W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa bp Mieczysław Cisło przewodniczył Mszy św., rozpoczynającej obchody Roku Kapłańskiego w archidiecezji lubelskiej. Ogłoszony przez Papieża Benedykta XVI Rok Kapłański przebiega pod hasłem „Wierność Chrystusa - wierność kapłana”.
Do udziału w lubelskiej inauguracji roku zachęcał kapłanów i świeckich abp Józef Życiński, kierując do wszystkich zaproszenie. Pisał w nim: „Rozpoczynający się rok niech będzie dla nas okazją do głębszej refleksji nad istotą kapłaństwa w duchu słów, które wypowiedział Ojciec Święty Benedykt XVI w archikatedrze warszawskiej w 2006 r.: «Trwajcie mocni w wierze! [...] Bądźcie autentyczni w waszym życiu i posłudze. Wpatrzeni w Chrystusa, żyjcie życiem skromnym, solidarni z wiernymi, do których jesteście posłani. Służcie wszystkim, czekajcie na nich w parafiach i w konfesjonałach, towarzyszcie nowym ruchom i wspólnotom, wspierajcie rodziny, nie traćcie więzi z młodzieżą, pamiętajcie o ubogich i opuszczonych»”. W odpowiedzi na słowa Metropolity, w wieczornej Mszy św. w archikatedrze lubelskiej uczestniczyła rzesza kapłanów i wiernych, także tych, którzy włączali się w modlitwę dzięki transmisji przeprowadzonej przez Radio eR.
Rozpoczynając Eucharystię, bp Mieczysław Cisło odwołał się do hasła roku, podkreślając, że ma to być czas refleksji nad kapłańskim powołaniem, a także czas modlitwy o powołania kapłańskie i za kapłanów, szczególnie tych, którzy przeżywają kryzysy. Do modlitwy, zwłaszcza kontemplacyjnej, zachęcał w homilii ks. prof. Józef Kudasiewicz. „Kontemplacja Chrystusa to podstawowe zadanie każdego chrześcijanina, każdego księdza” - mówił. Odwołując się do słów Jana Pawła II, biblista wyjaśniał, że kontemplacja to wpatrywanie się z wiarą i miłością w Jezusa Chrystusa. Jak wskazuje Papież Benedykt XVI, w Roku Kapłańskim ta modlitwa winna być kontemplacją Jezusa Chrystusa jako świadka wiernego Bogu Ojcu oraz wiernego ludziom, aż po wejście w śmierć. „Gdy słuchamy słów Jana Pawła II czy Benedykta XVI zastanawiamy się, że to nas, zwykłych zjadaczy chleba, Papieże zachęcają do modlitwy kontemplacyjnej. I myślimy sobie, że gdyby te słowa były kierowane do sióstr zakonnych, zwłaszcza klauzurowych, to byłoby zrozumiałe, ale dla nas, zabieganych i zaharowanych, czy to nie jest za wielkie wyzwanie?” - zastanawiał się kaznodzieja. W odpowiedzi ks. prof. J. Kudasiewicz ukazał najważniejsze sceny z Ewangelii, w których Jezus okazał swoją wierność „aż do końca”. Przestrzegał także przed niewiernością, która ma swoje źródła w zachłanności (czego przykładem jest Judasz) lub słabości charakteru (jak w sytuacji zaparcia się przez św. Piotra). Komentując hasło roku, biblista zwrócił uwagę na to, że taki wybór wskazuje na zaniepokojenie Papieża odchodzeniem od kapłaństwa i kapłańską niewiernością. Lekarstwem na taką sytuację winno stać się kształtowanie wierności przez kapłanów, ale także przez wszystkich chrześcijan, według wierności Chrystusa. „To zadanie nie jest ponad nasze siły - mówił ks. prof. Kudasiewicz. - Chrystus, żądając wierności człowieka na swój wzór, daje również siłę do jej realizacji”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu