Reklama

Wyrośli, a nie dorośli!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Za każdym razem, gdy żona lub ja mówimy córkom o tym, że idziemy na plac zabaw, wywołuje to u nich euforię, której przejawem są okrzyki radości i uśmiechnięte twarze. Zawsze też chcemy, aby nasze dzieci wracając z placu zabaw miały same miłe wspomnienia. Niestety, bywa, że tak nie jest.
Wraz z rozbudową Krakowa i powstawaniem nowych osiedli przybywa także placów zabaw. Również na starszych osiedlach miejsca, przeznaczone dla najmłodszych są modernizowane i udoskonalane. Okoliczności te są powodem do zadowolenia, szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi. Możliwość korzystania z placu zabaw, usytuowanego w pobliżu miejsca zamieszkania, to wielkie udogodnienie. Trzeba przyznać, że współczesne place są coraz piękniejsze, atrakcyjniejsze, wygodniejsze oraz co bardzo ważne - bezpieczniejsze. Przy niektórych placach znajdują się tablice informacyjne z regulaminem korzystania z urządzeń oraz zasadami zachowania. Oczywiście, brak takowych instrukcji nikogo nie zwalnia z troski o bezpieczeństwo i z przykazania miłości wyrażanego przez kulturę osobistą.

Bezpieczeństwo, to nie wszystko

Reklama

Odnosząc się do bezpieczeństwa trzeba pamiętać, że najlepszym gwarantem bezpieczeństwa dzieci jest roztropność i wyobraźnia rodziców, czy opiekunów. Dlatego dzieci przebywające na placu zabaw powinny być pod stałą opieką dorosłych. Niewątpliwie wyeliminowanie zagrożeń dla zdrowia i życia podczas zabaw, to najważniejsza sprawa, jednak nie można zapominać, że plac zabaw to miejsce publiczne i w dodatku wyjątkowe, gdyż przebywają na nim dzieci. Każdy cywilizowany człowiek wie, co można, a czego nie przystoi robić na placu zabaw. Nie wolno zapominać, że dzieci właśnie przez naśladownictwo kształtują swoją osobowość. Z tej racji dorośli, będąc na placu zabaw, winni zachowywać się nad wyraz kulturalnie! Place zabaw coraz częściej są ogradzane dla zwiększenia bezpieczeństwa. Niektóre natomiast - wręcz zamykane na klucz. Jeżeli kogoś taka praktyka zaskakuje, to myślę, że po przeczytaniu do końca tekstu przestanie się temu dziwić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niewychowani dorośli

Reklama

Długie letnie dni i ładna pogoda sprzyjają temu, aby więcej czasu spędzać z dziećmi w miejscach przeznaczonych do zabawy. Oto kilka sytuacji zaobserwowanych przeze mnie tego lata na krakowskich placach zabaw. Pewnego razu mama malca, który dopiero co nauczył się chodzić, nerwowo strofowała go, aby nie dotykał rączkami ziemi, żeby się nie ubrudził. Nie byłoby może w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że kobieta w tym czasie paliła papierosa i co chwilę, wypuszczając kłęby dymu w jego kierunku, truła go, a przy okazji inne dzieci. Czyż nie lepiej i zdrowiej byłoby dla dziecka, gdyby umorusało się nie do poznania zamiast wdychania dymu papierosowego?
Inny negatywny przykład to zachowanie mężczyzny, który bawiąc się z córeczką początkowo wzbudzał podziw. Niestety, to co zaszło po tym, jak zadzwonił jego telefon komórkowy, spowodowało konsternację u obecnych na placu zabaw. Tatuś rozmawiając przez telefon, co chwilę wyrażał się bardzo wulgarnie i to na tyle głośno, że dzieci zaczęły przysłuchiwać się tej wyjątkowo niecenzuralnej rozmowie. Przekleństwa wypowiadane w obecności dzieci dobitnie potwierdziły jego wyjątkowy prymitywizm.
Kiedy indziej, przebywając z dziećmi na placu zabaw, byłem świadkiem kolejnej, równie niedopuszczalnej sytuacji, potwierdzającej brak wyobraźni i szacunku do dzieci ze strony dorosłych. Otóż w bezpośrednim sąsiedztwie bawiących się dzieci, kilka osób zaczęło spożywać alkohol. Trudno uwierzyć, żeby nie zdawali sobie oni sprawy, jakie wzorce przekazują najmłodszym.

Plac zabaw, to nie toaleta

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że tegoroczne badania krakowskich piaskownic wykazały, że w większości z nich dzieci nie powinny się bawić ze względu na zanieczyszczenie substancjami pochodzenia zwierzęcego i niestety, również ludzkiego. Zdarza się także, że psy załatwiają się na terenie przeznaczonym dla dzieci, a ich właściciele nic sobie z tego nie robią. Niestety, okazuje się, że nawet niektórzy rodzice sami nie dbają o warunki higieniczne na placach zabaw. Widziałem kiedyś, jak jedna mama udała się z własną pociechą za urządzenie zapewniające dyskrecję, gdzie dziecko załatwiło potrzebę fizjologiczną. Innym razem przechodząc obok tego miejsca zauważyłem, jak to samo dziecko, już bez pomocy rodzica, skorzystało ze znanego miejsca, po czym rozradowane wróciło do dalszej zabawy! Bywa i tak, że w porach nocnych na niektórych placach zabaw dla dzieci odbywają się imprezy z grillem włącznie, po których, delikatnie mówiąc, pozostaje nieporządek.

Bawmy się po królewsku

Opisane fakty niech będą przestrogą dla wszystkich, którym zależy na zdrowiu dzieci i zapewnieniu im odpowiedniego klimatu zabawy. Nie mając pewności co do konkretnego miejsca, lepiej nieraz podejść na plac zabaw oddalony od miejsca zamieszkania, ale za to pod każdym względem lepszy. Mam nadzieję, że opisane przypadki nie występują nagminnie, niemniej jednak i tak nie powinny mieć w ogóle miejsca. Zdobywajmy się wobec tego na odwagę zwrócenia uwagi wszystkim niekulturalnym osobom przebywającym na terenach dla dzieci. Ponadto uważam, że służby miejskie powinny interweniować w sytuacjach przedstawionych w niniejszym artykule. Czy interweniują? Osobiście nigdy nie widziałem. Mam jednak nadzieję, że tak, ponieważ chodzi o dobro najmłodszych obywateli naszego królewskiego miasta. Skoro więc nie wszyscy potrafią po królewsku się zachować, to trzeba im w tym pomóc. Na wychowywanie nigdy nie jest przecież za późno.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: matka zrezygnowała z leczenia raka, by nie zaszkodzić poczętemu dziecku

2024-11-30 11:59

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich

Podczas jednej wizyty u lekarza usłyszała, że jest w ciąży i ma nieoperowalnego raka. 38-letnia Deborah Vanini zrezygnowała z leczenia, by nie zaszkodzić noszonemu pod sercem dziecku. Zmarła dwa miesiące po jego narodzinach. „Bała się śmierci, ale myślała o naszej córeczce” - wyznał jej partner podkreślając, że „społeczeństwo powinno brać przykład z tej historii, wybierając życie”.

Historia „Matki z Como”, jak nazwały ją włoskie media odbiła się szerokim echem dzięki swoistemu dziennikowi, który Deborah prowadziła w mediach społecznościowych. Jej wpisy obrazują życie jakie prowadziła. Zdjęcia pokazują piękną kobietę, kochającą podróże do wspaniałych miejsc, spotkania z przyjaciółmi, wymarzony dom, który tuż przed diagnozą wybudował dla niej jej partner. Do spełnienia ich marzeń brakowało dziecka, o które starali się kilka lat. Wpis o tym, że oczekuje potomstwa stał się zarazem zapowiedzią tragedii. W czasie jednej wizyty u lekarza dowiedziała się, że jest w ciąży, a zaraz potem, że ma nowotwór. Rak płuc. W czwartej fazie - nieoperowalny. „Szok. Od najlepszej wiadomości do najgorszej w ciągu 25 sekund - napisała na Twitterze. - Od największej radości do absolutnej rozpaczy. Od ekstazy po męki piekielne. Od teraz - ciemność”.
CZYTAJ DALEJ

Święty Mikołaj - „patron daru człowieka dla człowieka”

Niedziela łowicka 49/2004

[ TEMATY ]

święty

WD

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

Obraz św. Mikołaja w ołtarzu głównym

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy. A czy dziś wiemy, kim był Święty Mikołaj? Być może trochę usprawiedliwia nas fakt, że zachowało się niewiele pewnych informacji na jego temat.

Około roku 270 w Licji, w miejscowości Patras, żyło zamożne chrześcijańskie małżeństwo, które bardzo cierpiało z powodu braku potomka. Oboje małżonkowie prosili w modlitwach Boga o tę łaskę i zostali wysłuchani. Święty Mikołaj okazał się wielkim dobroczyńcą ludzi i człowiekiem głębokiej wiary, gorliwie wypełniającym powinności wobec Boga. Rodzice osierocili Mikołaja, gdy był jeszcze młodzieńcem. Zmarli podczas zarazy, zostawiając synowi pokaźny majątek. Mikołaj mógł więc do końca swoich dni wieść dostatnie, beztroskie życie. Wrażliwy na ludzką biedę, chciał dzielić się bogactwem z osobami cierpiącymi niedostatek. Za swoją hojność nie oczekiwał podziękowań, nie pragnął rozgłosu. Przeciwnie, starał się, aby jego miłosierne uczynki pozostawały otoczone tajemnicą. Często po kryjomu podrzucał biednym rodzinom podarki i cieszył się, patrząc na radość obdarowywanych ludzi. Mikołaj chciał jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga. Doszedł do wniosku, że najlepiej służyć Mu będzie za klasztornym murem. Po pielgrzymce do Ziemi Świętej dołączył do zakonników w Patras. Wkrótce wewnętrzny głos nakazał mu wrócić między ludzi. Opuścił klasztor i swe rodzinne strony, by trafić do dużego miasta licyjskiego - Myry.
CZYTAJ DALEJ

Kardynał-nominat Byczok: wzbogacę Kolegium Kardynalskie światłem ze Wschodu

2024-12-06 18:50

[ TEMATY ]

kardynał

Ukraina

kolegium kardynalskie

Vatican Media

Bp Mykoła Byczok

Bp Mykoła Byczok

W gronie kardynałów, których kreuje jutro papież Franciszek, znajduje się pochodzący z Ukrainy grekokatolicki biskup Mykoła Byczok. Jako ordynariusz eparchii Świętych Piotra i Pawła w Melbourne, odpowiada on za Ukraińców w Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Ma też związki z Polską, skończył bowiem seminarium redemptorystów w Tuchowie. „Wzbogacę Kolegium Kardynalskie światłem ze Wschodu” - podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Bp Byczok wyraził wdzięczność Polakom, za otwarcie serc i domów na doświadczonych wojną Ukraińców. „Pan Bóg to pamięta. My też będziemy pamiętać ofiarowaną nam pomoc i trzymać w naszych sercach ogromną wdzięczność. Będziemy prosić Pana Boga, żeby błogosławił waszemu narodowi” - wyznał. Pytany o to, co jego nominacja wniesie do Kolegium Kardynalskiego, podkreślił, że papież mianuje kardynała dla Kościoła powszechnego, jednak to, że jest z pochodzenia Ukraińcem, oznacza, że w tym nowym powołaniu będzie reprezentować również Kościół ukraiński, a nie tylko australijski, który obecnie jest miejscem realizacji jego powołania.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję