Środa, 12 czerwca. Dzień powszedni albo wspomnienie błogosławionych męczenników Antoniego Juliana Nowowiejskiego, biskupa, i Towarzyszy albo wspomnienie błogosławionych męczenników Ludwika Rocha Gietyngiera i Maksymiliana Binkiewicza, prezbiterów i Towarzyszy
• 1 Krl 18, 20-39 • Ps 16 (15) • Mt 5, 17-19
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim».
Reklama
Różnie reagujemy na zmiany. Jedni czekają, bo mają nadzieję, że po ich wprowadzeniu będzie lepiej, łatwiej. Inni się ich boją, bo „po co zmieniać coś, co jest dobre”. Byli wśród uczniów Jezusa tacy, którzy uważali, że skoro On przyszedł i ogłasza nowe przykazanie o miłości, także do nieprzyjaciół, rezygnując z zasady „oko za oko, ząb za ząb”, to całe wcześniejsze Prawo już nie obowiązuje. Dla nich wystarczy kochać i nic więcej nie trzeba. Byłoby to piękne i prawdziwe, ale… jesteśmy przecież słabi, grzeszni, często egoistyczni i dużo łatwiej nam kochać siebie, a trudniej innych. Dlatego Jezus dziś uczy: dekalog, przykazania Boże nadal obowiązują, dalej są drogowskazami do Boga, nie są i nie mają być zniesione, ale odczytane na nowo. Jezus nie tylko nie znosi przykazań, ale je radykalizuje, wskazując, że w sercu też mogę zgrzeszyć, mimo iż na zewnątrz nic nie zrobiłem. Co to oznacza? Ile razy sobie pomyślałem o kimś źle, ale tego jemu ani o nim nie powiedziałem? Ile razy spojrzawszy na kobietę, mężczyzna pożądał jej, ale nie podjął z nią współżycia? Jak uczy Jeremiasz: „Serce jest zdradliwsze niż wszystko inne i niepoprawne – któż je zgłębi?” (Jr 17, 9), dlatego w Eucharystii, odmawiając akt pokuty, przyznajemy się do grzechów nie tylko mową czy uczynkiem, ale także myślą i zaniedbaniem. Zajrzę dziś do mojego serca, bo tam, oprócz piękna miłości, kryje się sporo niedoskonałości, które też mogę oddać Jezusowi.
J.S.
ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!