Zielona Góra, Gorzów i Głogów to tylko główne punkty, z których wychodzą pątnicy - do pielgrzymki głogowskiej np. dołączają grupy z Żar, Żagania, Lubska, Szprotawy, Nowej Soli i Kożuchowa (stąd niektóre grupy miały do pokonania dłuższy etap). W pielgrzymce głogowskiej uczestniczyło blisko 400 osób, a zarówno w zielonogórskiej, jak i gorzowskiej ok. 500. Część pątników dołączała w drugim tygodniu wędrówki.
Wiele osób włączyło się w pierwszy etap pielgrzymki i wyprowadzało wędrujących - pielgrzymów z Gorzowa do granic miasta odprowadził bp Stefan Regmunt. Coraz popularniejsze staje się również dojeżdżanie do Częstochowy w ostatnim dniu. Rodzina, znajomi i duchowi pielgrzymi dołączają do wędrujących i wspólnie wchodzą na Jasną Górę.
Idących do Pani Jasnogórskiej wspierali duchowi pielgrzymi. Mogli to robić podczas indywidualnej modlitwy lub wspólnotowo - z inicjatywy Rodziny Radia Maryja spora grupa osób pielgrzymowała do zielonogórskich kościołów, gdzie odprawiane były Msze św. w intencji pątników.
Choć sposób pielgrzymowania od lat pozostaje niezmieniony, również tutaj docierają nowinki techniczne. Po raz kolejny katolicki portal Opoka tworzył Wirtualną Mapę Pielgrzymek, na której na bieżąco można było śledzić trasę wędrówki. Pielgrzymi mogli także wysyłać SMS-y, zdjęcia robione telefonami komórkowymi i pliki dźwiękowe i w ten sposób tworzyć relację na żywo.
Specyficznym rodzajem pieszej pielgrzymki są Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze. Tym, co je wyróżnia, jest formacja połączona z doskonaleniem zawodowym. Na trasie dołączają do pątników goście, którzy w trakcie marszu wygłaszają wykłady z różnych dziedzin. Na zakończenie pielgrzymki uczestnicy otrzymują zaświadczenie uczestnictwa. - Pierwsze warsztaty stawiały przede wszystkim na typowe doskonalenie zawodowe. Z biegiem czasu zaczęliśmy skłaniać się ku temu, by większy nacisk położyć na formację wewnętrzną nauczycieli, związaną z wiarą, duchowością itd. - tłumaczy Bogumiła Moskaluk. Tegoroczne Warsztaty w Drodze wyszły po raz 17. Uczestniczyło w nich ponad 50 osób m.in. z: Łodzi, Tarnowa, Zakopanego, Szczecinka i oczywiście z naszej diecezji. Przewodnikiem pielgrzymki był ks. Krzysztof Hołowczak, a jej ojcem duchownym ks. Andrzej Oczachowski. W pielgrzymce oprócz pracowników oświaty szła młodzież szkół średnich i studenci.
Pomóż w rozwoju naszego portalu