Do grona grup pielgrzymujących w tych dniach na Jasną Górę dołączyli 31 lipca także pielgrzymi z diecezji legnickiej. Swego pasterskiego błogosławieństwa udzielił im o poranku w legnickiej katedrze bp Stefan Cichy.
Biskup legnicki towarzyszył też pielgrzymom na pierwszym, kilkukilometrowym etapie wiodącym ulicami miasta do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tutaj też przewodniczył pierwszej na trasie pielgrzymki Mszy św. w gronie 33 prezbiterów.
Ksiądz Biskup nawiązał w wygłoszonej homilii do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Krzyż drzewem życia”. Mówił m.in.: „Dziś na pielgrzymce patrzymy na krzyż jako drzewo życia, narzędzie zbawienia. To szczególne drzewo. Śpiewamy o nim pieśni. Przypominamy sobie, że z niego płynie światło i moc. Patrzmy więc nań z wdzięcznością, jako na znak naszej wiary, kotwicę naszej nadziei i siłę naszej miłości”.
W pielgrzymiej wędrówce pątnicy nieśli w ozdobnej, pancernej szkatule jedyne na terenie diecezji relikwie Krzyża Świętego, użyczone z kościoła garnizonowego pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. Nawiązując do tego faktu Biskup legnicki mówił: „Na krzyż obecny w tym relikwiarzu będziemy patrzeć podczas całej pielgrzymki, rozważając prawdę o nim, ale także nosząc nasze osobiste krzyże. I te zawieszone na piersi, noszone na czele grup pielgrzymkowych i te krzyże naszego życia. W krzyżu mamy zyskiwać moc i siłę do noszenia naszych osobistych krzyży, a nosząc je, mamy dochodzić do chwały zmartwychwstania”.
Przypominając natomiast swoje biskupie zawołanie „Per crucem ad lucem” (Przez krzyż do światła) życzył wszystkim: „Oby dla wszystkich tegoroczna pielgrzymka była drogą pielgrzymowania przez krzyż do światła. By była drogą do radości zakończenia pielgrzymki u stóp Matki Bożej. Ona wytrwale towarzyszyła swemu Synowi, gdy szedł z krzyżem. Ona też trwała pod krzyżem jako Matka Bolejąca. Niech i dla nas będzie Matką na drodze pielgrzymowania, i niech będzie wsparciem, byśmy nasze życiowe krzyże znosili z radością”.
Tegoroczna legnicka pielgrzymka składa się z 7 grup, obejmujących wszystkie regiony diecezji. Łącznie wędruje w niej ponad tysiąc osób. Niektóre grupy rozpoczęły swoją wędrówkę już kilka dni wcześniej, tak jak np. pielgrzymi ze Zgorzelca (4 dni wcześniej), czy Jeleniej Góry (3 dni wcześniej). Do przejścia z Legnicy mieli około 260 km.
Tegorocznej pielgrzymce towarzyszyły obok codziennej Eucharystii, modlitwy, okolicznościowych nabożeństw, czy konferencji ascetycznych także wydarzenia wyjątkowe. Należały do nich np. ślub na trasie pielgrzymkowej w miejscowości Żurawina, gdzie słowa przysięgi małżeńskiej wypowiedzieli dotychczasowi pielgrzymi Aneta Pazdyk i Jędrzej Rams. Co prawda poznali się poza pielgrzymką, w duszpasterstwie młodzieży EMAUS, ale jak sami mówią, na pielgrzymce ich znajomość dojrzewała i dlatego podjęli taką decyzję. Innym wydarzeniem był też dzień 4 lipca, obchodzony w liturgii Kościoła jako wspomnienie św. Jana Marii Vianneya, dotychczas patrona wszystkich proboszczów, a od obecnego roku patrona wszystkich kapłanów, w ramach ogłoszonego przez Papieża Benedykta XVI Roku Kapłańskiego. Tego dnia pielgrzymi nie tylko modlili się za swoich kapłanów, lecz także w godzinach wieczornych wzięli udział w koncercie, przygotowanym przez reaktywowany zespół seminaryjny „Semen”. Członkowie tego zespołu dziś są już prezbiterami i pracują w różnych parafiach na terenie diecezji, ale połączyła ich pielgrzymka i postanowili uświetnić ten dzień swoim występem. Niespodzianką dla wszystkich była też tego dnia wizyta biskupa legnickiego Stefana Cichego, który wziął udział we wspólnej modlitwie i koncercie.
Tradycyjnie też, grupie pielgrzymów pieszych towarzyszyła grupa tzw. duchowego uczestnictwa, składająca się z osób, które osobiście nie mogły wędrować w tym roku na Jasną Górę, a wspierali pielgrzymów swoją modlitwą. Najczęściej członkowie tych grup spotykali się też w swoich parafiach na Eucharystii lub okolicznościowych nabożeństwach i modlitwie.
Podczas całej pielgrzymki działało też kolejny raz specjalne studio pielgrzymkowe uruchomione na antenie diecezjalnego Radia Plus w Legnicy, w którym znalazły się reportaże z każdego dnia pielgrzymki, prezentacje grup, a także tzw. wejścia na żywo, kiedy telefonicznie łączono się z pielgrzymami prosząc o podsumowanie danego dnia.
Pielgrzymka zakończyła się 9 lipca na Jasnej Górze, z udziałem pielgrzymów z całej diecezji, przybyłych tego dnia także w pielgrzymce autokarowej. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy.
Wzorem lat ubiegłych, dokonamy podsumowania tegorocznej pielgrzymki w kolejnych numerach naszego tygodnika.
Pomóż w rozwoju naszego portalu