście z Księdzem Prymasem. Wręczył mu legitymację do złotego pierścienia „Zaślubin z Pomorzem” z nr. 1. Pierścień był darem dla Ojca Świętego Jana Pawła II. Pan Wacław przed laty w Pałacu Prymasowskim w Warszawie był tak wzruszony, że zapomniał do pierścienia dołączyć legitymację.
Nadal jest niezwykle energiczny. Nadal uczestniczy w Mszach świętych odprawianych podczas rocznicowych uroczystości. Należy do parafii katedralnej, mocno również jest związany z kościołem garnizonowym. Ta szczególna więź trwa od 1989 r. W ścianę tego kościoła została wmurowana tablica poświęcona pamięci żołnierzy i oficerów garnizonu Kielce. Ufundował ją wraz z żoną Zofią. Zawsze, gdy wchodzi do kościoła, jego wzrok kieruje się na tę tablicę. Przypomina sobie wtedy swoje życie, które ofiarował Bogu i Ojczyźnie.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Ofiarowania Pańskiego

Niedziela podlaska 5/2003

2 lutego obchodzone jest w Kościele święto Ofiarowania Pańskiego, potocznie zwane świętem Matki Bożej Gromnicznej. Bardzo pięknie o tym święcie pisze Anselm Grün - mnich benedyktyński: "Święto Ofiarowania Pańskiego zaprasza nas, by przyjąć Chrystusa do wewnętrznej świątyni naszego serca. Wesele między Bogiem i człowiekiem odbywa się wtedy, gdy pozwalamy wejść Chrystusowi do wewnętrznej świątyni zamku naszej duszy. Znajduje to swój wyraz podczas święta w procesji ze świecami. Na rozpoczęcie Eucharystii wspólnota zbiera się w ciemnym przedsionku kościoła. Kapłan święci świece i zapala je. Następnie wszyscy wchodzą z płonącymi świecami do kościoła. Jest to obraz tego, że do świątyni naszej duszy wchodzi światło Jezusa Chrystusa i rozświetla wszystko, co jest tam jeszcze ciemne i jeszcze nie wyzwolone".

Nazwy tego święta są dość zróżnicowane. Lekcjonarz armeński podaje, że obchodzono je w "czterdziestym dniu od narodzenia naszego Pana Jezusa Chrystusa". W V w. pojawiły się w brzmieniu greckim określenia hypapante, tzn. święto spotkania i heorte ton kataroion - święto oczyszczenia. Te dwa określenia rozpowszechniły się w Kościele zarówno na Wschodzie jak i na Zachodzie. W liturgii bizantyjskiej do dziś nosi ono nazwę hypapante. Nazwę tę spotykamy także w Sakramentarzu gregoriańskim w tradycji rzymskiej. Określeniem "oczyszczenia" posłużył się Mszał z 1570 r. Mszał Pawła VI opowiedział się za In presentatione Domini - Ofiarowanie Pańskie. Różna była data obchodzenia tego święta. Wschód liczył 40 dni od Objawienia Pańskiego, natomiast Zachód od 25 grudnia, które było i jest świętem Narodzenia Pańskiego. Stąd Kościoły wschodnie świętowały Ofiarowanie Pańskie 14 lutego, zaś liturgia rzymska - 2 lutego. Mszał papieża Pawła VI przewiduje na ten dzień oddzielną prefację, która sławi Boga za to, że Maryja przyniosła do świątyni Jezusa, przedwiecznego Syna Bożego, że Duch Święty ogłosił Go chwałą ludu Bożego i światłem dla narodów. Motyw ten leży u podstaw tego święta, pojawia się w modlitwach i w Ewangelii: "Gdy potem upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Maryja i Józef przynieśli Dzieciątko do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu: «Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu». Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego" (Łk 2, 22-23). Motyw światła jest charakterystyczny do tego stopnia, że w niektórych krajach Msza św. 2 lutego nosi nazwę Mszy światła. W tym dniu w jakiejś mierze dominuje procesja ze świecami podczas śpiewania antyfony: "Światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego Izraela".
CZYTAJ DALEJ

Dziś uderza i ujmuje gorliwość Maryi i Józefa

2025-01-30 06:57

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

2 lutego Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Chce w ten sposób przeżyć na nowo wszystko to, co miało miejsce w świątyni jerozolimskiej, kiedy Maryja z Józefem ofiarowali Jezusa Bogu Ojcu.

„Gdy upłynęły dni ich oczyszczenia według Prawa Mojżeszowego, Rodzice przynieśli Je do Jerozolimy, aby Je przedstawić Panu. Tak bowiem jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć w ofierze parę synogarlic albo dwa młode gołębie, zgodnie z przepisem Prawa Pańskiego. A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek prawy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim. Jemu Duch Święty objawił, że nie ujrzy śmierci, aż zobaczy Mesjasza Pańskiego. Za natchnieniem więc Ducha przyszedł do świątyni. A gdy Rodzice wnosili Dzieciątko Jezus, aby postąpić z Nim według zwyczaju Prawa, on wziął Je w objęcia, błogosławił Boga i mówił: «Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela»”. A Jego ojciec i Matka dziwili się temu, co o Nim mówiono. Symeon zaś błogosławił Ich i rzekł do Maryi, Matki Jego: «Oto Ten przeznaczony jest na upadek i na powstanie wielu w Izraelu, i na znak, któremu sprzeciwiać się będą. A Twoją duszę miecz przeniknie, aby na jaw wyszły zamysły serc wielu». Była tam również prorokini Anna, córka Fanuela z pokolenia Asera, bardzo podeszła w latach. Od swego panieństwa siedem lat żyła z mężem i pozostała wdową. Liczyła już osiemdziesiąty czwarty rok życia. Nie rozstawała się ze świątynią, służąc Bogu w postach i modlitwach dniem i nocą. Przyszedłszy w tej właśnie chwili, sławiła Boga i mówiła o Nim wszystkim, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy. A gdy wypełnili wszystko według Prawa Pańskiego, wrócili do Galilei, do swego miasta – Nazaret. Dziecię zaś rosło i nabierało mocy, napełniając się mądrością, a łaska Boża spoczywała na Nim”.
CZYTAJ DALEJ

Czy naprawdę wierzysz? Odstane nabożeństwo i odklepana modlitwa wszystkiego nie załatwią

2025-02-02 21:04

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

Adobe Stock

Tak łatwo w dzisiejszym świecie zatracić to co najważniejsze. Czasami błądzimy sami w sobie, zakładając co trochę maskę pozornej pobożności. Jak odróżnić ją od prawdziwej wiary? Jak zdjąć maskę fałszu, aby odkryć twarz prawdy?

Trudno jest mówić i  pisać o  wierze, bo naprawdę mamy jedynie własne oblicze wiary i  niewiary. Tylko my sami wiemy, jaka ona jest, czy to w ogóle jest wiara, czy jedynie maska pobożności. Trudno jest mówić o  własnej wierze w coraz bardziej zlaicyzowanym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję