Reklama

Kościół potrzebuje sztuki

„Aby głosić orędzie, które powierzył mu Chrystus, Kościół potrzebuje sztuki. (…) Nie sposób nie dostrzec, jak wielkim źródłem natchnienia może być dla (artysty) ta swoista ojczyzna duszy, jaką jest religia” (Jan Paweł II, „List do artystów”)

Niedziela przemyska 17/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiaj mamy okazję do zetknięcia się z cząstką sztuki inspirowanej religijnie. Uczestnicy konkursu «Sacrum w literaturze i sztuce» zgłębiali jej bogactwo i próbowali je przekazać: jedni poprzez ekspresję plastyczną, inni - prezentując wybrane utwory na scenie”. Takimi słowami organizatorów rozpoczęto jubileuszową, 10. edycję wojewódzkiego konkursu dla gimnazjalistów. Konkursu zataczającego coraz szersze kręgi i cieszącego się zainteresowaniem nie tylko wśród młodzieży. Impreza przyciąga również artystów, ludzi świata kultury, nauki. Co takiego w niej jest szczególnego, że nie brak chętnych do pracy w komisjach artystycznych, że wciąż pojawiają się nowi współorganizatorzy, sponsorzy? Co sprawia, że liczba uczestników od skromnej trzydziestki wzrosła w tym roku do 260 osób?
Żyjemy w świecie pędzącym coraz szybciej - nie wiadomo już dokąd - byle szybciej, bez tchu. W pogoni za szczęściem, które wydaje się ciągle uciekać. „A nam się przyda taka chwila, żeby nad życiem się zatrzymać” - wyśpiewała wielką prawdę za „Starym Dobrym Małżeństwem” jedna z uczestniczek konkursu. I może ta jedna chwila, ten moment zatrzymania jest czymś, co jak magnes przyciąga ludzi poszukujących prawdziwego szczęścia: prawdy, dobra i piękna?...
Po raz pierwszy w swojej historii konkurs organizowany był w czterech punktach województwa podkarpackiego: w Rzeszowie, Krośnie, Tarnobrzegu i Jarosławiu. Tam na eliminacjach rejonowych spotkali się recytatorzy i wykonawcy poezji śpiewanej. Uroczysty finał miał miejsce 21 marca w Jarosławiu w Prywatnym Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej, które było głównym organizatorem imprezy. Od pięciu lat finał rozpoczyna się Eucharystią pod przewodnictwem bp. Adama Szala. Tak było i tym razem. Podczas powitania Ksiądz Biskup uhonorowany został statuetką „Sacrum 2009” za ogromną życzliwość i sympatię dla imprezy i jej uczestników, a także za te dwa jubileusze: 10-lecia konkursu i 5-lecia otaczania duchową opieką i honorowym patronatem tego przedsięwzięcia. Drugim patronem honorowym w tym roku był Mirosław Karapyta - wojewoda podkarpacki.
W komisji artystycznej zasiedli: Lucyna Rudawska - muzyk w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki „Zamek”; Małgorzata Bucior - instruktor teatralny i polonistka w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Leżajsku; ks. Tadeusz Biały - duszpasterz Diakonii Muzycznej w archidiecezji przemyskiej; Przemysław Tejkowski - dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
W kategorii recytacji przyznano:
I miejsce - Małgorzacie Kamińskiej z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu - opiekun Wiesława Skrzypek;
II miejsce - Agnieszce Kobos z Publicznego Gimnazjum w Nagoszynie - opiekun Diana Wójcik;
III miejsce - Sylwii Gawurze z Gimnazjum w Piwodzie - opiekun Anna Stachurska.
Wyróżnienia: 1. Aleksandra Cyrul z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu - opiekun s. Lidia Świerz; 2. Amadeusz Lesiak z Publicznego Gimnazjum w Nagoszynie - opiekun Diana Wójcik; 3. Gabriela Łopatkiewicz z Gimnazjum nr 4 w Krośnie; 4. Maria Markiewicz z Osiedlowego Klubu Kultury „Emka” w Dębicy; 5. Joann Pitach z Gimnazjum w Piwodzie - opiekun Anna Stachurska; 6. Mateusz Wysocki z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu.
W kategorii poezji śpiewanej przyznano:
I miejsce - Mai Stefanowskiej z Gimnazjum Sióstr Prezentek w Rzeszowie - opiekun Michał Stefanik; II miejsce - Urszuli Pieńczak z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie - opiekun Alina Dłuska;
III miejsce - Sylwestrowi Dudzie z Zespołu Szkół w Dobrkowie - opiekun Piotr Rynkar.
Wyróżnienia: 1. Paulina Kalin z Gimnazjum w Sieniawie - opiekun Iwona Kołtowska; 2. Dagmara Moskwa z Gimnazjum w Roźwienicy - opiekun Katarzyna Socha; 3. Jakub Kołodziej z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie - opiekun Anna Dec.
Nie mniej emocji budziło przyznanie nagród w kategorii plastycznej. Tu jury pracowało w składzie: art. plastyk Agata Woźniak-Niemkiewicz, art. plastyk Dariusz Jasiewicz, Rafał Kureczka.
I miejsce zajęła Marzena Majka z Gimnazjum nr 1 w Miejskim Zespole nr 5 w Krośnie - opiekun Mariola Radwańska;
II miejsce - Justyna Płoszaj z Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu - opiekun Elżbieta Śliwińska;
III miejsce - Karolina Zienkiewicz z Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Rzeszowie - opiekun Katarzyna Dorosz.
Wyróżnienia: Paula Bujak - Miejskie Gimnazjum nr 2 w Dębicy, opiekun Dorota Mozgała; Małgorzata Kamińska - Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, opiekun s. Justyna Romaniuk; Olga Rachoń - Prywatne Gimnazjum Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, opiekun s. Justyna Romaniuk; Adrian Sosnowy - Gimnazjum w Zespole Szkół w Piwodzie, opiekun Iwona Orzechowska-Wiater; Andrzej Orzechowski - Zespół Szkół - Publiczne Gimnazjum w Ratoszynie, opiekun Barbara Polniaszek; Ewelina Zawojska - Publiczne Gimnazjum w Kuryłówce, opiekun Małgorzata Sztyrak; Anna Sopel - Zespół Szkół w Wierzbnem, opiekun Agata Bielówka.
Uroczystości finałowe w tym szczególnym roku zostały rozłożone na dwa dni. W niedzielę 22 marca w jarosławskim Miejskim Ośrodku Kultury odbył się koncert laureatów połączony z koncertem Antoniny Krzysztoń oraz wernisaż nagrodzonych i wyróżnionych prac plastycznych. Podczas pierwszej części zostali ogłoszeni kolejni zwycięzcy. Laureatem Nagrody Jury Młodzieżowego (czyli komisji artystycznej, którą stanowili laureaci poprzednich edycji „Sacrum” - obecni studenci: Monika Maziarka, Jakub Kryczyński, Andrzej Kuca) został Jakub Kołodziej z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie - opiekun Anna Dec. Natomiast Nagrodę Grand Prix komisja artystyczna przyznała Małgorzacie Kamińskiej z Prywatnego Gimnazjum Sióstr Niepokalanek im. bł. M. Marceliny Darowskiej w Jarosławiu - opiekun artystyczny Wiesława Skrzypek. Małgosia otrzymała statuetkę „Sacrum 2009” autorstwa artysty-rzeźbiarza Dariusza Jasiewicza, ufundowaną przez Jacka Wojtasa - podkarpackiego kuratora Oświaty w Rzeszowie.
Druga część wieczoru - uczta duchowa, jaką przygotowała słuchaczom Antonina Krzysztoń, była zasługą Andrzeja Wyczawskiego - burmistrza Miasta Jarosławia, który sfinansował koncert. Na te kilka chwil można był zapomnieć o codziennych troskach, zmartwieniach i uwierzyć, że „jest inny świat, tak - tu: w Jarosławiu”.
A może ten świat jest naprawdę: inny, lepszy… Tyle dobra wyzwoliło się w ludziach… Udało się zatrzymać w biegu życia… pomyśleć o prawdziwych wartościach. Dziękujemy Bogu za to dobro, za tych ludzi: za młodzież i ich nauczycieli, rodziców. Dziękujemy za współorganizatorów: z Centrum Kulturalnym w Przemyślu i jego dyrektorem - Adamem Halwą - na czele. Dziękujemy za wszystkich darczyńców.
Opiekę medialną nad konkursem objęły: Tygodnik Katolicki „Niedziela Przemyska”, TVP Rzeszów, Radio Fara - Studio Ave Maria w Jarosławiu, GC „Nowiny”, „Gazeta Jarosławska”.
Ogółem w konkursie wzięło udział 257 uczniów z 57 gimnazjów i 3 ośrodków kultury. W pracę z uczniami zaangażowało się 97 nauczycieli.
Następna edycja „Sacrum w literaturze i sztuce” już za rok! Zapraszamy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tysiące ludzi apeluje o przywrócenie prawa do cichej modlitwy

2024-11-16 11:39

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

petycja

cicha modlitwa

Alliance Defending Freedom UK

Adobe Stock

Zbiórka podpisów w sprawie przywrócenia prawa do cichej modlitwy

Zbiórka podpisów w sprawie przywrócenia prawa do cichej modlitwy

Blisko 60 000 podpisów zebrała petycja, wzywająca premiera Wielkiej Brytanii, aby przywrócił prawo do cichej modlitwy przed ośrodkami aborcyjnymi. Pod koniec listopada strefy buforowe zaczną obowiązywać w całym kraju, co może przynieść dalsze aresztowania pro-liferów.

Petycja chrześcijańskiej organizacji prawnej ADF UK (Alliance Defending Freedom UK) wzywa premiera, aby nie nazywał cichej modlitwy przestępstwem. Podkreśla, że przepisy dotyczące stref buforowych „są 'strefami cenzury' ograniczającymi myśli i mowę”. Przytoczono ostatni wyrok w sprawie Adama Smitha-O’Connora, weterana armii, uznanego winnym prowadzenia cichej modlitwy przed kliniką aborcyjną. ADF pozyskał już fundusze na pokrycie kosztów prawnych apelacji od wyroku i obecnie rozważa opcje odwoławcze.
CZYTAJ DALEJ

Wszyscy jesteśmy Chrystusami - rozmowa z byłym gangsterem

2024-11-16 17:55

[ TEMATY ]

wywiad

rozmowa

nawrócony gangster

Wszyscy jesteśmy Chrystusami

Adobe Stock

Rozmowa z byłym gangsterem

Rozmowa z byłym gangsterem

– Za moje upadłe życie powinna mnie spotkać kara śmierci. Ale Jezus wziął tę hańbę, wziął tę karę na siebie - opowiada nam Wojtek Zdrojewski, który sięgnął życiowego dna, doświadczając życia gangsterskiego, alkoholu, wielokrotnego pobytu w więzieniu, w końcu bezdomności.

– Moja historia rozpoczęła się w rodzinnym domu w Gdańsku. Ojciec był alkoholikiem, była u nas brutalna przemoc i kompletny brak miłości. Wzrastając w takim środowisku, szybko przeżyłem okres buntu, który zaprowadził mnie do więzienia. Zacząłem żyć jak bandyta, żyłem w kulcie przemocy i w otoczeniu gangsterów. Wtedy byłem człowiekiem bardzo wulgarnym, agresywnym. Myślałem, że to jest mój sposób na życie. Okazało się to jednak drogą do nikąd i w życiu zostałem bankrutem, który wylądował w kryzysie bezdomności – zwierza się Wojtek.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: proszę, nie zapominajmy o ubogich!

2024-11-17 10:48

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP

Nie zapominajmy o ubogich - z taką prośbą do Kościoła, do rządów państw i organizacji międzynarodowych, do każdego i do wszystkich zwrócił się papież Franciszek w Światowym Dniu Ubogich. W czasie Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie Ojciec Święty przypomniał, że stajemy się Kościołem Jezusa w takim stopniu, w jakim służymy ubogim.

Papież zauważył, że „Bóg przychodzi, Bóg się zbliża, Bóg gromadzi nas, żeby nas zbawić”. Dlatego Jezus nas zachęca do przenikliwego „wewnętrznego odczytania” wydarzeń historycznych, „abyśmy odkryli, że nawet w niepokoju naszych serc i naszych czasów istnieje niezachwiana nadzieja, która jaśnieje”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję