Głównym celem pątników z Piotrkowa był udział w uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej w dniu 16 lipca. Piotrkowscy pielgrzymi, poza swoimi prywatnymi intencjami, modlili się o dobre przygotowanie do peregrynacji, o wyniesienie do chwały ołtarzy sług Bożych: Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki, o powołania kapłańskie i poszanowanie ludzkiego życia.
Pielgrzymi wyruszyli z kościoła farnego w czterech grupach. Grupie pierwszej - niebieskiej - maryjnej przewodniczył ks. Dariusz Rębecki, wikariusz parafii pw. Miłosierdzia Bożego, któremu pomagał ks. Lech Stefanek, wikariusz parafii NMP Królowej Pokoju.
W drodze powrotnej opiekę nad grupą sprawował ks. Karol Skowroński, neoprezbiter, który 19 lipca br. w kościele pw. Świetych Apostołów Piotra i Pawła w Kamieńsku odprawił swoją prymicyjną Mszę św.
Ponadto w grupie szli: prezydent Piotrkowa Krzysztof Chojniak, radny Rady Piotrkowa Sławomir Dajcz oraz dr Marian Błaszczyński, który często służył pielgrzymom pomocą medyczną.
Grupie drugiej, biało-czerwonej - patriotycznej przewodniczył ks. Remigiusz Wysocki, proboszcz parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego, pomagał mu alumn Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi Krystian Twardowski.
Grupie trzeciej - żółtej - papieskiej przewodniczył ks. Arkadiusz Lechowski, wikariusz z parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Wśród pielgrzymów znajdowała się grupa pątników z Wolborza, tzw. grupa W, której przewodniczył ks. Szczepan Zacha, wikariusz parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Wolborzu.
Grupę czwartą - białą - jezuicką prowadził ks. Tomasz Klin SJ, duszpasterz sanktuarium Matki Bożej Trybunalskiej. Ponadto w pielgrzymce uczestniczyły: siostry: Maria Vittoria i Elza, pracująca w Kongo (obie pochodzące z okolic Piotrkowa) oraz dwie siostry augustianki pracujące w Krakowie - Marietta i Renata.
Ks. dziekan Stanisław Socha przewodniczył grupie duchowej - zielonej. Zapisały się do niej osoby, które z różnych względów nie mogły wybrać się w trasę, ale towarzyszyły pątnikom modlitewnie. W tej grupie pielgrzymowało około 50 osób.
Na pielgrzymi szlak wyruszyło ponad 700 pielgrzymów, którzy po czterech dniach dotarli przed Szczyt Jasnogórski, po drodze nawiedzając m.in. sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej mieszczące się przy Klasztorze Ojców Dominikanów, w którym znajduje się kamienna figurka Matki Bożej z Dzieciątkiem, wielkości ludzkiej dłoni. Drobna figurka Potężnej Pani została wyorana z ziemi w 1516 r., a obecnie umieszczona we wspaniałym drewnianym ołtarzu w otoczeniu obrazów upamiętniających cudowne uzdrowienia dokonane za wstawiennictwem Maryi. Gidelska Madonna cieszy się sławą cudownej lekarki - uzdrowicielki chorych i patronki ludzi pracujących na ziemi i pod nią.
Doniosłym wydarzeniem dla kompanii z Piotrkowa była procesja eucharystyczna od sanktuarium w Gidlach do Świętej Anny zakończona uroczystym błogosławieństwem.
Święta Anna to miejsce ciszy i skupienia, ponieważ pielgrzymi wkraczają do zakonu kontemplacyjnego, habitowego, do świata Sióstr Dominikanek klauzurowych, pod opieką których znajduje się drewniana, gotycka figura św. Anny Samotrzeciej. Ponadto przed kościołem wśród drzew znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki oraz drewniany krzyż powstańców z 1863 r. Również i w tym roku pod Świętą Anną piotrkowscy pątnicy spotkali w drodze pielgrzymów z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Trzebuni k. Myślenic.
Kolejnym ważnym miejscem, które znajdowało się na szlaku piotrkowskiej grupy, było sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Mstowie. Warto nadmienić, że jest to jeden z najstarszych ośrodków życia zakonnego w Polsce. Kanonicy Regularni osiedlili się tutaj przed 1145 r. i założyli swój klasztor. O. Józef Borkiewicz AJP, pracujący w San Giovanni Rotondo, przybliżył piotrkowskim pątnikom historię sanktuarium o. Pio znajdującego się na Przeprośniej Górce oraz osobę świętego kapucyna.
14 lipca o godz. 17 pątnicy ubrani w kolorowe podkoszulki dotarli na błonia jasnogórskie, na których powitał ich o. Robert Jasiulewicz wraz z kierownikiem ks. Krzysztofem Nowakiem i ks. Pawłem Lipińskim, proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.
Tego samego wieczoru pielgrzymi wzięli udział w Apelu w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem Księdza Kierownika, który podziękował Matce Bożej oraz odmówił modlitwę zawierzenia.
Nazajutrz bp Pękalski celebrował Mszę św. wraz z ks. prał. St. Sochą i ks. K. Nowakiem. W homilii Sufragan Łódzki nawiązał do peregrynacji obrazu Matki Bożej w archidiecezji łódzkiej, która rozpoczyna się od Piotrowskiego Grodu. Powiedział również, że „Maryja, swoją macierzyńską postawą miłości i więzi z Chrystusem, jest dla każdego ucznia wzorem życia”. Bp Ireneusz podkreślił również, że „zachowywanie Bożych przykazań, a zwłaszcza przykazania miłości, jest sposobem na to, aby umacniała się nasza więź z Bogiem. Kto trwa we Mnie, przynosi owoc obfity” (J15, 5). Ponadto bp Pękalski pobłogosławił związek małżeński dwojga pielgrzymów z drugiej grupy.
Po Eucharystii pątnicy wzięli udział w Drodze Krzyżowej na wałach prowadzonej przez ks. Arkadiusza Lechowskiego, a po południu udali się na Koronkę do Doliny Miłosierdzia. Wieczorem po Apelu odbyło się czuwanie nocne w Kaplicy Matki Bożej, trwające do wczesnych godzin rannych. O północy miała miejsce Msza św., której przewodniczył Ksiądz Kierownik, a homilię wygłosił ks. kan. Remigiusz Wysocki. Podczas Mszy św. ok. 20 pielgrzymów przyjęło szkaplerz z rąk ks. K. Nowaka.
16 lipca na Szczycie o godz. 11 pątnicy wzięli udział w Eucharystii ku czci Matki Bożej z góry Karmel, której przewodniczył ks. Konrad Jędrzejczak, kapelan Pielgrzymki Poznańskiej, koncelebrował ks. Krzysztof Nowak, a homilię wygłosił o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry, który powiedział: „Kochać Maryję, to uczynić Ją pierwszą nauczycielką świętości w codziennym życiu, pierwszym wzorem, po który sięgamy, chcąc naśladować Chrystusa, pierwszą powiernicą wszystkich naszych spraw, właścicielką wszystkiego, czym jesteśmy, co posiadamy, nie tylko cnót i zwycięstw, ale i naszych słabości”.
W drodze powrotnej w miejscowości Kościelec odbył się mecz piłki nożnej reprezentacji pielgrzymów i mieszkańców Kościelca. Niestety, i tym razem pątnicy przegrali. Na osłodę gospodarze, jak co roku, podjęli wszystkich pątników pysznym obiadem.
W miejscowości Rozprza Ksiądz Kierownik podziękował swoim współpracownikom i pielgrzymom, jak również służbie porządkowej oraz gospodarzom, którzy na ponad 200-kilometrowej trasie życzliwie przyjmowali uczestników pielgrzymki.
Do pątników na ostatnim etapie drogi dołączyła rowerowa pielgrzymka z parafii w Babach i Piotrkowa w liczbie 30 osób.
W niedzielę 26 lipca o godz. 11.30 w kościele farnym w Piotrkowie Trybunalskim podczas Sumy odpustowej ku czci św. Jakuba Ap., której przewodniczył ks. dr Zdzisław Małecki, wykładowca WSD w Częstochowie, zakończono piotrkowską pielgrzymkę. Pielgrzymi podziękowali księżom kwiatami, a w szczególności Księdzu Kierownikowi, któremu złożyli życzenia imieninowe.
Warto zaznaczyć, że w Pieszej Pielgrzymce Piotrowskiej wzięli udział pątnicy z Bełchatowa, Gomulina, Moszczenicy, Srocka, Tomaszowa Mazowieckiego, Wolborza, Białegostoku, Łodzi, Warszawy, Wrocławia i Tychów.
Piotrkowska kompania jest pierwszą z kilkunastu grup z archidiecezji łódzkiej, które w wakacje podążają na Jasną Górę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu