Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”. Te słowa św. Hieronima są powszechnie znane. Mówią one o konieczności pogłębionej lektury Biblii wśród chrześcijan. Ta potrzeba staje się jeszcze bardziej nagląca, kiedy odniesiemy ją do katolików w naszym kraju. Większość z nas stała się nimi poprzez urodzenie w rodzinach ludzi wierzących. Także kolejne etapy chrześcijańskiego wtajemniczenia - jak choćby Eucharystia, bierzmowanie, następowały niejako automatycznie: po osiągnięciu odpowiedniego wieku naturalne wydawało się przyjęcie kolejnych sakramentów. I, niestety, w wielu wypadkach całe życie chrześcijańskie ogranicza się do sporadycznego udziału w pewnych praktykach religijnych, bez pogłębionej znajomości prawd wiary, a zwłaszcza bez podstawowej choćby znajomości Biblii. A wiara nieoparta na Biblii jest wiarą słabą. Łatwo można ją utracić. Takiej wiary człowiek nie umie obronić w konfrontacji z przeciwnikami, a mamy ich coraz więcej. Pytają oni o to, dlaczego wierzymy tak, a nie inaczej. Często stawiają zarzuty, żądają argumentów, przedstawiając swoje racje.
Między innymi z powyższych względów XII Zwyczajne Zgromadzenie Synodu Biskupów (w październiku ub. roku) zajęło się relacją chrześcijan do Pisma Świętego. W dokumencie przygotowującym obrady znalazły się m.in. takie słowa: „wielu chrześcijan z różnych powodów obawia się otworzyć Biblię, zwłaszcza dlatego, że wydaje się ona księgą zbyt trudną do zrozumienia”. Ojcowie Synodu dostrzegli konieczność propagowania Pisma Świętego wśród wiernych i zachęcili do tworzenia różnych inicjatyw na tym polu.
Odpowiedzią na apel Synodu jest inicjatywa Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II o zorganizowaniu I Tygodnia Biblijnego (26 kwietnia - 3 maja). Odbywał się on będzie pod hasłem „Dla mnie żyć - to Chrystus (Flp 1,21)” i poświęcony będzie postaci św. Pawła Apostoła, którego rok obecnie w Kościele przeżywamy.
W te obchody pragnie się włączyć nasza diecezja, organizując w dniach 24-25 kwietnia br. Kongres Biblijny. Będzie on miał charakter naukowo-duszpasterski. Część naukową będą stanowić trzy referaty (prof. K. Mielcarka, ks. dr. P. Łabudy i ks. M. Królikowskiego). Część duszpasterską - dyskusja panelowa na temat: „Jak dotrzeć z przesłaniem Biblii do współczesnego człowieka?”. Centralnym punktem będzie nabożeństwo Słowa Bożego pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Kazimierza Ryczana w sobotę 25 kwietnia o godz. 10 w bazylice katedralnej. Wtedy to dokonamy uroczystego przyjęcia pierwszych członków do Dzieła Biblijnego Diecezji Kieleckiej.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Kongresie. Nasze zaproszenie kierujemy do duszpasterzy, sióstr zakonnych, katechetów, członków wspólnot i ruchów religijnych, lektorów, starczych ministrantów oraz uczestników grup biblijnych ze wszystkich parafii naszej diecezji. Niech nasze uczestnictwo będzie świadectwem wiary świadomej, opartej na Piśmie Świętym.
Warto jeszcze dodać, że Dzieło Biblijne przygotowało specjalne materiały, które mogą ubogacić przeżywanie Tygodnia Biblijnego w parafii. Jest to m.in. dysk CD z prezentacjami multimedialnymi na temat Apostoła Narodów i jego nauczania (zawiera m.in. multimedialny pokaz slajdów - św. Paweł w sztuce).
Pomóż w rozwoju naszego portalu