Uroczystości odbyły się 12 maja, a rozpoczęły się Eucharystią sprawowaną za duszę śp. Józefa Piłsudskiego i jego Legionistów. Homilię wygłosił o. Eustachy Rakoczy z Jasnej Góry - kapelan Związku Piłsudczyków. We Mszy św. uczestniczyła rodzina Marszałka: córka Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska z mężem i synem - Krzysztofem Jaraczewskim, dyrektorem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Licznie zgromadzeni byli kombatanci, młodzież ze Związku Strzeleckiego, poczty sztandarowe szkół noszących imię Marszałka oraz laureaci konkursu. Po Eucharystii nastąpił uroczysty przemarsz pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie złożono wieńce i kwiaty. Wśród delegacji byli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i wojskowych. Następnie składano kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Całą uroczystość poprowadził prezes Związku Piłsudczyków Jan Józef Kasprzyk.
Kolejna część miała miejsce w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu. Tu prezes Jan Kasprzyk - organizator Ogólnopolskiego Konkursu Plastyczno-Literackiego poświęconego osobie Marszałka Józefa Piłsudskiego - dokonał podsumowania i ogłosił wyniki X edycji. W etapie szkolnym wzięło udział 1600 uczniów, do finału zakwalifikowano 860 prac plastycznych i literackich. W kategorii literackiej gimnazjalistki z Jarosławia znalazły się w czołówce: Justyna Hajnus i Emilia Pieczonka zajęły II miejsce, natomiast Aleksandra Sitko zdobyła zaszczytne miejsce I. Konkurs polegał na napisaniu pracy na wybrany temat. Justyna i Emilka pisały fikcyjne pamiętniki (obie wcieliły się w postaci legionistów z 1914 r.), zaś Ola napisała wiersz, którego motto stanowił fragment utworu Juliusza Słowackiego: „Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą/za innych śladem iść tą samą drogą”. Wśród nagrodzonych znaleźli się przedstawiciele miast różnych części Polski, m.in.: Stargardu Szczecińskiego, Łodzi, Warszawy, Krakowa, Jarosławia i Przemyśla.
Nagrody wręczali: minister Andrzej Duda - reprezentujący prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, dr Zbigniew Motyczyński - oficer 27. Wołyńskiej Dywizji AK i II Korpusu PSZ na Zachodzie, kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari i honorowy Prezes Związku Piłsudczyków, Mirosław Spiechowicz - prezes Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego oraz prof. Józef Szaniawski - autor albumu o Józefie Piłsudskim, wykładowca WSSiM w Toruniu oraz wieloletni przedstawiciel płk. Ryszarda Kuklińskiego.
Konkurs odbył się pod patronatem prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, przy wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Narodowego Banku Polskiego, które to instytucje były m.in. sponsorami nagród.
Ostatnim punktem programu była promocja albumu o Józefie Piłsudskim, autorstwa prof. Józefa Szaniawskiego. Przepiękne wydanie zawiera także wzmiankę o powiązaniu brygadiera Józefa Piłsudskiego i jego legionistów z klasztorem Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, o czym autor wspomniał, widząc jarosławską młodzież. W książce znajduje się kopia listu, jaki Piłsudski wysłał do sióstr z podziękowaniem za otrzymany medalik z wizerunkiem - patrona Marszalka - św. Józefa i Matki Bożej Ostrobramskiej - szczególnie przez niego czczonej. Medalik ten nosił do samej śmierci i z nim został pochowany. Album stanowił jedną z nagród przeznaczonych dla laureatów. Po zakończeniu uroczystości była możliwość otrzymania dedykacji od autora, z czego wszyscy chętnie skorzystali. Prof. Józef Szaniawski wyraził radość z faktu, że polska młodzież nie zapomina o przeszłości i jest wierna polskiej historii i tradycji.
Pomóż w rozwoju naszego portalu