Wystąpili dwaj przewodniczący komisji, które przygotowały teksty robocze określonych zagadnień. Ks. dr Kazimierz Półtorak relacjonował prace Komisji ds. Przepowiadania i Nowej Ewangelizacji w naszej archidiecezji, natomiast ks. dr Jan Mazur przedstawił aktualny dokument wypracowany przez komisję zajmującą się rolą świeckich w Kościele szczecińsko-kamieńskim. Relacje były bardzo interesujące, a refleksje przebiegały pod hasłem "Kościele szczecińsko-kamieński - jaki jesteś?". Te właśnie słowa wypowiedział abp Zygmunt Kamiński w dniu swego ingresu do bazyliki archikatedralnej, 23 maja 1999 r.
Zwieńczeniem refleksji synodalnych była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Zygmunta Kamińskiego, koncelebrowana przez biskupów pomocniczych Jana Gałeckiego i Mariana B. Kruszyłowicza oraz księży związanych z pracami synodu. W homilii Metropolita Szczecińsko-Kamieński zachęcił do dalszego twórczego wysiłku w wymienionych dziedzinach.
Sobota 9 listopada br. była dniem poświęconym miłosierdziu chrześcijańskiemu. Swoimi refleksjami dzieliły się osoby, które bezpośrednio działają w różnych środowiskach, spieszą z pomocą ludziom, którym żyje się trudniej, rodzinom dotkniętym biedą czy zagrożeniami wynikającymi z uzależnień. Piękne świadectwo troski o człowieka dała pani z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, można było usłyszeć także o tym, jak działa Dom Samotnej Matki w Karwowie oraz o specyfice posługi w archidiecezjalnej Caritas. Ks. Ireneusz Starachowski przypomniał, że ta wspólnota ludzi działa na zasadzie wolontariatu, wprowadzając w czyn wskazania Ewangelii; przedstawił również oficjalne dane na temat skali pomocy materialnej.
Z wielkim zaangażowaniem serca złożyła świadectwo pracy nad rodzinami dotkniętymi uzależnieniami pani, która zajmuje się tymi rodzinami obok swojej pracy zawodowej. "Sprawa jest skomplikowana - jak podkreślała - gdyż zwykle należy stosować terapię nie tylko wobec osób wprost uzależnionych, ale także ich najbliższych. Ogrom pracy wzmacnia działalność Kościoła, który organizuje dodatkowe rekolekcje, mityngi, spotkania opłatkowe i inne formy pomocy duchowej. Jest w tej pracy i posłudze wiele nadziei".
Wzruszające i nagrodzone oklaskami było wystąpienie dwóch pań reprezentujących Towarzystwo Walki z Kalectwem: była to pani niedosłysząca, która dzięki pomocy i pracy osobistej może czynnie uczestniczyć w życiu społecznym, pomagając innym. Druga pani - niewidoma - przepięknie recytowała jeden ze swoich wierszy: rozwinęła bowiem talent poetycki. Obydwie panie zasługują na wielkie uznanie i wdzięczność, że swoją działalnością uwrażliwiają ludzi zdrowych na wyższe wartości: religijne i kulturalne. O działalności ośrodka zajmującego się adopcją mówiła Pani Dyrektor. Bardzo istotne jest, aby dzieci, które z jakichkolwiek przyczyn nie mają swojego środowiska rodzinnego, znalazły takie miejsce w rodzinie zastępczej, by mogły prawidłowo się rozwijać.
Podsumowaniem tych wystąpień była krótka refleksja wicedyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Szczecinie, ks. dr. Arkadiusza Wieczorka, który wskazał na aspekt duchowości osób zajmujących się działalnością dobroczynną. Oczywiście, takich osób jest wiele, ale najważniejsze, by osoby te czerpały motywację z ducha Ewangelii i we współpracy z Kościołem.
Mszy św. przewodniczył bp Jan Gałecki. Dostojny Celebrans podziękował wszystkim składającym świadectwa, kapłanom - zwłaszcza gospodarzowi parafii, ks. prał. Aleksandrowi Ziejewskiemu - oraz organizatorom Dni Społecznych. Podziękowanie otrzymały także dzieci, które pięknie recytowały teksty z nauczania Papieża Jana Pawła II i śpiewały piosenki religijne.
Zakończenie Dni Społecznych miało miejsce w bazylice katedralnej w Szczecinie w niedzielę 10 listopada. Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię bp Marian B. Kruszyłowicz.
Ks. Józef Cyrulik - Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej
Pomóż w rozwoju naszego portalu