Reklama
Siostra prof. Zofia Zdybicka - wybitna filozof i ks. prof. Czesław Bartnik - światowej sławy teolog, zostali wpisani w poczet tych, którym uniwersytet „sławny przez wielkość osobowości laureatów i wielkość dokonań w służbie tej «Alma Mater», dziele naukowych badań i publikacji, organizowanie jej badawczych struktur i uobecnianie jej geniuszu”, jest wdzięczny w szczególny sposób. Przyznanie Medalu za Zasługi dla KUL to najwyższe odznaczenie, jakim uczelnia może uhonorować swoich profesorów, szczególnie związanych z uczelnią, którzy w wyjątkowy sposób zapisali się na kartach jej historii. Laureaci jako wieloletni profesorowie KUL-u, wychowując pokolenia studentów, mieli ogromny wpływ na kształtowanie ich osobowości naukowej i pozanaukowej. Jednak jak podkreślał Laureat „to my wszyscy, wychowankowie i pracownicy uczelni winniśmy dawać jakieś medale za jej zasługi dla nas, dla Polski i Kościoła”.
Laureaci wzruszeni i zaszczyceni przyznanym wyróżnieniem, wszystkie podkreślane w laudacjach zasługi przyznali Bogu i uczelni, traktując je dla siebie - jak mówił ks. prof. Bartnik - jako zadłużenia, które próbują spłacać „czasem życia, światem osobowym, pracą, modlitwą miłości i dziękczynienia”. Wielokrotne owacje zdały się potwierdzać nie tylko szczególne zasługi nagrodzonych, ale również wielką sympatię i wdzięczność, jaką mają względem nich liczni studenci, uczniowie i przyjaciele, a także duchowieństwo, na czele z obecnymi na uroczystości: bp. Mieczysławem Cisło, bp. Wacławem Depo, bp. Ryszardem Karpińskim, abp. seniorem Stanisławem Wielgusem, bp. Józefem Wróblem.
KS. PROF. DR HAB. CZESŁAW BARTNIK
„W zamęcie cywilizacyjnym i moralnym Kościoła i świata naszego czasu, jesteś punktem odniesienia w poszukiwaniu niezbywalnych wartości, które stanowią niepowtarzalny grunt trwałego budowania przyszłości rodu ludzkiego” - mówił laudator ks. prof. Walerian Słomka. Puentując zasługi Laureata, podkreślił: „Na twej głowie kardynalski kapelusz nie byłby zawstydzony - godzien jesteś”. Ks. prof. Czesław Bartnik, autor ponad 3 tys. publikacji, w tym ponad 90 książek, z czego najważniejsze to: „Dogmatyka katolicka”, „Personalizm” i „Historia filozofii”, przez prawie 60 lat pracy dydaktycznej formował umysły i osobowości tysięcy kapłanów i świeckich. Jest promotorem ponad 60 doktoratów oraz ok. 500 magisteriów, autorem ponad 240 recenzji doktorskich, habilitacyjnych i profesorskich, a ponadto 4 recenzji na doktorat honoris causa, w tym kard. Józefa Ratzingera, obecnego Papieża Benedykta XVI. O jego ogromnym dorobku naukowym, w jaki złotymi zgłoskami wpisuje się autorska koncepcja personalizmu uniwersalistycznego, napisano ponad 50 prac naukowych, w tym 11 rozpraw doktorskich, w kraju i za granicą. Chociaż uniwersytety latynoamerykańskie starały się o pozyskanie ks. prof. Bartnika, przez ponad 50 lat pozostał wierny Katolickiemu Uniwersytetowi Lubelskiemu. - „Tu jest moja nisza życia i twórczości”.
S. PROF. ZOFIA ZDYBICKA USJK
Wybitna filozof, ze szkoły Mieczysława A. Krąpca OP, Stefana Swieżawskiego, ks. Mariana Kurdziałka, bp. Karola Wojtyły i ks. Stanisława Kamińskiego, jest jednym z głównych przedstawicieli Filozoficznej Szkoły Lubelskiej. W roku wybrania Papieża Polaka na Stolicę Piotrową, otrzymała tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego i stanowisko profesora KUL, a dziesięć lat później - zwyczajnego. Znana jako „charyzmatyczny wykładowca”, prowadzący wykłady kursoryczne i monograficzne, proseminarium, seminarium magisterskie i doktorskie z filozofii Boga i religii, a także zajęcia z metafizyki, antropologii i etyki, wstępu do filozofii i głównych problemów filozofii, wypromowała ok. 100 magistrów i 28 doktorów. Poza członkostwem w wielu stowarzyszeniach naukowych i pełnieniu różnych ważnych funkcji uniwersyteckich, a także aktywnym uczestnictwie w strukturach Kościoła katolickiego w Polsce, znana jest jako doskonały organizator spotkań naukowych, sympozjów i konferencji - przede wszystkim Światowego Kongresu Filozofii Chrześcijańskiej w Lublinie (1996 r.), który zgromadził ponad 300 uczonych z 30 krajów świata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu