Od wielu lat słyszymy o organizowanej w polskich i europejskich miastach Nocy Muzeów. Wydarzenie to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ten wieczór, przed muzeami, ustawiają się długie kolejki, a obcowanie ze sztuką i kulturą w tę jedną, szczególną noc w roku, przyciąga rzesze zainteresowanych.
Czemu zatem, w podobny sposób, nie spróbować przybliżyć sakralnego, kulturowego i artystycznego bogactwa naszych kościołów? Czemu nie odważyć się zaprosić, na jedną noc, do wrocławskich świątyń, na wspólną modlitwę, koncert, lub dyskusję? Czy warto? Z całą pewnością tak. Kościół to liturgia, ale też wspaniałe dzieła sztuki, niezwykłe obiekty architektoniczne, dzieła muzyki i wszystko to, co jest owocem pracy człowieka, dowodem na jego żywą i twórczą obecność w świecie.
Katolickie Radio Rodzina, które nie ogranicza swojej działalności tylko do nadawania programów, ale jest także animatorem życia kulturalnego na Dolnym Śląsku (Cykle koncertów religijnych, patriotycznych i uświetniających ważne rocznice organizowane przez Radio, stały się tradycją kulturalną Wrocławia i regionu), tym razem zdecydowało się na pionierskie przedsięwzięcie: Podejmujemy, po raz pierwszy we Wrocławiu i archidiecezji wrocławskiej, w dniach 19 i 20 czerwca 2009 r. zorganizowanie wrocławskich Nocy Kościołów.
W wybranych świątyniach modlić się będziemy za nasze miasto, Polskę i Europę. Wydarzeniem muzycznym tych nocy będzie prapremiera światowa Kantaty Tumskiej „Wrocław - Miasto Spotkań” w bazylice garnizonowej. W dyskusjach panelowych zabiorą głos wybitne osobowości Kościoła, polityki i sztuki. Przywołamy interesujące tematy dotyczące Wrocławia, chrześcijańskiej Europy, obecności kobiety w Kościele, ekumenizmu, tradycji chrześcijańskiej wschodu i zachodu kontynentu. Uczestnicy Nocy Kościołów będą mogli odwiedzić miejsca zwykle schowane za klasztorną furtą, czy kościelnym murem: Mauzoleum Piastów Śląskich w klasztorze Sióstr Urszulanek, krypty katedry z grobami kard. Bolesława Kominka i kard. Adolfa Bertrama, klasztory Sióstr Elżbietanek i Marianek, oraz Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne. Ta Noc będzie niezwykłą okazją do tego, aby zobaczyć, jak się żyje i mieszka za klasztorną furtą. W programie uwzględniliśmy również miejsca adoracji Najświętszego Sakramentu i nocnych spowiedzi.
Zachęcamy zatem do chwili refleksji modlitewnej w tę wyjątkową Noc we wrocławskich świątyniach. Tych zaś, których utrudzone ciała będą potrzebować pokarmu, zapraszamy na Jarmark cysterski pod bazyliką garnizonową, gdzie czekać będą specjały z klasztornych kuchni.
Abp Marian Gołębiewski metropolita wrocławski:
Z wielką radością przyjąłem wiadomość o organizacji przez Katolickie Radio Rodzina, po raz pierwszy w naszym mieście, wydarzenia religijno-artystycznego pod nazwą Noce Kościołów. Wydarzenie to ma szansę tchnąć w prastare mury wyrosłych na naszej dolnośląskiej ziemi wspaniałych budowli sakralnych, nowy impuls: religijny, artystyczny i kulturalny.
Uczestnicy Nocy Kościołów będą brać udział w celebracjach liturgicznych, wysłuchają licznych koncertów, uczestniczyć będą w ciekawych dyskusjach i wykładach dotyczących obecności chrześcijanina we współczesnym świecie.
Idea Nocy Kościołów - budowania porozumienia i dialogu pomiędzy ludźmi na gruncie chrześcijaństwa - wpisuje się we wspaniałą tradycję Wrocławia: miasta otwartego, miasta spotkań. Wierzę, iż wydarzenie to na stałe wpisze się do kalendarza obchodów Dni Wrocławia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu