Zanim rozpoczęła się Msza święta poświęcony został sztandar jednej z kopalń bazaltu. Wprowadzając w Liturgię, ks. Krzysztof Hajdun, diecezjalny duszpasterz ludzi pracy zaznaczył, że pielgrzymka rozpoczęła się już dzień wcześniej, kiedy to wyruszyła piesza pielgrzymka do Henrykowa. Rozpoczęła się o godz. 7:00 Mszą świętą w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Nowym Dworze, a następnie uczestnicy udali się do Borowa i stamtąd pieszo przeszli ponad 30 km do Henrykowa. - Dziś obchodzimy uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dlatego też podczas tej Mszy świętej prosimy, aby Duch Święty uświęcał nasze serca, umysły, pracę, rodziny i naszą Ojczyznę - zaznaczył ks. Hajdun, zachęcając do wspólnej modlitwy za ludzi pracy oraz witając wszystkich przybyłych gości oraz poczty sztandarowe.
W homilii bp Jacek Kiciński nawiązał do słów św. Pawła i porównania dążeń ciała i ducha. - Doświadczamy pewnego rozdarcia ze sfer duchowym i cielesnych. Od momentu grzechu rajskiego, gdy człowiek postawił się w miejsce Boga toczy się walka pomiędzy sferą ciała i ducha. Gdy człowiek zapomina o swoim Stwórcy wówczas człowiek zatapia się w doczesności, a wtedy mieć zaczyna górować nad być i w takiej rzeczywistości następuje powolny proces materialistycznego patrzenia na życie, świat i drugiego człowieka. Dlatego człowiek duchowy myśli duchowo a cielesny cieleśnie - zaznaczył bp Jacek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W dalszej części hierarcha podkreślił potrzebę jedności pomiędzy pracownikiem a przełożonym, jedności w rodzinie i relacjach międzyludzkich, ale także biskup zaznaczył potrzebę odkrywania Pana Boga, której owocem będzie podjęcie dialogu i poszukiwanie rozwiązań, które będą nie tylko oświecone umysłem ludzkim, ale także oświecone Bożą pomocą.
W nawiązaniu do wydarzeń z Wieczernika, gdzie na Apostołów i obecne tam Maryją i innymi kobietami, bp Kiciński wskazał na potrzebę wezwania Ducha Świętego, bo On prowadzi do jedności i pomaga mówić jednym językiem, gdy jesteśmy poróżnieni.- Jesteśmy tutaj, aby prosić o język serca, który jest językiem miłości i z niego rodzi się wzajemny szacunek, zrozumienie, empatia i wzajemność.
Na zakończenie biskup Jacek zachęcił do modlitwy o jedność - Gdy Duch Święty wypełni nasze serca wówczas zagości w nas miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość,, dobroć, łagodność, wierność, opanowanie - nauczał biskup, zaznaczając, że dziś rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej. - Niech ten dzień będzie jednym wołaniem o dar jedności dla naszej Ojczyzny i naszych serc.