Reklama

By ożyły papieskie słowa

W dniach 4-6 czerwca br. Częstochowa przeżywała triduum papieskie w 30. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do naszego miasta. Były to wielkie dni zawierzenia, podczas których wierni miasta gromadzili się na modlitwie w miejscach, w których przed 30 laty spotykali się z Ojcem Świętym - człowiekiem zawierzenia Maryi

Niedziela częstochowska 24/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przybycie Jana Pawła II do Polski przed 30 laty było wielkim wydarzeniem. Ta pielgrzymka była przebudzeniem Polaków, przebudzeniem naszych sumień - mówił abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, który 4 czerwca późnym popołudniem przewodniczył Mszy św. przed kościołem św. Zygmunta na rozpoczęcie obchodów 30. rocznicy I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i do Częstochowy.

Spotkanie z Kościołem częstochowskim

Reklama

Przed Mszą św. zaprezentowany został montaż słowno-muzyczny, w którym wykorzystano słowa Jana Pawła II wypowiedziane 4 czerwca 1979 r. przy kościele pw. św. Zygmunta, skierowane do wiernych diecezji częstochowskiej.
Następnie Mszę św. z abp. Stanisławem Nowakiem koncelebrował bp Jan Wątroba obchodzący w tych dniach 30. rocznicę swoich święceń kapłańskich i kapłani jubilaci wyświęceni wspólnie z bp. Janem Wątrobą.
W homilii abp Stanisław Nowak przypomniał, że pielgrzymka Jana Pawła II „była bierzmowaniem narodu, jego umocnieniem i namaszczeniem Duchem”. - Polacy wtedy poczuli się powołani do wolności. To w Częstochowie, z wysokości Jasnej Góry padły słowa: „Jesteście powołani do wolności” - mówił abp Stanisław Nowak. Metropolita Częstochowski odniósł się również do 20. rocznicy odzyskania wolności w 1989 r. - Wszyscy mamy przeświadczenie, nawet taką wiarę, że to, co było 20 lat temu było owocem tego przybycia Jana Pawła II do Polski przed 30 laty - zaznaczył abp Nowak. Hierarcha przypomniał także nauczanie Jana Pawła II o rodzinie, kapłaństwie i zaapelował o ponowne przyjęcie papieskiej nauki. - Rodzina jest kolebką powołań kapłańskich, to ona jest pierwszym seminarium. Trzeba, żeby się rodzina obudziła, otrząsnęła z laicyzmu i sekularyzmu. Trzeba też na nowo wziąć do siebie słowa Jana Pawła II. Trzeba pochylić głowę wobec myśli, które nam przyniósł Jan Paweł II - apelował abp Stanisław Nowak.
Do mieszkańców Częstochowy Metropolita Częstochowski wołał o wierność Bogu i Maryi. - Obudźmy się na nowo. W XXI wieku trzeba świadków. Niech Częstochowa będzie miastem wierzącym. Niech to miasto będzie Maryi. Nie lękajcie się. Trwajcie mocni w wierze. Zawierzamy się Tobie Maryjo na 30-lecie przybycia Jana Pawła II do Częstochowy - zakończył abp Stanisław Nowak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pod znakiem młodych i kapłanów

Drugi dzień obchodów 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Częstochowy, 5 czerwca, rozpoczął się wplecionym w rocznicowe obchody V Archidiecezjalnym Kongresem Misyjnym Dzieci. Młodzi pomocnicy dzieł misyjnych zgromadzili się na świętowanie na placu przy Domu Archidiecezjalnym na ul. Ogrodowej - historycznym miejscu lądowania papieskiego śmigłowca w 1979 r., by jak głosiło hasło spotkania, z Janem Pawłem II iść drogą błogosławieństw. Podczas Kongresu, który zaszczycił obecnością dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. dr Jan Piotrowski, m.in. wysłuchano katechezy „Jan Paweł II - przewodnik po drodze błogosławieństw”, którą w zastępstwie nieobecnego bp. Antoniego Długosza wygłosił ks. Roman Ceglarek. Następnie w archikatedrze dzieci uczestniczyły w Mszy św. o beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II, której przewodniczył abp Stanisław Nowak.
W homilii Metropolita Częstochowski zaznaczył, że Kongres Misyjny Dzieci odbywa się w szczególnym momencie, bowiem 30 lat temu w Częstochowie Ojciec Święty Jan Paweł II mówił właśnie o misjach. - Mówił o tym na Jasnej Górze, we wprowadzeniu do modlitwy Anioł Pański, ale jeszcze szerzej mówił o tym tu, w katedrze, 5 czerwca 1979, do księży, którzy przybyli z całej Polski, przypominając, że o istocie wiary chrześcijańskiej stanowi misyjność - wspominał abp Nowak. Następnie Metropolita Częstochowski wskazał zebranym sens spotkania po latach: - Po to tu jesteśmy dzisiaj w tej katedrze, żeby sobie to przypomnieć, żeby to wszystko, co Ojciec Święty 30 lat temu powiedział ożyło, żeby ludzie na nowo te słowa przyjęli. Wyrażając radość z obecności na Kongresie wielu młodych, abp Nowak zaapelował, by dużo się modlili, ale by także według możliwości składali ofiary materialne na misje. - Mądre jesteście, kochane dzieci, że chcecie być młodymi misjonarzami. Kochana młodzieży, dobra jesteś, jeśli ci zależy na tym świecie ludzi głodnych Boga i głodnych chleba. Trwajcie w tym, przejmujcie się tą sprawą. Na tym Kongresie, w takim wyjątkowym czasie, postanówcie sobie: będziemy trwać w tym mądrym, dobrym dziele dla Bożej sprawy! - zakończył homilię apelem abp Stanisław Nowak.
Popołudnie 5 czerwca należało do młodych, którzy przy ul. Ogrodowej spotkali się na otwartym dniu wspólnoty ruchów młodzieżowych przeżywanym pod hasłem „Jan Paweł II wychowawcą młodych”. Spotkanie ewangelizacyjne poprowadzone przez ks. Włodzimierza Cyrana zwieńczyła Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka.
Jak przed 30 laty archikatedra częstochowska pw. Świętej Rodziny była miejscem spotkania modlitewnego kapłanów, którzy spotkali się, by raz jeszcze rozważyć słowa przemówienia Jana Pawła II skierowanego do księży 5 czerwca 1979 r. Metropolita Częstochowski witając licznie przybyłych kapłanów wskazał na symboliczny moment - rozpoczęcie w 30. rocznicę spotkania Jana Pawła II z kapłanami, tu w tej samej katedrze, Roku Kapłańskiego w archidiecezji częstochowskiej. Po odsłuchaniu z taśmy przemówienia papieskiego z 5 czerwca 1979 r., którego fragmenty przeplatane były utworami chóralnymi w wykonaniu scholi kleryckiej pod dyr. ks. Marka Cisowskiego, zgromadzeni kapłani podjęli pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa modlitwę przed Najświętszym Sakramentem, podczas której Pasterz diecezji w medytacjach przedstawił problemy, potrzeby i wyzwania współczesnego kapłaństwa, ofiarowując Bogu chęć dobrego przeżycia Roku Kapłańskiego.

Modlitwa chorych w intencji beatyfikacji

Bóg na kanwie naszego życia wciąż pisze historię zbawienia - mówił bp Antoni Długosz, który przewodniczył 6 czerwca Mszy św. w archikatedrze częstochowskiej. Na Mszy św. zgromadzili się chorzy i cierpiący, którzy modlili się o beatyfikację Sługi Bożego Jana Pawła II - dokładnie w 30. rocznicę spotkania Jana Pawła II z chorymi przed katedrą częstochowską w dniu 6 czerwca 1979 r.
W homilii bp Antoni Długosz wskazał chorym na przykład św. Pawła, który „przez cierpienie zaświadczył o słowach Jezusa”. Ksiądz Biskup przypomniał także chorym świadectwo życia Jana Pawła II. - Jednym z charyzmatów i misji Jana Pawła II było jego cierpienie. Nie odchodźcie od Chrystusa kochani chorzy. Patrzcie na misję i posługę Jana Pawła II - zachęcił bp Długosz.
Natomiast późnym popołudniem na zakończenie obchodów rocznicowych odbyła się procesja „Szlakiem Jana Pawła II człowieka zawierzenia”, której przewodniczył bp Antoni Długosz.
Podczas procesji z archikatedry na Jasną Górę, ze stacjami w miejscach spotkań Ojca Świętego z mieszkańcami Częstochowy przed 30 laty - w archikatedrze, przed kościołem św. Zygmunta, przy domu arcybiskupim - rozważania na kanwie przemówień Jana Pawła II prowadzili członkowie Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”, przedstawiciele Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej oraz członkowie Akcji Katolickiej archidiecezji częstochowskiej.
Na zakończenie częstochowskich obchodów 30. rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II odprawiona została Msza św. na Jasnej Górze.

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę

2025-01-20 20:27

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Aby się w życiu nie pogubić, trzeba się troszczyć o podstawowe relacje, o zachowanie bliskości – przypomniał Papież alumnom Kolegium Capranica, do którego należą seminarzyści i młodzi kapłani kształcący się na rzymskich uczelniach. Franciszek podkreślił, że w ich wypadku chodzi przede wszystkim o zachowanie bliskości z Bogiem, z Ludem Bożym, biskupem i kapłanami. I nie zapominajcie – dodał od siebie Franciszek – że święty Lud Boży jest nieomylny w swej wierze.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że wspólnota Kolegium Capranica odzwierciedla różnorodność Kościoła katolickiego. Kształcący się w nim alumni pochodzą z 26 włoskich diecezji i 14 diecezji zagranicznych, w tym z eparchii Kościoła syromalabarskiego. W tej różnorodności pochodzenia i przynależności odbija się coś z jednego, a zarazem zróżnicowanego oblicza świętego Ludu Bożego – powiedział Papież.
CZYTAJ DALEJ

Papież: jeśli wyrzucenie imigrantów z USA to prawda, to będzie to nieszczęście

2025-01-20 07:18

[ TEMATY ]

Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek, w wywiadzie dla Fabio Fazio w programie „Che tempo che fa” na kanale Nove, ogłasza nową nominację kobiety za Spiżową Bramą: w marcu awans siostry zakonnej. Papież odpowiedział także na pytanie dotyczące planów nowej administracji przyszłego Prezydenta USA Donalda Trumpa w kwestii deportacji migrantów: „Jeśli tak się stanie, to będzie tragedia, nie można obarczać najuboższych kosztami nierówności w społeczeństwie”.

Na początek ważna wiadomość: kobieta, siostra Raffaella Petrini, obecna sekretarz, od marca stanie na czele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego. Następnie spojrzenie na świat: ból z powodu potencjalnej masowej deportacji migrantów w USA, radość z powodu rozejmu w Gazie, nadzieja na rozwiązanie konfliktu w postaci dwóch państw. Ponadto: przyjęcie migrantów, Jubileusz, otwarcie Drzwi Świętych w więzieniu, walka z wykorzystywaniem seksualnym, troska o zdrowie osobiste. To tematy związane z aktualnymi wyzwaniami świata, Kościoła i pontyfikatu, które Papież Franciszek poruszył w wywiadzie z dziennikarzem Fabio Fazio w programie „Che tempo che fa”, emitowanym 19 stycznia, na kanale Nove.
CZYTAJ DALEJ

Święto Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej

2025-01-20 19:42

screen

Eucharystia w katedrze wrocławskiej w patronalne święto Kapituły

Eucharystia w katedrze wrocławskiej w patronalne święto Kapituły

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. z udziałem Kanoników Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej z racji patronalnego wspomnienia św. Wincentego diakona i męczennika.

– W Roku Jubileuszowym 2025 przybywamy do katedry jako pielgrzymi nadziei. Papież Franciszek w bulli ogłaszającej ten jubileusz napisał: „Nadzieja wraz z wiarą i miłością tworzy tryptyk cnót teologalnych, które wyrażają istotę życia chrześcijańskiego. W ich nierozerwalnym dynamizmie nadzieja jest tą, która niejako nadaje orientację i wskazuje kierunek i cel chrześcijańskiej egzystencji”. Te słowa stają się naszą intencją podczas patronalnego święta, abyśmy podobnie jak św. Wincenty napełnieni nadzieją, wypełniając z miłością powołanie, którym obdarzył nas Bóg, stawali się już nie tylko pielgrzymami nadziei, ale również jej świadkami – mówił w słowie powitania ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję