„Wydaje mi się, że jak dotąd sprawy, poszły całkiem dobrze, w tym sensie, że nie było tego, czego się obawiano i że obie strony starają się nie prowokować w taki sposób, aby poszerzyć konflikt” – zaznaczył kard. Parolin w kwestii napięć między Iranem a Izraelem w ostatnim czasie.
Unikać eskalacji
Odnosząc się do stanowiska Stanów Zjednoczonych, które potwierdziły swoje poparcie dla Tel Awiw, ale nie dla kontrataku na Iran, Parolin powtórzył: „Uważam, że musimy unikać wszystkiego, co mogłoby doprowadzić do eskalacji, a przede wszystkim spowodować, żeby sytuacja nie wymknęła się spod kontroli”. Dodał, że jeśli nie ma zobowiązania ze strony wszystkich do złagodzenia swoich stanowisk, to nikt nie wie ja kontrolować taką sytuację.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Starcia na Uniwersytecie La Sapienza
Reklama
Sekretarz Stanu odpowiedział również na pytanie dotyczące niedawnych starć podczas demonstracji zorganizowanych przez studentów Uniwersytetu La Sapienza, którzy wzywali do wstrzymania projektów współpracy akademickiej z Izraelem na froncie badawczym. „Osobiście mam pewne trudności ze zrozumieniem tego sposobu reagowania. Oczywiście każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii, ale uważam, że zawsze powinno się to odbywać w formie dialogu, biorąc pod uwagę motywacje i stanowiska wszystkich. Oczywiście przemoc nie może być usprawiedliwiona w żadnych okolicznościach. Wierzę, że może dojść do konfrontacji w tej sprawie, ale pokojowej konfrontacji, rozsądnej konfrontacji” – stwierdził kard. Parolin.
W kwestii aborcji: „Za instrumentami, które potwierdzają prawo do życia”.
W rozmowie z dziennikarzami poruszona została kwestia aborcji. „Jesteśmy za życiem, a także za wszystkimi instrumentami, które mogą potwierdzić prawo do życia” – twierdził watykański Sekretarz Stanu. Dodał, że należy otoczyć opieką kobiety w trudnej sytuacji.
Nie „karać” rodzin, które wybierają szkoły katolickie
Na koniec zaapelował, aby nie „karać” rodzin, które wybierają szkoły katolickie dla swoich dzieci. W tym względzie Parolin przywołuje słowa Benedykta XVI, który już wcześniej „określił edukację jako pilną potrzebę naszych czasów”. „Jest to wolność edukacji i wolność rodziny do wyboru rodzaju edukacji, jaką chcą zapewnić swoim dzieciom”, mówi kardynał. Podkreślił, że ważne jest, aby rodzice, którzy decydują się, by ich dzieci uczęszczały do szkół katolickich mieli takie same wsparcie, jak wtedy, gdy ich dzieci są w szkołach państwowych.