Niezwykłą atrakcją pierwszego dnia Zjazdu była wizyta w zakładzie produkcji oświetlenia „Lis-Poland” oraz koncert Zespołu „Port Przemyśl” prezentującego szanty. W drugim dniu Zjazdu najodważniejsi i odporni na deszcz oraz zimno wyjechali wyciągiem krzesełkowym na Zniesienie, aby podziwiać panoramę zmieniającego się z roku na rok Przemyśla. Najstarszy uczestnik, dr Jerzy Klepacki z Bydgoszczy, pomimo swoich 96 lat uczestniczył w wjeździe na stok i podzielił się refleksjami, wspomnieniami ze swojego życia w Przemyślu w okresie międzywojennym i w czasie II wojny, kiedy to pełnił funkcję ordynatora w Szpitalu Żydowskim przy ul. Glinianej, obecnie Rakoczego.
Po południu, przy pięknej, słonecznej już aurze odbyło się ognisko - „Spotkanie pokoleń” w Ruszelczycach, integrujące młode i starsze pokolenie przemyskich harcerzy z członkami i sympatykami Towarzystwa. Wspomnienia o przedwojennym i powojennym Przemyślu, przeplatane zabawami ruchowymi i piosenkami, na pewno na długo pozostaną w pamięci uczestników.
W niedzielę, po uroczystej Mszy św. w kościele Ojców Karmelitów Bosych, uczestnicy oraz przeor o. Paweł Ferko i ks. płk. Wojciech Warchoła, kapelan Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, odwiedzili cmentarze, aby złożyć kwiaty i zapalić znicze na grobach odnowionych przez Komitet Ochrony Starych Cmentarzy - sekcję Towarzystwa. Na Głównym Cmentarzu odremontowano grobowiec ks. Józefa Wiejowskiego (wiceprezesa Towarzystwa Upiększania Miasta z 1912 r. (wcześniejsza nazwa Towarzystwa Przyjaciół Przemyśla i Regionu), szambelana papieskiego, szczególnie zasłużonego obywatela miasta Przemyśla. Ponadto zrekonstruowano i odrestaurowano nagrobek burmistrza z XIX wieku, adwokata Stanisława Nałęcz Skałkowskiego. Na cmentarzu Zasańskim, w miejsce skorodowanego doszczętnie krzyża i ziemnego grobu, postawiono nagrobek płk. Franciszkowi Stutzmannowi, odznaczonemu krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych z okuciem, medalem pamiątkowym za wojnę 1918-21, medalem, 10-lecia Odzyskania Niepodległości, odznaką Przyczółek Kijów.
Przewodnicząca Komitetu Ochrony Starych Cmentarzy, Alicja Chruścicka podkreśliła: „Ziemna mogiła płk. Franciszka Stutzmanna była przez dziesiątki lat miejscem zrzucania zbędnych kwiatów i wypalonych zniczy oraz innych śmieci. Apeluję do mieszkańców Przemyśla o szacunek dla zmarłych, zwłaszcza dla powstańców listopadowych, styczniowych, a także obrońców Ojczyzny i osób zasłużonych dla miasta, których walka i praca niosły temu miastu pomyślność i rozwój. Apeluję również o zgłaszanie zapomnianych nagrobków oraz informacji o losach spoczywających w nich osób. Zachęcam do hojności podczas «Kwesty 2009», którą organizuje Towarzystwo w dniach od 31X do 2 XI br. przy bramach przemyskich. Zachęcam też sponsorów do wpłat w miesiącu listopadzie br. na konto bankowe, z zaznaczeniem celu wpłaty”.
Na zakończenie Zjazdu, na Zebraniu Sprawozdawczym Członków Towarzystwa powołano Komitet Obchodów Jubileuszu 120-lecia Towarzystwa, który przypadnie w przyszłym roku oraz poinformowano zgromadzonych o zgodzie Prezydenta m. Przemyśla na rozprowadzenie cegiełek z przeznaczeniem na wykonanie i nadanie Towarzystwu sztandaru.
W związku z pracą nad książkowym wydaniem monografii Towarzystwa zwracamy się do społeczeństwa i byłych członków Towarzystwa o podzielenie się informacjami i ciekawostkami dotyczącymi historii naszego 119-letniego Towarzystwa.
Towarzystwo Przyjaciół Przemyśla i Regionu 37-700 Przemyśl, Rynek 5; www.tppir, przemysl.pl Tel. (fax) 016 678 31 45, e-mail: zarzad.tppir@gmail.com
Pomóż w rozwoju naszego portalu