Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej może pochwalić się wydaniem filmu i dwóch pozycji książkowych o Rokitnie.
Film jak marzenie
Reklama
Bp Stefan Regmunt od wielu miesięcy miał marzenie, by powstał film o Rokitnie. Siła tego marzenia i mecenat Księdza Biskupa okazały się na tyle skuteczne, że w rezultacie powstał film „Matka Boża z Orłem Białym” o Rokitnie, o łaskami słynącym obrazie i o odzyskanej przez Polskę niepodległości.
Autorem scenariusza i reżyserem filmu jest Gerard Nowak, który po odejściu z Regionalnego Centrum Animacji Kultury całym sercem zaangażował się w przygotowania 20. rocznicy koronacji w Rokitnie. Film stanowi niejako jeden z owoców tego zaangażowania. Autorem zdjęć jest Bogdan Pastyrczyk z Agencji Telewizyjnej „Carbo Media” w Zielonej Górze, która zrealizowała film.
Ponadgodzinny film wykorzystuje wiele materiałów archiwalnych, pokazując historię sanktuarium. Przedstawia jednak także jego aktualne oblicze, dając głos ludziom, którzy obecnie tu przybywają, tu się modlą i z Rokitnem czują się związani.
Film zrealizowano w ramach projektu obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie Środkowej pod hasłem „Zaczęło się w Polsce”, we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
Premiera filmu miała miejsce 9 czerwca w kawiarni „Pod Aniołami” w parafii pw. św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dzieje i konteksty
Pod tytułem „Sanktuarium rokitniańskie, dzieje i konteksty” ukazał się zbiór referatów z sesji naukowej o Rokitnie, która odbyła się 24 kwietnia w Sali Dębowej Biblioteki Wojewódzkiej w Zielonej Górze.
Sesję zorganizował Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze, a jego dyrektor ks. Grzegorz Chojnacki i wicedyrektor ks. Andrzej Draguła podjęli się redakcji podsumowującego ją tomu.
Znajdziemy tam m.in. tekst ks. Dariusza Śmierzchalskiego-Wachocza „Matka Boża Obozowa. Geneza i rozwój kultu obrazu Matki Bożej w Rokitnie do 1945 r.” o odległej historii kultu ikony rokitniańskiej. Dalsze losy obrazu i sanktuarium w czasach komunistycznych opisuje Tadeusz Dzwonkowski w tekście „Matka Boża Rokitniańska - Patronka Kościoła na Ziemiach Odzyskanych w latach 1945-1981”. Z kolei historię najnowszą wizerunku Pani Cierpliwie Słuchającej przedstawia Marek Jurek, były marszałek Sejmu RP: „Koronacja obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej na tle przemian wolnościowych w Polsce i Europie (1989)”.
Prócz historii książka pokazuje kontekst religijny, teologiczno-pastoralny i ikonograficzny kultu maryjnego w Rokitnie.
Uzupełniona historia
Trzecim i najobszerniejszym dziełem w tej grupie jest książka bp. Pawła Sochy „Matka Boża Rokitniańska. Pani Cierpliwie Słuchająca”. Jej pierwsze wydanie, zawierające materiał przygotowany pierwotnie jako czytanki majowe na pierwsze 2 lata przygotowań do koronacji, ukazało się w 1989 r. Teraz po 20 latach uzupełniona o treść tegorocznych czytanek majowych książka stała się kompletnym przewodnikiem po historii i teologii rokitniańskiego sanktuarium. Dodać należy, że pozycja ta jest również świadectwem wielkiego zaangażowania i głębokiej duchowości maryjnej bp. Pawła Sochy.
Film „Matka Boża z Orłem Białym”.
„Sanktuarium rokitniańskie, dzieje i konteksty”, Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Zielona Góra 2009.
Bp Paweł Socha, „Matka Boża Rokitniańska. Pani Cierpliwie Słuchająca”, Wydawnictwo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, Zielona Góra 2009.