„Zasoby przyrodnicze szansą zrównoważonego rozwoju Polski i Europy” pod takim tytułem pod koniec lutego w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej odbyła się konferencja naukowa. Miała ona na celu promocję kierunku studiów podyplomowych: polityka ochrony środowiska - kompensacja przyrodnicza. Była też okazją do poinformowania o wynikach pionierskich badań naukowych nad wapieniem muszlowym przy odwiercie geotermalnym prowadzonym przez Fundację Lux Veritatis w Toruniu.
Konferencja pokazała, że Polska jest potentatem energii odnawialnej, jednak rząd, prowadząc złą politykę w tej materii, nie potrafi lub nie chce wykorzystać tych zasobów. - Położono nas ekonomicznie, mimo że jesteśmy bogatym krajem w te zasoby - mówił prof. dr hab. inż. Ryszard Kozłowski. Wygłosił on referat na temat czystych technologii energetycznych jako szansy rozwoju gospodarczego Polski. Należy zmienić strategię energetyczną państwa, której praktycznie nie ma, jak dowodził prof. dr hab. inż. Jacek Zimny. - To, co się prywatyzuje i przerzuca na prywatne firmy, jest nie do przyjęcia. Strategia rekonstrukcji polskiej energetyki w kierunku całkowitej wyprzedaży - tak jak zapowiada aktualny rząd - jest eksperymentem na skalę światową. - Nie ma takiego drugiego państwa, które by szło w kierunku całkowitej wyprzedaży własnej energetyki, przekazując bezpieczeństwo energetyczne, ale zarazem bezpieczeństwo narodowe, suwerenność w obce ręce - mówił prelegent i wyraził zadowolenie z wyników uzyskanych przy odwiercie geotermalnym w Toruniu. - Jest to ogromny sukces zespołu naukowego, który przygotował projekt, z nieżyjącym już prof. Julianem Sokołowskim. Dziękuję o. Tadeuszowi Rydzykowi za podjęcie ryzyka. Jest to sukces o znaczeniu międzynarodowym. Te ilości wody odkryte w Toruniu przerosły nasze oczekiwania - mówił prof. Zimny.
Marian Wardzała, zastępca dyrektora ds. wiertni firmy Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło oraz inż. Henryk Biernat, dyrektor techniczny spółki Polgeol z Warszawy zapoznali uczestników z wynikami badań przeprowadzonych prac przy odwiercie geotermalnym w Toruniu. - Otwór TG-1 jest typowo badawczy. Jego konstrukcja została tak założona, aby przebadać utwory wapienia muszlowego i jury dolnej. Utwory wapienia w celu pozyskiwania energii geotermalnej są po raz pierwszy badane tutaj, w Toruniu - tłumaczył inż. Biernat. Po przebadaniu wapienia muszlowego geologia została wzbogacona o nowe dane. Przy porównaniu parametrów z wapienia muszlowego oraz jury specjaliści podjęli decyzję, iż korzystniejsze będzie wydobycie utworów z jury. Można tu uzyskać od 200 do 500 m6 wody na godzinę przy ok. 65o i wody z tego poziomu mogą znaleźć wykorzystanie w balneologii [medycyna uzdrowiskowa zajmująca się badaniem właściwości leczniczych wód podziemnych i borowin oraz zastosowaniem ich w lecznictwie].
Prof. Kozłowski przestrzegł przed energią jądrową. W świecie, np. w Niemczech, zostaje ona zastępowana przez energię odnawialną. Dlatego Polska powinna inwestować w energię pochodzącą z naturalnych źródeł, których posiada wielkie zasoby. W czasie konferencji referaty wygłosili także prof. dr hab. Jan Szyszko, prof. Kazimierz Tobolski i dr Leszek Kożuchowski. Słuchacze zapoznali się z przykładami kompensacji przyrodniczej - dotyczącymi fragmentu autostrady A1 (komunikat na ten temat wygłosił dr Jarosław Pająkowski) oraz kompensacji siedlisk nietoperzy na zamku w Świeciu i grudziądzkich fortyfikacjach (mgr Renata Sobieralska).
Pomóż w rozwoju naszego portalu