Reklama

Świat

Rosja: patriarcha Cyryl wita z zadowoleniem rozpoczęcie rozmów pokojowych na Ukrainie

Z nadzieją przyjąłem wiadomość o rozpoczęciu procesu rokowań na Ukrainie, mającego na celu zakończenie krwawej wojny domowej oraz zapewnienie trwałego i sprawiedliwego pokoju – napisał patriarcha moskiewski i Całej Rusi Cyryl. W oświadczeniu ogłoszonym 24 czerwca w Moskwie życzył, aby przy Bożej pomocy „na zawsze ustała konfrontacja wojskowa i aby nie doszło ponownie do walk bratobójczych” w tym kraju.

[ TEMATY ]

Ukraina

Rosja

ARTUR STELMASIAK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Daj Boże, aby (...) strony jak najszybciej osiągnęły decyzje możliwe wzajemnie do przyjęcia, zapewniające prawa i swobody wszystkich obywateli Ukrainy, niezależnie od ich poglądów politycznych i wartości, jakie wyznają” – napisał zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP).

Wyraził radość, że „wezwanie do modlitwy za Ukrainę zostało usłyszane na całej przestrzeni historycznej Rusi”. Według Cyryla, „wielomilionowa owczarnia RKP we wszystkich świątyniach i klasztorach zanosiła do Pana gorące modły o zaprzestanie bratobójstwa”. Zapewnił przy tym, że odmawiając tę modlitwę w ubiegłą niedzielę 22 czerwca w katedrze w Tobolsku w Syberii Zachodniej, czuł, „z jak silnym uczuciem i drżeniem serca modlą się ludzie o pokój na ziemi ukraińskiej, odległej od nich o tysiące kilometrów, ale jakże im bliskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patriarcha wyraził przekonanie, że ta wspólna modlitwa, odmawiana w Rosji, na Ukrainie i Białorusi oraz w wielu innych miejscach, „dojdzie do Tronu Bożego”. Wezwał więc wszystkich do wzmożenia „wysiłków modlitewnych” i do codziennego proszenia „całym sercem i umysłem Pana, aby zarodki pokoju, jakie się pojawiły, zapuściły korzenie i aby zwieńczyło je braterska zgoda w społeczeństwie ukraińskim”.

17 bm. zwierzchnik RKP zaapelował do ogółu wiernych tego Kościoła o odmawianie we wszystkich cerkwiach specjalnej modlitwy o pokój i przezwyciężenie bratobójczej wrogości na Ukrainie. On sam odmówił ją podczas wspomnianego pobytu w Tobolsku 22 bm.

2014-06-25 16:01

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rosja: Premier Michaił Miszustin zakażony koronawirusem

[ TEMATY ]

premier

Rosja

koronawirus

zarażenie

PAP

Premier Rosji Michaił Miszustin

Premier Rosji Michaił Miszustin

Premier Rosji Michaił Miszustin powiadomił w czwartek, że zdiagnozowano u niego koronawirusa. Szef rządu poinformował o tym prezydenta Władimira Putina i zaproponował, by jego obowiązki jako premiera przejął pierwszy wicepremier Rosji Andriej Biełousow.

"Właśnie się okazało, że testy, które robiłem dały wynik pozytywny" - powiedział Miszustin podczas rozmowy z Putinem poprzez łącze wideo. Wyjaśnił, że musi teraz pozostać w samoizolacji i przestrzegać zaleceń lekarskich. "Rząd będzie pracował w normalnym trybie, planuję pozostać z kolegami w aktywnym kontakcie telefonicznym" - dodał premier.
CZYTAJ DALEJ

Włochy: 13-letni uczeń ukarany za odmowę korzystania z "tęczowych schodów"

2025-03-06 21:09

[ TEMATY ]

Włochy

LGBT

pixabay.com

Uczeń szkoły średniej w Weronie otrzymał zawiadomienie dyscyplinarne po tym, jak odmówił skorzystania ze schodów udekorowanych kolorami tęczy i napisami dotyczącymi tolerancji. Szkoła uważa, że ​​zachowanie ucznia zagrażało bezpieczeństwu, natomiast rodzice nieletniego utrzymują, że został on ukarany za wyrażenie sprzeciwu wobec ideologii LGBT. Sprawa dotarła do Ministerstwa Edukacji - informuje portal infocatolica.com.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: Kościoły zdewastowane podczas marszów z okazji Dnia Kobiet

2025-03-12 14:36

[ TEMATY ]

Kościół

Meksyk

dewastacja

Archidiecezja Guadalajara

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Guadalajarze po marszu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca 2025 r.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Guadalajarze po marszu z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca 2025 r.

Podczas marszów, które odbyły się 8 marca z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, wiele katolickich katedr i kościołów w Meksyku zostało zdewastowanych, ich ściany pokryto graffiti, a konstrukcje zostały uszkodzone.

W stanie Jalisco, ściany katedry Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Guadalajarze zostały pokryte graffiti, na których widniały hasła popierające aborcję i atakujące Kościół katolicki.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję