Reklama

Diecezja toruńska u Matki Życia

Ogólnopolska pielgrzymka rolników na Jasną Górę odbyła się w dniach 5-6 września pod hasłem „Do Matki Życia”. Po raz 27. na ołtarzu naszej Ojczyzny z wdzięcznością składano Bogu chleb, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich, symbol dnia powszedniego, pracy codziennej, miłości do Boga, troski o najbliższych i solidarności z innymi, zwłaszcza z tymi, którzy cierpią z powodu braku chleba

Niedziela toruńska 39/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z Chrystusową ofiarą w świętym domu Matki rolnicy ofiarowali swój całoroczny trud. Każdy przybył ze swoją intencją, prosząc o zdrowie i potrzebne łaski, dziękując za wszelkie zbiory i dobrodziejstwa. Rolnicy dziękowali za to, że mogli zasiać i zebrać. Chociaż nadal doskwiera trudna sytuacja w polskim rolnictwie, z wiarą dziękowano.
W sobotni wieczór bazylikę jasnogórską wypełnili po brzegi rolnicy, mieszkańcy wsi i wszyscy, którzy rozumieją potrzebę dziękowania za tegoroczny chleb. Ta pielgrzymka dla naszej diecezji była szczególna. Po raz pierwszy w ogólnopolskim święcie dziękowano Panu Bogu za plony i proszono o błogosławieństwo wobec relikwii i obrazu św. Izydora, które z trasy peregrynacji po diecezji zostały zawiezione na Jasną Górę. Poczty sztandarowe Diecezjalnego Duszpasterstwa Rolników oraz Kółka Rolniczego z Unisławia jako jedyne już pierwszego dnia uczestniczyły w Mszy św. inauguracyjnej. Liczne delegacje z dekanatów: chełmińskiego, unisławskiego, radzyńskiego, łasińskiego, kurzętnickiego, bierzgłowskiego, grudziądzkiego oraz rybnieńskiego, stanowiły silną reprezentację diecezji toruńskiej, na której czele stanął ks. Zbigniew Gański, diecezjalny duszpasterz rolników. Ponadto ks. kan. Marian Zbrojski, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Koszelewach, przybył ze swoimi parafianami oraz wykonanym przez nich wieńcem żniwnym, reprezentującym diecezję toruńską. Mszy św. w sobotni wieczór przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Szkodoń z Krakowa. Mówił o roli sanktuarium na Jasnej Górze w rozumieniu powołania do pracy na roli i odpowiedzialności za współpracę z Bogiem. Podkreślił, że rolnik jest świadkiem i sługą życia. Zwrócił uwagę na rolę modlitwy i Eucharystii w codziennym życiu rolnika. Poprosił zgromadzonych, aby każdą sprawę i każdy problem rozwiązywali przez modlitwę.
Od wielu lat rozważania Apelu Jasnogórskiego dla rolników głosi abp Stanisław Nowak. Z miłością i szacunkiem patrzymy na tych, którzy pracują na polach - mówił. Zwrócił uwagę na istotne problemy współczesnego polskiego rolnictwa, jak: alienacja przeciętnego rolnika przez wielki biznes rolniczy, niskie ceny za wytworzony produkt, zagrożenie żywności genetycznie modyfikowanej, ucieczka młodych ludzi ze wsi spowodowana brakiem dobrych perspektyw. Podkreślił, że to na Jasnej Górze Maryja może te „kolce” naszego rolnictwa zmienić na piękne kwiaty, więc zawsze z wiarą, pewnością, nadzieją i zaufaniem rolnicy powinny przychodzić ze swoimi problemami do Matki Bożej.
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej przygotowali przedstawiciele duszpasterstwa rolników diecezji białostockiej, a reprezentacja diecezji zamoj-sko-lubaczowskiej prowadziła czuwanie do północy. Liturgię Mszy św. o godz. 24.00 przygotowali rolnicy z diecezji pelplińskiej.
Niedziela była dniem dziękczynienia Panu Bogu i rolnikom za tegoroczne plony. Od wczesnych godzin rannych delegacje z wieńcami żniwnymi, darami ofiarnymi gromadziły się przed Szczytem Jasnogórskim. Do koncertu przed Mszą św. zaproszono kilka zespołów, m.in. śpiewał zespół „Lumen” z sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (diecezja tarnowska), grała orkiestra dęta z Mikluszowic (diecezja tarnowska). Diecezję toruńską reprezentowała schola „Laudate Dominum”, w której skład wchodzili osoby z parafii pw. św. Marcina w Sarnowie oraz parafii pw. św. Katarzyny w Łasinie pod kierunkiem Aleksandry Jankowskiej. Pieśni maryjne, związane ze św. Izydorem, patronem rolników, i świętem dziękczynienia za chleb stanowiły program muzyczny, który został zaprezentowany na Szczycie. Na Szczyt został wniesiony obraz św. Izydora, a na ołtarzu ustawiono relikwiarz św. Izydora.
Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup ełcki Jerzy Mazur SVD. Współkoncelebrowali: bp Jan Styrna, krajowy duszpasterz rolników, ks. prał. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterza Rolników, diecezjalni duszpasterze rolników i kapłani przybyli z rolnikami. W uroczystościach uczestniczył prezydent Rzeczypospolitej Lech Kaczyński wraz z małżonką oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki.
Słowo powitania skierował o. Roman Majewski, przeor klasztoru na Jasnej Górze, mówiąc, że do Matki Życia przyszli rolnicy, którzy znają najbardziej wartość i piękno życia.
Następnie Prezydent mówił do tysięcy rolników: „Za to, co robicie dla Polski, chciałem najserdeczniej podziękować”. Podkreślił, że u stóp Matki Bożej rolnicy uczą się pełnienia swojej służby dla drugiego człowieka. Po nim głos zabrał minister Marek Sawicki, informując o planach pracy w resorcie rolnictwa.
Starostowie dożynek Bożena i Henryk Brzozowscy ze wsi Kępki w diecezji elbląskiej złożyli chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów na ręce biskupów, prezydenta, ojca przeora i ministra rolnictwa.
Homilię wygłosił biskup diecezji elbląskiej Jan Styrna. „To wasza niedziela i szczególne dla was miejsce na Jasnej Górze, u Maryi - Matki i Królowej! Z tego świętego miejsca wspólnie pozdrawiamy wszystkich, którzy solidaryzują się z rolnikami, chcą im okazać szacunek i wdzięczność przy okazji jasnogórskiego dziękczynienia Bogu za plony!” - mówił Ksiądz Biskup. „Rolnicy niosą w sercu także swe rozliczne niepokoje, troski, zagrożenia i biedy. Chcemy je przedstawić Bogu i Matce Życia, Maryi” - dodał Biskup Jan. Podkreślił, że praca rolnika jest służbą życiu i ma być źródłem poczucia odpowiedzialności za współpracę z Bogiem oraz wielkiej dumy z pracy na roli.
Zaapelował po raz kolejny do mediów, aby niosły głos rolników do ludzi miast, instytucji i ośrodków władzy. Zwrócił uwagę na zagrożenia, jakie wraz z rozwojem technicznym i technologicznym dotykają coraz bardziej polską wieś. Uwrażliwiał na zagrożenia płynące np. z inżynierii genetycznej, mówiąc: „Boży świat nie jest tylko dla naszego pokolenia”. Podkreślił potrzebę długofalowej krajowej polityki rolnej i ochrony rolnictwa. „Trzeba prowadzić dialog, wsłuchiwać się w głos tych, którzy ciężko pracują dla dobra Ojczyzny” - dodał kaznodzieja. Kto dziękuje - więcej otrzymuje. Życzeniami Bożego błogosławieństwa i trwania w rolniczym powołaniu i trudzie - bp Styrna zakończył homilię.
Następnie delegacje poszczególnych diecezji i instytucji zaniosły przed ołtarz dary dożynkowe - owoce ziemi i pracy rąk ludzkich. Delegacja diecezji toruńskiej ofiarowała dar dla bp. Jana Styrny.
Po Komunii bp Jerzy Mazur odmówił modlitwę błogosławieństwa i poświęcił wieńce. „To wy uczycie nas dziękczynienia za dobro i pragniecie podzielić się tym dobrem z całym narodem, by nikomu z nas nie zabrakło chleba powszedniego” - powiedział na zakończenie Mszy św. bp Jerzy Mazur. Następnie starosta dożynek Henryk Brzozowski odczytał modlitwę rolnika, prosząc Pana Boga o błogosławieństwo w codziennych obowiązkach rolniczych.
Wielu rolników przyjechało w tradycyjnych strojach swoich regionów. Można było w ten sposób poznać elementy kultury ludowej i etnograficznej naszej Ojczyzny. Barwne stroje regionów pokazały, jak bogate jest dziedzictwo narodowe.
Pielgrzymi przywieźli ze sobą wieńce dożynkowe prezentujące symbolikę religijną, narodową, misternie, z sercem wykonywane, plecione nawet kilkanaście dni, przystrojone kwiatami i owocami. Pozostawiono wiele z nich na wałach jako wotum za błogosławieństwo w pracy na roli i tegoroczny chleb.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

[ TEMATY ]

Włochy

św. Jan Paweł II

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

W skład nowego kompleksu parafialnego wejdą: sala liturgiczna, kaplica, muzeum poświęcone św. Janowi Pawłowi II, plac kościelny, sale katechetyczne, a także amfiteatr na świeżym powietrzu, sala wielofunkcyjna (teatr), place zabaw, tereny zielone i miejsca parkingowe, służące również miejscowej szkole. Inicjatywa jest swoistym wotum wdzięczności emerytowanego metropolity Neapolu kard. Crescenzio Sepe, wieloletniego współpracownika św. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

1 maja 2024 roku przypada 20. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Andrzej Duda podczas porannego oświadczenia w Pałacu Prezydenckim podkreślał, że to bardzo ważny i symboliczny dzień.

CZYTAJ DALEJ

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

10-lecie założenia Rady Lokalnej był okazją do dziękczynienia i modlitwy za tych, co odeszli już do wieczności. W wygłoszonej homilii ks. Marcin Wachowiak, wikariusz parafii św. Michała Archanioła zwrócił uwagę na fakt, że Bóg potrafi zaskakiwać, zachęcając do zastanowienia się do swojej reakcji na takie zaskoczenia Pana Boga. Rozwijając ten temat ks. Marcin ukazał dwie perspektywy. - Pierwsza dotyczy mieszkańców Nazaretu, którzy znali Jezusa. Orientowali się kim On jest, skąd pochodzi, gdzie mieszka. Wiedzieli wszystko o Nim. Na pewno słyszeli o tym, co Jezus zdziałał poprzez nauczanie, czynienie cudów. A gdy Jezus do nich przyszedł, zaczęli w Niego powątpiewać. Zatem to jest ta pierwsza reakcja na działanie Jezusa - powątpiewanie - zaznaczył ks. Wachowiak, wskazując na drugą perspektywę poprzez postawę św. Józefa. - Był to człowiek pracowity, posłuszny, pokornym, przyjmował wolę Bożą. Święty Józef to człowiek, który realizował plan zbawienia w swoim życiu - mówił kapłan, zachęcając wiernych do refleksji nad realizowaną przez nich perspektywą poznania Jezusa. Czy jest to perspektywa mieszkańców Nazaretu czy św. Józefa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję