Wypłyń na głębię - pod takim hasłem 29 maja w Staszowie odbywały się uroczystości ku czci Jana Pawła II. Patronat nad nimi sprawowali: starosta staszowski Romuald Garczewski i ks. prał. Henryk Kozakiewicz, proboszcz parafii św. Bartłomieja.
To z inicjatywy Księdza Prałata wiosną tego roku zawiązało się Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół i Przedszkoli im. Jana Pawła II Ziemi Staszowskiej, którego prezesem jest Tadeusz Opala. Ma ono służyć integracji placówek mających za patrona papieża Polaka, ale przede wszystkim popularyzować jego nauczanie, aktywizować środowiska katolickie, a także promować wychowanie dzieci i młodzieży w oparciu o wartości głoszone przez Ojca Świętego. Nie bez znaczenia jest również to, by zacieśnić więź pomiędzy papieskimi szkołami a miejscem szczególnym, jakim jest Sanktuarium Modlitwy Jana Pawła II.
Abp Andrzej Dzięga - do niedawna ordynariusz diecezji sandomierskiej - ustanowił nim staszowski kościół Świętego Ducha, monumentalną świątynię, która powstała jako wotum wdzięczności mieszkańców miasta za uratowanie Ojca Świętego po zamachu dokonanym nań 13 maja 1981 r. Wzniesiono ją na gruzach poprzedniej, którą zniszczyły niemieckie bomby pod koniec II wojny światowej, a później komunistyczne władze przez wiele lat skutecznie blokowały próby podźwignięcia jej z ruiny. Udało się to dopiero za księdza proboszcza Adama Rdzanka, który pieczę nad pracami budowlanymi zlecił młodemu wówczas wikariuszowi, ks. Henrykowi Kozakiewiczowi. Wystarczy spojrzeć na górujący ponad staszowskim rynkiem potężny korpus obiektu, by uświadomić sobie, jak wiele wysiłku potrzeba było, aby mógł powstać. Udało się to jednak, dzięki wielkiemu zaangażowaniu wiernych, którzy ofiarnie nieśli swoją pomoc. Według projektu Jerzego Wójcika powstał kościół, którego bryłą zachwycał się między innymi prof. Wiktor Zin. Plany budowy oglądał także Jan Paweł II, któremu pokazał je podczas prywatnej audiencji ks. prał. Kozakiewicz. Ojciec Święty interesował się szczegółami przedsięwzięcia, a na koniec udzielił błogosławieństwa tym, którzy podjęli się ogromnego trudu.
To właśnie w kościele Świętego Ducha znajduje się teraz papieska kaplica, gdzie gromadzone są pamiątki po polskim papieżu. Każdego dnia trwają tu modlitwy o rychłą beatyfikację Jana Pawła II. Trwa również oczekiwanie na jego relikwie.
Uczestnicy papieskich uroczystości - przedstawiciele szkół noszących imię Ojca Świętego oraz władz miasta na czele z burmistrzem Andrzejem Iskrą - złożyli w kaplicy wiązanki kwiatów. Mszę św. celebrował ks. prał. Henryk Kozakiewicz w asyście licznego grona duchownych z dekanatu staszowskiego. Oprawę liturgii zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie pod kierunkiem księży Artura Burdzy i Sławomira Chrosta oraz Anny Andrzejczuk. Po jej zakończeniu wszyscy udali się do Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach, gdzie odbył się koncert, dedykowany Janowi Pawłowi II.
Pomóż w rozwoju naszego portalu