Zanim przystąpiono do uhonorowania najlepszych pucharami, medalami, dyplomami i nagrodami rzeczowymi, ks. Paweł Danek zaprosił wszystkich do wspólnej modlitwy. - Św. Paweł mówił, że największą nagrodą jest życie wieczne. Zwyciężając w sportowych zawodach miejcie na uwadze te słowa Apostoła Narodów, które wskazują na to, co dla każdego z nas najważniejsze. Dzisiaj spotkaliśmy się tutaj, by odebrać wspaniałe nagrody i podsumować rok, ale też by polecić siebie na okres wakacji opiece Matki Bożej - zaznaczył ks. P. Danek przed rozpoczęciem modlitwy.
W ceremonii honorowania najlepszych zawodników i zespołów brali udział wyjątkowi goście. Byli to mistrz olimpijski w boksie Marian Kasprzyk i mistrzyni Europy w siatkówce Elżbieta Ostojska. Oni to wespół z ks. Jerzym Wojciechowskim, proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Lipnika i Ryszardem Radwanem, naczelnikiem wydziału kultury fizycznej i sportu UM w Bielsku-Białej wręczali laury zdobywcom pierwszych trzech miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Według danych, które zostały przedstawione w kościele na Leszczynach, w klasyfikacji generalnej za sezon 2008/2009 najlepszym klubem okazał się być Parafialno-Szkolny Klub Sportowy „Beskidy” w Hałcnowie. Łącznie zdobył on 5 złotych medali, 4 srebrne i 3 brązowe. Tuż za nim uplasował się PKS „Olimpijczyk” Gilowice. Jego dorobek to 3 złote i 3 srebrne medale. Ostatnie miejsce na podium zajął PKS Leszczyny. Jego podopieczni zgromadzili 3 złote, 2 srebrne i 2 brązowe medale. Na kolejnych miejscach znalazły się kluby z: Kamienicy, Lipnika, Porąbki, Ciśćca, Wilamowic, Białej i Kaniowa. Wszystkie one konkurowały ze sobą w takich dyscyplinach sportowych, jak: piłka nożna, piłka siatkowa, tenis stołowy, badminton. Rywalizacja prowadzona była w czterech kategoriach wiekowych: szkoła podstawowa klasy III-IV oraz V-VI, gimnazjum i liceum.
Podsumowanie sportowego sezonu 2008/2009 w wypadku PKS-ów nie ograniczyło się wyłącznie do rozdania trofeów. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach wiekowych w piłce nożnej i siatkówce zajęły pierwsze dwa miejsca, miały teraz okazję do rewanżu. Areną ich zmagań stało się, w przypadku futbolu, miejskie boisko ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Widok oraz, w wypadku piłki siatkowej, hala BBTS Włókniarz. - Lider i wicelider z reguły mają ze sobą rachunki do wyrównania. Każdy chce tutaj udowodnić, że był od drugiego lepszy. Stąd na brak emocji i zaciętości w tych spotkaniach nie można narzekać - mówi Stefan Jakubowski, prezes PSKS „Beskidy” w Hałcnowie, tłumacząc ideę rozgrywania dodatkowych meczy między dwoma najlepszymi zespołami na zwieńczenie całego sezonu.
Pierwsze rozgrywki w ramach PKS-ów odbyły się wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Zainaugurowała je uroczysta Msza św. w kościele Trójcy Świętej w Wilamowicach, w którym znajduje się ołtarz patrona diecezjalnych klubów św. bp. Józefa Bilczewskiego. Według szacunków organizatorów, w całym sezonie rywalizowało ze sobą około 1 tys. zawodników.
- Parafialne kluby sportowe działają wielokierunkowo. Z jednej strony wychodzą z ofertą na rzecz lokalnej społeczności, gdzie animują różnego rodzaju zawody, a z drugiej dają się poznać szerzej, gdy reprezentują swoją wspólnotę, swoją miejscowość w rozgrywkach na szczeblu diecezjalnym. Dzięki temu, że istnieją PKS-y, średnio kilkaset dzieci co sobotę miało wypełniony czas zdrowym współzawodnictwem i rywalizacją - wspominał ks. Paweł Danek.
Podobnie, jak to miało miejsce w ubiegłym roku, nagrody i wyróżnienia ufundował UM w Bielsku-Białej, bielskie starostwo powiatowe oraz stowarzyszenie „Parafiada”.
Kluby, które w generalnej klasyfikacji pucharowej zajęły miejsca od 1. do 5., czyli PSKS Hałcnów, PKS Gilowice, PKS Leszczyny, PKS Kamienica i PKS Lipnik będą mogły reprezentować diecezję bielsko-żywiecką w XXI Międzynarodowej Parafiadzie Dzieci i Młodzieży w Warszawie, 4-12 lipca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu