W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół przeżywa święto Miłosierdzia Bożego. Do miejsc szczególnie mocno związanych z kultem Jezusa Miłosiernego i św. Faustyny Kowalskiej, które znajdują się w Łodzi, należą dwie świątynie: sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy ul. K. Baczyńskiego 156 i kościół pw. św. Faustyny Kowalskiej - pl. Niepodległości 1.
W świątyniach tych liczni czciciele Jezusa Miłosiernego uczestniczą codziennie o godz. 15 w nabożeństwach Godziny Miłosierdzia, upamiętniającej konanie Jezusa na krzyżu. Chrystus wzywa wszystkich ludzi, by w tej Godzinie, w której wykonało się dzieło odkupienia, zwrócili ku Niemu swe serca i myśli, aby wypowiadając w tym czasie słowa: „Miej miłosierdzie dla nas i całego świata” - wypraszali potrzebne łaski nie tylko dla siebie, ale dla całego ludu Bożego. Św. Siostra Faustyna napisała w „Dzienniczku”: Pan Jezus z wyjątkową wrażliwością otwiera Swoje Serce dla tych, którzy w Godzinie Miłosierdzia łączą się z Nim w ufnej i żarliwej modlitwie.
5 października 2008 r., w 70. rocznicę śmierci św. Faustyny odsłonięto w Łodzi jej pomnik, wzniesiony z ofiar łodzian. Stanął na placu Niepodległości, nieopodal kościoła pod wezwaniem św. Faustyny. Podczas uroczystości odsłonięcia abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, powiedział: „Gorąco pragnę, aby wszyscy, a szczególnie ludzie młodzi w tym właśnie miejscu szukali Bożych świateł i mocy z wysoka na sensowne i piękne życie, przepojone ewangeliczną prawdą”. Można powiedzieć, że to pragnienie Księdza Arcybiskupa spełnia się każdego dnia. Codziennie bowiem przed wykonaną z kararyjskiego marmuru figurą św. Faustyny zatrzymują się dzieci, ludzie młodzi i osoby starsze, aby u stóp Apostołki Bożego Miłosierdzia zanosić do Pana Boga swe modlitwy.
W sobotę poprzedzającą Święto Miłosierdzia łodzianie uczestniczą w wiosennym „Festynie Miłosierdzia”, rozpoczynającym się w parku im. Juliusza Słowackiego (dawniej Wenecja), a kończącym się w bazylice archikatedralnej. W tym właśnie parku 85 lat temu przyszła Święta po raz pierwszy usłyszała od Jezusa zachętę do głoszenia prawdy o Bożym Miłosierdziu. Wiosenny festyn organizowany jest z inicjatywy proboszcza parafii pw. św. Faustyny Kowalskiej ks. kan. Wiesława Potakowskiego i wspierających go osób.
Za Ojcem Świętym Janem Pawłem II wypowiadajmy zatem słowa prośby: „Święta Faustyno, darze Boga dla naszej epoki, darze polskiej ziemi dla całego Kościoła, wyjednaj nam, abyśmy mogli pojąć głębię Bożego Miłosierdzia, pomóż nam, abyśmy osobiście go doświadczyli i świadczyli o nim braciom. My dzisiaj, wpatrując się razem z tobą w oblicze zmartwychwstałego Chrystusa, powtarzamy twoją modlitwę ufnego zawierzenia i mówimy z niezłomną nadzieją: „Jezu, ufam Tobie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu