Bp Tomasik powiedział, że jest to pielgrzymka, która koncentruje się wokół modlitwy błagalnej o dar trzeźwości. Jest też wyznaniem wiary w potęgę Boga miłosiernego, który chce uratować każdego człowieka - mówił biskup radomski. Z kolei bp Odzimek przypomniał, że pielgrzymka liczy już 25 lat. - Cieszę się, że przychodzą ludzie i mówią, że budują trzeźwość w swoich domach i to jest właśnie wspaniałe w tym dziele - powiedział bp Odzimek.
W pielgrzymce uczestniczą osoby dorosłe i młodzież, przedstawiciele środowisk trzeźwościowych (klubów abstynenckich, wspólnot AA, Al-Anon, Alateen), osoby, którym zależy na promowaniu życia wolnego od uzależnień.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dyrektor ks. Konrad Wójcik zwrócił uwagę, że pielgrzymka to przede wszystkim czas modlitwy i pokuty. - Przez wstawiennictwo Niepokalanej chcemy prosić o trzeźwość dla nas samych i naszych rodzin. Niesiemy też w sercach trudne sprawy, naszych bliskich i znajomych, którzy żyją w kryzysie uzależnień - mówił kapłan.
Ks. Wójcik podkreślił też, że pielgrzymka jest czasem dawania radosnego świadectwa wiary. - Pomimo ciężarów wędrówki nie brakuje nam entuzjazmu i radości. Wieczory pielgrzymkowe to dobry czas na zabawę i integrację Nawiązane w czasie pielgrzymki przyjacielskie więzi okazują się potem wielkim wsparciem po pielgrzymce, pomagają nam zmagać się z codziennymi problemami - powiedział opiekun pątników.
Reklama
Jak co roku, konferencje z zakresu profilaktyki uzależnień, wygłosi ks. Marek Dziewiecki. Ponadto osoby borykające się z problemem uzależnień w swojej rodzinie, mogą w czasie pielgrzymki uzyskać fachową pomoc i wsparcie.
Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki jest temat zaproponowany przez Zespół Apostolstwa Trzeźwości KEP: "Kochająca matka zawsze trzeźwa". Pątnicy mają do pokonania 130 kilometrów. - Mam dużo intencji, bowiem coraz więcej jest problemów, z którymi trzeba sobie radzić z pomocą Bożą - powiedziała jedna z uczestniczek pielgrzymki. Wśród pielgrzymów jest wielu młodych ludzi. - Idę w intencji trzeźwości narodu. Są osoby, które nadużywają alkoholu. Widać to szczególnie po pijanych kierowcach, których codziennie zatrzymuje policja - dodała inna z pątniczek.
Do Niepokalanowa pielgrzymi dotrą 30 czerwca. Przez pięć dni wierni uczestniczą w codziennej Mszy św. i nabożeństwach wieczornych, słuchają konferencji i dzielą się świadectwem życia.