Aby piękno tej strzelistej świątyni przypominało wchodzącym do niej o potrzebie budowania duchowej świątyni własnej osobowości - apelował podczas dziękczynienia w 100-lecie zakończenia budowy kościoła parafialnego w Sadownem biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Uroczystości zostały włączone w wizytację kanoniczną, która odbywała się w tej parafii od 26 do 28 września. Ksiądz Biskup mówił również, że trzeba podziwiać ducha miłości do Boga, pozwalającego czynić tak piękne budowle, stawiane w mozolnym trudzie rąk budowniczych, którzy w minionych czasach musieli wkładać wiele wysiłku, aby bez pomocy specjalistycznych urządzeń zachować linie, proporcje i solidność budowy. Powinno to być też znakiem, że zarówno dzieła materialne, jak i świątynię duchową chrześcijanin ma budować ze zdrowych cegieł, które nie będą przyjmować zgnilizny i zagrzybienia, niszczących budowlę.
Bogatą historię parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Sadownem przypomniał proboszcz ks. Stanisław Wojciechowski. Mówił on o powołaniu w 1524 r. na dobrach raźnieńskich należących do Kolegiackiej Kapituły Warszawskiej parafii, aby wierni nie musieli przeprawiać się do kościoła przez Bug do Broku. Przypomniał budowniczych kolejnych świątyń parafialnych, wśród których byli m.in. późniejszy arcybiskup gnieźnieński Antoni Kazimierz Ostrowski oraz budowniczy obecnego kościoła ks. kan. Stefan Obłoza, który w 1906 r. rozpoczął stawianie murów, zakończone 26 września 1909 r. On także 3 października tegoż roku poświecił go, zaś aktu konsekracji, czyli uroczystego poświęcenia, dokonał 27 sierpnia 1910 r. biskup lubelski i administrator diecezji podlaskiej Franciszek Jaczewski. Jest to jeden z najpiękniejszych kościołów, wybudowanych na początku XX wieku w stylu neogotyckim. Ksiądz Proboszcz mówił również o pracach, które zostały dokonane ostatnio w celu zabezpieczenia dalszego funkcjonowania kościoła, jak też budynków parafialnych i kaplic filialnych, dokonanych dzięki ofiarności parafian oraz poprzedniego proboszcza, obecnie rezydenta ks. prał. Mariana Zbiecia. Ukazując obecny obraz wspólnoty parafialnej, mówił - bazując na swych obserwacjach - iż zaangażowanie w budowę domowego kościoła w poszczególnych rodzinach zazwyczaj przekłada się również na troskę o materialną ofiarność na rzecz parafii.
Ksiądz Biskup odsłonił i poświecił tablicę upamiętniającą ks. kan. Stefana Obłozę - budowniczego kościołów w Stoczku i Sadownem, zaangażowanego w odnawianie życia duchowego zarówno w tych parafiach, jak i w sanktuarium Trójcy Świętej i św. Anny w Prostyni, prześladowanego też za pomoc i udzielanie sakramentów świętych unitom. Na obrzęd ten i uroczystości zostali zaproszeni przedstawiciele jego rodziny, jak również kapłani i siostry zakonne pochodzące z parafii Sadowne.
Podczas wizytacji bp Dydycz udzielił sakramentu bierzmowania grupie młodzieży, wygłosił homilie podczas wszystkich niedzielnych Mszy św. w kościele parafialnym oraz celebrował Eucharystie w kaplicach w Kołodziążu, Mrozowej Woli i Zarzetce, przyjmując wszędzie od przybyłych na nie małżeństw odnowienie sakramentalnej przysięgi. Odwiedził również siedem szkół znajdujących się na terenie parafii i Urząd Gminy oraz modlił się za zmarłych, prowadząc procesję na cmentarz grzebalny.
Ksiądz Biskup wspomniał także inne duchowe filary tej wspólnoty parafialnej, do których można zaliczyć zarówno wyniesionego na ołtarze wśród 108 męczenników II wojny światowej bł. ks. Edwarda Grzymałę, jak też wiele pokoleń rodziców - świadków wiary, którzy przekazywali ją kolejnym pokoleniom, często wśród wielu życiowych doświadczeń i cierpienia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu