Blisko 40 tysięcy ludzi uczestniczyło w koncercie uwielbienia, jaki po raz dwunasty odbył się w Boże Ciało wieczorem w Rzeszowie. Koncert „Jednego Serca Jednego Ducha”, z roku na rok przyciąga coraz większe grono widzów z Polski i zagranicy. Pomysłodawcą spotkania jest Jan Budziaszek, perkusista „Skaldów”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” to największe cykliczne spotkanie uwielbieniowe w Polsce. Ogromnym atutem spotkania jest bezpośredni kontakt wykonawców z widzami zgromadzonymi w Parku Sybiraków, bo to przede wszystkim przybyli z całej Polski (i nie tylko) są wykonawcami pieśni i piosenek religijnych. Na scenie pojawili się m.in.: Agnieszka Musiał, Marcin Pospieszalski, Robert Cudzich, Piotr Jankowski, Joachim Mencel, Mate.O, Beata Bednarz, Katarzyna Bogusz, Leopold Twardowski, Krzysztof Szczypuła. Muzykom towarzyszyły połączone chóry młodzieżowe z terenu całego Podkarpacia oraz muzycy Filharmonii Rzeszowskiej i rzeszowskich szkół muzycznych. Publiczności najbardziej podobał się zespół „Claret Gospel”, składający się z czarnoskórych wokalistów z Wybrzeża Kości Słoniowej, który porwał swoim śpiewem i tańcem młodszych i starszych uczestników koncertu.
Reklama
W koncercie wzięło udział czterech biskupów - Jan Wątroba, Kazimierz Górny i Edward Białogłowski z Rzeszowa oraz Stanisław Jamrozek z Przemyśla, a także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych. Szczególnym akcentem spotkania było wprowadzenie Krzyża Światowych Dni Młodzieży i ikony „Salus Populi Romani”, które od Niedzieli Palmowej peregrynują po Polsce.
Od początku inicjatorem i kierownikiem koncertu jest Jan Budziaszek - perkusista „Skaldów”, w którego głowie zrodził się pomysł takiej inicjatywy. W marcu 2002 roku ks. Mariusz Mik, który pełni w diecezji rzeszowskiej obowiązki koordynatora ruchu Odnowy w Duchu Świętym, zaprosił Budziaszka wraz z zespołem Hallelujah Country Band, aby poprowadzili rekolekcje dla młodzieży. Tam wspólnie zarazili się pomysłem. Dołączył do nich ks. Andrzej Cypryś, duszpasterz akademicki. Wspólnie wymyślili nazwę koncertu, znaleźli nowo powstały Park Sybiraków jako miejsce na to wydarzenie i zaczęli przekonywać kolejne osoby do pomysłu. Do organizacji przyłączyła się parafia pw. Podwyższenia Krzyża oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania z Rzeszowa. Stroną muzyczną zajął się Marcin Pospieszalski wraz z zespołem New Life Music. Ideę poparł bp. Kazimierz Górny. I tak w 2003 roku odbył się pierwszy koncert. - „Rok temu mówiłem, że nie wiadomo, czy koncert będzie kontynuowany. W ubiegłym roku przezywaliśmy 500-letnią rocznicę objawień Matki Boskiej w Rzeszowie. W tym diecezja siedlecka obdarowała nas krzyżem Światowych Dni Młodzieży. Musieliśmy się tu spotkać, widać, że „ktoś z góry” nas prowadzi i nie mogliśmy od tego uciec. Nawet jeśli uciekam przed krzyżem, to on i tak jest. Panie, naucz mnie dziękować za krzyż mojego życia, pomóż mi Panie krzyczeć całym sercem, bądź uwielbiony Panie” - mówił ze sceny Jan Budziaszek.
Koncert zakończyły świadectwa rodzin, które wyjechały na emigrację. Organizatorzy zaprosili widzów na kolejny wieczór uwielbienia w 2015 roku.