Główne obchody rocznicowe w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbywały się 2 kwietnia w Gorzowie Wlkp. pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta. Uroczystości rozpoczęły się w katedrze, skąd - tradycyjnie już - wyruszył Biały Marsz Papieski. Blisko czterotysięczny tłum przeszedł głównymi ulicami miasta do parafii pw. Pięciu Braci Męczenników - miejsca spotkania z Janem Pawłem II w 1997 r. Na placu - przy ołtarzu polowym u stóp pomnika Jana Pawła II - została odprawiona Msza św. w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II.
4 i 5 kwietnia to kolejne dni pamięci o Janie Pawle II w Gorzowie - w katedrze odbyły się dwa koncerty: w sobotę - „Jan Paweł II In Memoriam”, a w niedzielę rocznicę upamiętniło wykonanie „Wielkiej Mszy Jan Paweł II” Gerarda Spitznera napisanej na 85. urodziny Ojca Świętego. Również z okazji 4. rocznicy śmierci Papieża Jana Pawła II w Muzeum im. Jana Dekerta w Gorzowie można oglądać medal papieski, wybity w Mennicy Watykańskiej w 1996 r., który muzeum otrzymało w czerwcu 1998 r.
W zielonogórskich uroczystościach wziął udział bp Paweł Socha, który w kościele pw. Ducha Świętego przewodniczył Mszy św. Liturgię poprzedził marsz w hołdzie Janowi Pawłowi II, który wyruszył z centrum miasta pod pomnik Papieża Polaka. Po Mszy św. rozpoczęło się św. czuwanie modlitewne. Przed godz. 21.37 wierni przeszli pod pomnik Jana Pawła II, gdzie wśród palących się zniczy odmówiono modlitwę i złożono kwiaty.
W kościele pw. św. Józefa Oblubieńca odbył się koncert „Santo subito”, podczas którego zostały wykonane najpiękniejsze arie sakralne.
3 kwietnia rozstrzygnięto miejski konkurs literacki i plastyczny pt. „Jan Paweł II autorytetem w drodze ku przyszłości”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 8 pod patronatem bp. Stefana Regmunta.
W Głogowie główne uroczystości upamiętniające życie i dzieło Jana Pawła II zostały zorganizowane w parafii pw. Miłosierdzia Bożego. Kulminacją uroczystości była uroczysta Msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp Adam Dyczkowski. Modlitewne spotkanie poprzedził koncert Gospel Głogów Choir. Tego dnia mieszkańcy odwiedzali pomnik Jana Pawła II, który znajduje się na w sąsiedztwie piastowskiego zamku. Głogowianie zatrzymywali się tu, zapalali znicze i modlili się. Już po raz ósmy Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Głogowie zorganizował Głogowski Konkurs Papieski. Tegoroczna edycja realizowana była pod hasłem: „Jan Paweł II - nauczyciel wolności”. 3 kwietnia gościem honorowym finału był bp Stefan Regmunt.
4 kwietnia po raz piąty z głogowskiej kolegiaty pw. Najświętszej Maryi Panny wyszła piesza pielgrzymka „Do źródła św. Jakuba” w Jakubowie, zwana „Papieską”, licząca blisko 250 pielgrzymów. Organizatorem tej pątniczej wyprawy w intencji rychłej beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II było Bractwo św. Jakuba Apostoła, a opiekę duszpasterską sprawowali Ojcowie Redemptoryści.
W całej diecezji - również w mniejszych miejscowościach - trwały uroczystości upamiętniające odejście Jana Pawła II. W Głogówku, w parafii Kotla, na modlitwie czuwała młodzież, która przypominała również fragmenty utworów literackich Karola Wojtyły. Rocznicowe spotkanie odbywało się tu pod hasłem: „Jan Paweł II - sternik naszej wiary”. W Torzymiu parafianie wraz ze swoimi duszpasterzami uczestniczyli w plenerowej Drodze Krzyżowej, przygotowanej przez Parafialne Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, w intencji umocnienia rodzin szlachetnych i szczęśliwych, a także o nadzieję i siłę dla rodzin w kryzysie. Biegacze z Sulęcina, Gorzowa, Kostrzyna i Miechowa, w Sztafetowym Biegu Papieskim przebyli 386 km. Z Lichenia Starego do Sulęcina biegli m.in. przez Gorzów Wlkp., gdzie zapalili znicze przed pomnikiem Papieża. W parafii pw. Michała Archanioła w Jeninie dzieci i młodzież z Teatru „Nadzieja”, działającego przy świetlicy Caritas, po Mszy św. zaprezentowały spektakl poświęcony życiu Papieża Polaka pt. „Pontyfikat miłości”.
Tego dnia kościoły wypełniały się ludźmi kochającymi Ojca Świętego Jana Pawła II, wołającymi - jak przed 4 laty - „Santo subito”!
Pomóż w rozwoju naszego portalu