Reklama

Pod sztandarem wiary, nadziei, miłości

„Stoisz na ziemi stolicy świętego Kościoła sosnowieckiego, stolicy czerwonego Zagłębia, czerwonego nie od nienawiści i negacji wartości religijnych i narodowych, ale czerwonego z miłości do Boga i Ojczyzny” - takimi słowami 14 czerwca 1999 r. powitał Ojca Świętego Jana Pawła II pierwszy Pasterz naszej diecezji bp Adam Śmigielski SDB. Uroczystość odbyła się wówczas na - jeszcze mało znanym diecezjanom - placu przy ul. Gwiezdnej przy udziale ok. 400 tys. wiernych, którzy śpiewali wówczas pieśni uwielbienia i chwały na cześć Boga przybywającego do naszej diecezji w osobie Papieża Polaka

Niedziela sosnowiecka 26/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nad ołtarzem papieskim w kształcie ściętej piramidy górowała wielka brama ze stalowych rurek - symbol przemysłu Zagłębia. Pod nią została umieszczona 17-metrowa sosna, symbolizująca przyrodę tego regionu. W swojej homilii Ojciec Święty mówił o pracy, która nadaje sens i godność wszystkim ludzkim wysiłkom. A bez nich praca łatwo może być pozbawiona swego wymiaru podmiotowego i człowiek przestaje być ważny, a liczy się jedynie wartość materialna. Ojciec Święty zauważył takie zagrożenie. Pojawia się ono tam, gdzie w imię praw rynku zapomina się o prawach człowieka. „Dzieje się tak również, gdy dla zwiększenia produkcji odmawia się pracownikowi prawa do odpoczynku, do troski o rodzinę, do wolności w podejmowaniu decyzji o kształcie własnej codzienności” - podkreślał Papież.
Podczas spotkania z ludem Zagłębia Ojciec Święty ukoronował obraz Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy z sanktuarium w Jaworznie-Osiedlu Stałym.
W trakcie ceremonii składania darów, ten szczególny, złożyła delegacja Hospicjum „Cordis” z Mysłowic, składająca się m.in. z 15-letniej, chorej na nowotwór Marty oraz matki, która straciła dziecko. Ta ostatnia przyniosła serce ze zwykłego, kolorowego papieru, wycięte przed śmiercią przez jej pięcioletniego synka. Delegacja położyła też przed ołtarzem serce ze styropianu, do którego przyczepiono 1049 małych serduszek z imionami wszystkich, którzy zmarli w mysłowickim hospicjum.
Na zakończenie Ojciec Święty powiedział: „Widać, że Zagłębie jest szczodre. Bóg zapłać za waszą gościnność”. „Niech żyje Papież!” - nie dawali mu dokończyć zgromadzeni na placu wierni. Ojciec Święty zwrócił się do młodzieży: „Dziękuję za to, że dajecie znać o sobie”. „Młodzież kocha Papieża!” - odpowiedzieli młodzi. „Nie zapominajcie o mnie w waszych modlitwach” - dialogował Ojciec Święty. „Nie zapomnimy! Pamiętamy!”- zapewniali wierni.

Reklama

Podziękowanie

Minęło 10 lat od spotkania Piotra naszych czasów z mieszkańcami diecezji sosnowieckiej. Zagłębiacy dotrzymują słowa, pamiętając o swoim Rodaku, a dowód tego dają zwłaszcza w każdą rocznicę historycznego wydarzenia. Gromadzą się wówczas pod przewodnictwem swoich Pasterzy na placu przy ul. Gwiezdnej, który stał się bliski i drogi ich sercom. Spontanicznie przylgnęła do niego nazwa - pl. Papieski.
W 10. rocznicę wizyty Ojca Świętego w stolicy Zagłębia, na pl. Papieskim, o tej samej godzinie co przed laty, rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, podczas której miejsce to rozbrzmiewało modlitwą zagłębiowskiego ludu.
„Podobnie, jak wówczas, przychodzimy pod sztandarem wiary, nadziei i chrześcijańskiej miłości, by przeżywać czas dziękczynienia za Męża Bożej Opatrzności, który zjednoczył narody. Wyprowadził nas z tego wszystkiego, co było bolesne i trudne, i wprowadził w czasy wolności religii i słowa. Przychodzimy, bo pragniemy sobie przypomnieć i utrwalić dzień 14 czerwca 1999 r. Chcemy jeszcze raz dziękować za tamto sosnowieckie spotkanie, za tę wielką eksplozję radości zebranych tu tłumów oraz za niego samego, za jego pragnienie spotkania z tą ziemią, za wytrwałe pokonanie choroby, która następnego dnia uniemożliwiłaby kontynuowanie pielgrzymkowych planów. Dziękujemy za każde jego słowo, którego echem jest ten plac, ten pomnik, ten dzień i to zgromadzenie” - mówił w słowie wprowadzającym w liturgię ks. dr Paweł Sobierajski, który wówczas i teraz przewodniczył śpiewom podczas liturgii. Eucharystii dziękczynnej przewodniczył i słowo Boże wygłosił kard. Henryk Gulbinowicz - naoczny świadek pobytu Jana Pawła II w 1999 r. Swoją obecnością spotkanie ubogacili Pasterze naszej diecezji - bp Grzegorz Kaszak i bp Piotr Skucha. Licznie zgromadzili się kapłani, nie mogło zabraknąć ukochanej przez Ojca Świętego młodzieży oraz dzieci, do których przylgnęło miano Pokolenia JPII. Szczególne miejsce w rocznicowym zgromadzeniu zajęły wspólnoty naszej diecezji, które prezentowały się przed rozpoczęciem liturgii. Na diecezjalną uroczystość przybyli przedstawiciele władz miejskich i samorządowych, dając wyraz swej woli uczczenia Jana Pawła II oraz kontynuowania jego papieskiego i życiowego dzieła. Niech to miejsce, ten plac zawsze przypomina o wizycie Ojca Świętego oraz o wszystkim, co było najbliższe jego polskiemu i papieskiemu sercu. Nie zawiodły służby porządkowe i liturgiczne, natomiast muzycy: Kwintet Dęty oraz chór „Salvatoris Amici” z dyrektorem Jerzym Sojką i organistą Michałem Góralem zadbały o oprawę muzyczną liturgii. Aby tradycji stało się zadość, duszpasterze i wierni parafii św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu na pl. Papieski przynieśli figurę Matki Bożej Zagórskiej, ukoronowaną przez śp. bp. Adama Śmigielskiego SDB. O wydarzeniu sprzed 10 lat przypominał także tron, który służył Ojcu Świętemu podczas spotkania w Zagłębiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Z błogosławieństwem

Zgromadzonych na papieskim placu wiernych powitał Biskup Ordynariusz, który zaznaczył, że plac ten jest wymownym świadkiem niezwykłego dla nas wszystkich wydarzenia. „Bardzo pragniemy, aby wspaniałemu naszemu Rodakowi był poświęcony i służył wszystkim mieszkańcom kochanej ziemi sosnowieckiej jako centrum kulturalno-rekreacyjne. Takie jest pragnienie ludu wyrażone na piśmie, z którym władza lokalna, słusznie się liczy” - podkreślił bp Kaszak. Ksiądz Biskup serdeczne słowa powitania skierował pod adresem przybyłego na rocznicowe obchody kard. Henryka Gulbinowicza. Przypomniał także wydarzenie sprzed 12 lat, opowiedziane przez bp. Piotra Skuchę, którego wówczas jakaś cudowna ręka ocaliła z wypadku samochodowego. Biskup Ordynariusz wyraził także szczere podziękowania za wysiłek i trud związany z przygotowaniem spotkania na pl. Papieskim ks. Mariuszowi Karasiowi, dyrektorowi Wydziału Katechetycznego sosnowieckiej kurii diecezjalnej.
Msza św. na pl. Papieskim była wielkim dziękczynieniem za osobę i życiowe dzieło Papieża Polaka, za istnienie diecezji sosnowieckiej, którą powołał do życia 25 marca 1992 r., za czerwcowe spotkanie z Janem Pawłem II w 1999 r., za owoce tamtego wydarzenia. Eucharystia była także wołaniem o rychłą beatyfikację i kanonizację sługi Bożego Jana Pawła II. To także dziękczynienie za życie i posługę śp. bp. Adama Śmigielskiego, pierwszego Pasterza sosnowieckiego oraz za jego następcę bp. Grzegorza Kaszaka, konsekrowanego w sosnowieckiej katedrze 28 marca br. Podczas liturgii wierni polecali Bogu Biskupa Piotra, który 39 lat temu przyjął sakrament kapłaństwa. Tegoroczni neoprezbiterzy Kościoła sosnowieckiego podczas Eucharystii na placu przy ul. Gwiezdnej przeżywali swoje diecezjalne prymicje.
Na miejsce uświęcone obecnością Papieża Polaka przybyły też dzieci, które w czerwcu 1999 r. przyszły na świat. Dla wielu z nich data 14 czerwca to nie tylko data ich urodzin, ale także dzień, kiedy Ojciec Święty był tak bardzo blisko. Jubileuszowym dzieciom, które mają być spadkobiercami duchowego testamentu Jana Pawła II i dziedzicami Bożej łaski, na zakończenie Mszy św. specjalnego błogosławieństwa udzielił Ksiądz Kardynał.

Reklama

Dla ducha i ciała

W niedzielę, 14 czerwca, plac przy ul. Gwiezdnej tętnił życiem od wczesnych godzin rannych, kiedy to organizatorzy dopinali jeszcze wszystko na ostatni guzik. 10. rocznica wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu stała się doskonałą okolicznością do stworzenia wspaniałej uczty dla ducha i ciała. Nic dziwnego, że tego dnia przez miejsce naznaczone obecnością Piotra naszych czasów przewinęło się ponad 10 tys. osób. Już o godz. 15 na start wyruszyli zawodnicy, którzy po raz szósty uczcili pamięć Ojca Świętego w biegu ulicznym. Niemal w tym samym czasie scena na pl. Papieskim zaczęła zapełniać się przedstawicielami poszczególnych ruchów, stowarzyszeń i organizacji naszej diecezji, którzy w krótkich wystąpieniach prezentowali swoje wspólnoty. Przedłużeniem prezentacji były rozstawione na placu namioty kolejnych grup, a wśród nich, m.in.: Akcji Katolickiej, Caritas, Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, Stowarzyszenia Rodzin Wielodzietnych, Odnowy w Duchu Świętym, szkół katolickich, hospicjów, KIK-u, Sodalicji Mariańskiej, „Betlejem”. Prezentacje ubogacały projekcje multimedialne oraz Zespół „Tibi Dabo” i muzycy diecezji sosnowieckiej.
Przed godz. 17 z kościoła św. Joachima na pl. Papieski wyruszyła pielgrzymka z Biskupem Ordynariuszem oraz neoprezbiterami. Podsumowanie konkursu poezji o Janie Pawle II oraz wręczenie nagród za zwycięstwo w biegu ulicznym zakończyły pierwszą część obchodów rocznicowych.

Niezwykłe świadectwa

Dzień ten był szczególny również z uwagi na obecność świadków życia i posługi Papieża Polaka. Kard. Gulbinowicz w słowie Bożym przypomniał osobę Ojca Świętego oraz wskazał kierunki dla współczesnych rodzin, jak żyć i dążyć do świętości w naszych rodzinach. Obecna na uroczystości Wanda Półtawska z kolei podzieliła się wspomnieniami o Ojcu Świętym, którego poznała jeszcze, gdy był duszpasterzem akademickim w Krakowie. Niezwykłe świadectwo Wandy Półtawskiej ubogacił występ jednej z laureatek programu „Mam talent” Klaudii Kulawik z Chechła.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Hiobowe wieści dla katechetów

2024-05-14 08:36

[ TEMATY ]

szkoła

katecheza

oświata

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Nie mogli być wychowawcami, ale będą musieli uczyć w klasach mających nawet po 30 uczniów z różnych roczników. MEN przygotowuje nowe "elastyczne" zasady organizowania lekcji religii w szkołach i placówkach oświatowych. Konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe projektu rozporządzenia potrwają do 29 maja a nowelizacja ma wejść w życie już od 1 września br. To krok do likwidacji religii.

Jak zakłada projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach łączone lekcje religii lub etyki będzie można organizować również w tych klasach, w których dotychczas były one prowadzone osobno.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maciej Apostoł

[ TEMATY ]

święty

Mathiasrex, Maciej Szczepańczyk/pl.wikipedia.org

Maciej został wybrany przez Apostołów do ich grona na miejsce Judasza (por. Dz 1, 15-26). W starożytności chrześcijańskiej krążyło o św. Macieju wiele legend. Według nich miał on głosić Ewangelię najpierw w Judei, potem w Etiopii, wreszcie w Kolchidzie, a więc w rubieżach Słowian. Miał jednak ponieść śmierć męczeńską w Jerozolimie, ukamienowany jako wróg narodu żydowskiego i jego zdrajca.Wśród pism apokryficznych o św. Macieju zachowały się jedynie fragmenty tak zwanej Ewangelii św. Macieja oraz fragmenty Dziejów św. Macieja. Oba pisma powstały w III wieku i mają wyraźne zabarwienie gnostyckie. Relikwie Apostoła są obecnie w Rzymie w bazylice Matki Bożej Większej, w Trewirze w Niemczech i w kościele św. Justyny w Padwie. Św. Maciej jest patronem Hanoweru oraz m.in. budowniczych, kowali, cieśli, cukierników i rzeźników.

CZYTAJ DALEJ

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Laudato si'

Tydzień Laudato Si'

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Przesłanie “Laudato si’” - dzisiaj jeszcze bardziej aktualne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję