Dziś znalazł się u nas. I my dostąpiliśmy tej radości i możemy go obejmować. Dziś, w tym radosnym dniu stoję z wami drodzy młodzi przyjaciele pod tym krzyżem, który od lat wyznaczał drogę młodym ludziom na całym świecie. Wszyscy razem pod tym krzyżem mówimy: Ave Crux, spes unica - Witaj Krzyżu, jedyna nadziejo! - mówił do młodych bp Tadeusz Rakoczy podczas Mszy św. sprawowanej 1 czerwca w bielskiej katedrze św. Mikołaja z okazji peregrynacji krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani do naszej diecezji. W Eucharystii wzięli udział młodzi ludzie, uczniowie katolickich szkół i szkół im. Jana Pawła II oraz dorośli. W homilii bp Tadeusz Rakoczy przypomniał historię krzyża ŚDM oraz nauczanie papieskie związane z teologią krzyża i jego roli w życiu chrześcijan.
Znaki ŚDM przywitano w naszej diecezji w niedzielę 31 maja. Wieczorem tego dnia młodzież w procesji przeniosła je z kościoła Świętej Trójcy do katedry św. Mikołaja. Tam o godz. 21.30 została odprawiona Msza św. w intencji ludzi młodych. Nazajutrz krzyż nawiedzali uczniowie bielskich szkół.
Z Bielska-Białej znaki ŚDM powędrowały na Żywiecczyznę. W żywieckiej konkatedrze wieczorem 1 czerwca odprawiono uroczystą Eucharystię i Drogę Krzyżową. 2 czerwca krzyż i ikonę Matki Bożej adorowała młodzież i dzieci uczący się w żywieckich szkołach. Peregrynacja zakończyła się o godz. 9. Z Żywca znaki ŚDM przekazano przedstawicielom diecezji sosnowieckiej.
22 kwietnia 1984 r. Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał zamknięcia Drzwi Świętych. W chwilę później, w atrium Bazyliki św. Piotra Papież przekazał Krzyż Roku Świętego młodzieży i dał młodym ludziom konkretne zadania: „Ponieście go na cały świat jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Przy tym krzyżu modliła się młodzież z Ojcem Świętym podczas wielkich spotkań w Rzymie, Buenos Aires, Santiago de Compostela, na Jasnej Górze, w Denver, Manili, Paryżu, Rzymie, Toronto, Kolonii i Sydney.
Pomóż w rozwoju naszego portalu