Reklama

Niedziela Częstochowska

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 maja wierni zgromadzili się w kościele parafialnym. Po odegraniu przez orkiestrę intrady kalwaryjskiej udali się w procesji pod krzyż „trudnych dni Praszki”, gdzie odbyło się nabożeństwo oczekiwania.

Uczestnicy uroczystości rozważali różańcową tajemnicę nawiedzenia św. Elżbiety, wysłuchali fragmentu Ewangelii o Maryi stojącej wraz ze św. Janem pod krzyżem oraz odmówili Litanię Loretańską.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po przybyciu samochodu-kaplicy z sąsiedniej parafii Wniebowzięcia NMP w Praszce z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej orkiestra odegrała fanfary jasnogórskie, a wszyscy przy śpiewie pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową” wyruszyli w procesji do kościoła.

Tam bp Andrzej Przybylski zapalił świecę maryjną. Następnie ks. Gasiński okadził Ewangeliarz i odśpiewał perykopę o nawiedzeniu św. Elżbiety przez Maryję wraz z Jej Magnificat, po czym biskup udzielił błogosławieństwa Ewangeliarzem, a ks. prał. prof. dr hab. Marian Duda, który prowadził misje przed peregrynacją, odczytał telegram papieża Franciszka, nadesłany z okazji nawiedzenia Maryi w archidiecezji częstochowskiej.

Po tych obrzędach przyszedł czas na powitania.

Foto Fax

Reklama

– Matko nasza ukochana, (...) przybywasz w znaku tej cudownej ikony słynącej licznymi łaskami, na które i my liczymy dzisiaj. (...) Chcemy ją czytać przez całą dobę na kolanach, zatrzymywać będziemy się przed tą świętą ikoną, by słuchać Maryi, by spoglądać w Jej oczy. Matko, mów do nas, a my Tobie z pewnością opowiemy o naszym życiu, o tych, których kochany, na których nam zależy, których Tobie powierzamy – modlił się ks. Gasiński.

– Matko Boża Jasnogórska, bądź z nami i mów do nas wszystkich z tej ikony, zawsze wskazując na swojego Syna – Słowo, które stało się Ciałem i staje się Ciałem w naszym życiu i w naszych sercach – prosił proboszcz.

Foto Fax

Witając Maryję w znaku ikony jasnogórskiej, przedstawiciele rodzin powierzyli Jej wszystkie rodziny parafii. – Chcemy, aby były one Bogiem silne. Wiemy, że takie będą, kiedy uczynimy Chrystusa centrum naszego życia rodzinnego, to nasze powołanie. Spójrz, Maryjo, na ojców i matki naszej parafii. Niech będą wierni swojemu rodzicielskiemu powołaniu. Chcemy stawać się coraz bardziej do Ciebie podobni, jak najmniej obciążeni grzechem. Dziś, bardziej niż kiedykolwiek, gdy tyle braku wiary i moralności, nasze rodziny potrzebują pomocy i łaski Twojego Syna, Jezusa Chrystusa, i Twojej opieki, Twojego wstawiennictwa. Spojrzyj z miłością na rodziny, które odchodzą od Boga i od Ciebie. Bądź dla nich ocaleniem! Wiemy, że Ty, Matko, nas wszystkich odnajdziesz. Przyprowadź zbłąkanych do domów rodzinnych i do wiary. Naucz nasze rodziny żyć dla Twojego Syna – modlili się przedstawiciele rodzin.

Reklama

Dziękując Maryi za Jej obecność, reprezentant dzieci przyrzekał w imieniu swoim i rówieśników, że będą szli przez życie, kierując się wskazaniami Jej Syna. – Do Ciebie, Matuchno ukochana, przychodzimy z wielką ufnością. Spójrz na nasze dziecięce rozmodlone serca, Święta Boża Rodzicielko, i obdarzaj nas nieustanną pomocą na naszej drodze do Pana Jezusa – prosił.

Foto Fax

Z kolei młodzież modliła się o to, by Matka Boża ustrzegła ich przed zagłuszaniem sumienia i utratą wiary. – Chcemy być mocni Bogiem. Jesteś dla nas Mamą, a każda mama zna swoje dzieci. Ty kochasz każdego człowieka z jego wadami i zaletami. Chcemy Ci podziękować za wszystkie łaski wyproszone za Twoim pośrednictwem. Czarna Madonno z Częstochowy, dziś też przychodzimy z problemami, które chcemy Ci powierzyć. Chcemy jak najlepiej przeżyć ten szczególny czas Twojego nawiedzenia, wyznać Ci naszą miłość i przywiązanie. Chcemy wreszcie uklęknąć blisko Ciebie, by popatrzeć w Twoje smutne, kochające i współczujące oczy, i powiedzieć: kochamy Ciebie i prosimy, opiekuj się nami na naszej drodze życia ku dorosłości.

Mszy św. na powitanie obrazu jasnogórskiego przewodniczył bp Przybylski. Hierarcha sprawował ją w ornacie ks. Gasińskiego z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, w którym proboszcz odprawił pierwszą Eucharystię w nowo powstałej parafii Świętej Rodziny 17 lipca 1988 r. Mszę św. koncelebrowali proboszczowie dekanatu praszkowskiego oraz ks. Marian Duda.

Foto Fax

Rozważając w homilii Ewangelię o cudzie w Kanie Galilejskiej, bp Przybylski podkreślił, że „wiara każdego z nas to zaślubiny z Bogiem. Kościół jest oblubienicą, Eucharystia jest ucztą weselną, a Jezus, który przychodzi w trakcie Mszy św., jest Oblubieńcem”.

Reklama

Celebrans zwrócił uwagę, że Jezus, odpowiadając na słowa Maryi, która dostrzegła, że w Kanie Galilejskiej zabrakło młodym wina, zwraca się do Niej: „Niewiasto”, czyli dosłownie: „Oblubienico”.

– Wierzę, że Maryja przyszła dzisiaj do nas, do Praszki, jak na wesele. Przyszła po to, żeby zapytać nas o nasze „małżeństwo” z Bogiem, o nasze przymierze miłości z Nim. I chce nam powiedzieć, tak jak w Kanie Galilejskiej, że od tego przymierza zależy (...), czy Bóg zareaguje na nasze braki, czy nie – zaznaczył biskup.

Foto Fax

Wskazał, że Maryja chce powiedzieć Jezusowi o każdym naszym braku, ale wysłuchanie tych próśb zależy od spełnienia warunków przymierza z Bogiem.

Pierwszym z nich jest oczyszczenie. Biskup Przybylski zauważył, że chodzi tu nie tylko o spowiedź, ale o zerwanie z grzechem i egoizmem oraz o pojednanie z bliźnimi.

Drugi warunek to „napełnienie stągwi wodą”, czyli modlitwą i Bożą miłością. – Jeżeli będziemy pełni Bożej miłości, to ona będzie z nas wypływać i będziemy oczyszczać i napełniać nasze relacje z drugimi – przekonywał hierarcha.

Wreszcie zachęcał do tego, by nie zatrzymywać wina tylko dla siebie, ale by rozlewać je wszystkim. – Jeżeli wiara, miłość i wszystko, co robię, czynię tylko dla siebie, (...) to nic się nie zmieni. Jeżeli się oczyściłeś i napełniłeś się Bożą miłością, to rozdaj siebie drugim, przestań myśleć tylko o sobie – apelował bp Przybylski.

Po Mszy św. rozpoczęło się modlitewne czuwanie.

Kolejnym przystankiem na szlaku peregrynacji ikony jasnogórskiej będzie parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Strojcu (2-3 maja).

2024-05-02 13:46

Ocena: +3 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Małe, ale ważne

Niedziela częstochowska 9/2021, str. I

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

kalwaria

www.mariamagdalena.parafia.info.pl

Figura Chrystusa z kalwarii w Działoszynie

Figura Chrystusa z kalwarii w Działoszynie

Drogi Krzyżowe na małych kalwariach – to nowa inicjatywa bp. Andrzeja Przybylskiego skierowana do wiernych archidiecezji częstochowskiej.

Dobrze znamy i lubimy modlić się przy stacjach Drogi Krzyżowej na Kalwarii Jasnogórskiej, na Przeprośnej Górce u św. Ojca Pio czy na Makowym Wzgórzu w Praszce. Mamy jednak jeszcze inne, piękne kalwarie na terenie naszej archidiecezji. Serdecznie zapraszam na wspólne rozważanie Męki Pańskiej na kalwariach, które nazywam małymi, nie dlatego, że są mniejsze czy mniej ważne, ale są niekiedy trochę zapomniane i mniej uczęszczane – podkreśla bp Przybylski.
CZYTAJ DALEJ

Drzwi Święte: znak Bożego Miłosierdzia

Tradycja Roku Świętego, zapoczątkowana przez papieża Bonifacego VIII w 1300 roku, ma swoje korzenie w starotestamentowym Roku Łaski. Wywodzi się z głębokiej tęsknoty ludzkiego serca za przebaczeniem i naprawieniem sytuacji, w świadomości, że sam ludzki wysiłek nie wystarczy, że tylko dzięki Bożej łasce człowiek może odwrócić się od zła i powrócić do pierwotnej niewinności, zgodnie z zamysłem Stwórcy. Pielgrzymki do miejsc świętych zawsze były wyrazem skruchy i woli nawrócenia - zmiany kierunku.

W roku Pańskim 1423 papież Marcin V po raz pierwszy w historii otworzył Drzwi Święte w Bazylice św. Jana na Lateranie. W Bazylice Watykańskiej otwarcie Drzwi Świętych miało miejsce po raz pierwszy w Boże Narodzenie 1499 roku, z woli papieża Aleksandra VI, który postanowił otworzyć te bramy Bożego Miłosierdzia nie tylko w Bazylice św. Jana na Lateranie, ale także w innych rzymskich bazylikach: św. Piotra, Matki Bożej Większej i św. Pawła za Murami. Małe boczne wejście do Bazyliki św. Piotra po prawej stronie atrium zostało powiększone i nadano mu nowe znaczenie.
CZYTAJ DALEJ

Twoja „pustynia” to miejsce obecności Boga

2025-01-15 21:52

Marzena Cyfert

Eucharystii w uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika przewodniczył o. Piotr Łoza, definitor generalny paulinów

Eucharystii w uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika przewodniczył o. Piotr Łoza, definitor generalny paulinów

W uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika w Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła we Wrocławiu Mszy św. odpustowej przewodniczył o. Piotr Łoza, definitor generalny paulinów.

Podczas Eucharystii ojcowie i bracia odnowili swoje śluby zakonne. – Dzisiaj my, paulini, przypominamy sobie drogę św. Pawła do świętości i sięgamy do korzeni naszej duchowości, czyli do życia pustelniczego. Można zadać pytanie, czy ma ono jakieś odniesienie i związek z dzisiejszymi czasami? Tak, ma taki związek. To hasło przewodnie paulinów „Sam na sam z Bogiem” nie jest tylko hasłem pustelników. Ono może być hasłem każdego człowieka, który ma swoją relację z Bogiem – mówił o. Tomasz Chmielewski, przeor konwentu i proboszcz parafii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję