Nie trzeba być bacznym obserwatorem, by dostrzec, że we współczesnej rzeczywistości zanika poczucie świętości. Promuje się wiele innych kategorii mających niewiele wspólnego z autentycznym życiem człowieka jako osoby; proponuje się zabawę, użycie, karierę, skuteczność, tolerancję, dobroczynność, a prawie wcale nie mówi się o świętości - tłumaczy ks. Piotr Bączek, asystent KSM. - W czasach, gdy coraz bardziej zatracamy poczucie „sacrum” i stajemy się na tę sferę coraz mniej wrażliwi, chcemy poprzez Korowód Świętych budzić poczucie sakralności naszego życia. Stąd nasze zaangażowanie w - jeśli tak można powiedzieć - promocję świętości - dodaje.
W zamyśle organizatorów tegoroczny Korowód Świętych chce się także wpisać w program roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce wyrażony w haśle „Otoczmy troską życie”. - W czasach, gdy obrońcy życia spychani są na margines społeczeństwa - a nawet sądzeni za swój określony światopogląd - trzeba niemało wysiłku, by życiu człowieka przywrócić właściwą, pełną wartość - mówi ks. Bączek. - A tą, bezsprzecznie najbardziej uzmysławia kategoria świętości. Życie jest święte - jeśli tak, to znaczy, że ma ścisły związek z Bogiem - dawcą życia i źródłem świętości. Korowód Świętych ma być - poprzez ukazywanie przykładów świętych i błogosławionych - wołaniem o poczucie świętości każdego ludzkiego życia - podkreśla kapłan.
Nabożeństwo ku czci świętych rozpocznie się w kościele Świętej Trójcy prezentacją relikwii i modlitwą różańcową. Następnie w uformowanej procesji uczestnicy modlitwy przejdą do katedry św. Mikołaja, gdzie zostanie odprawiona dziękczynna Eucharystia.
- Na tegoroczny Korowód Świętych zapraszamy grupy, wspólnoty parafialne, ruchy i stowarzyszenia - tych wszystkich, którzy mogliby w delegacjach przywieźć ze swoich parafii relikwie oraz tych, którzy chcieliby się z nami modlić - tłumaczy Piotr Kozieł z KSM. - Choć jesteśmy inicjatorami pomysłu to jednak jego powodzenie zależy od tego czy nasi wierni przyjadą z relikwiami. Stąd kierujemy serdeczne zaproszenie do wszystkich, w szczególności prosząc księży proboszczów, by zezwolili swoim parafinom przywieźć posiadane w parafiach relikwie.
Pierwszy Korowód Świętych odbył się w 2007 r. Ulicami miasta, z kościoła Trójcy Przenajświętszej do katedry św. Mikołaja przeszła grupa wiernych wraz z delegacjami z parafii, które przywiozły do Bielska-Białej relikwie 17 świętych i błogosławionych. Były wśród nich relikwie świętych od lat czczonych w Kościele, jak np. św. Floriana, św. Wawrzyńca, św. Franciszka, św. Kingi, św. Klemensa, jak również świętych i błogosławionych niedawno wyniesionych do chwały ołtarzy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu