Reklama

Prace zespołów synodalnych w parafiach

Już ponad rok minął, kiedy to biskup legnicki Stefan Cichy, w uroczystość św. Jadwigi, rozpoczął I Synod Diecezji Legnickiej. Przez ten czas odbyły się 4 sesje plenarne, 8 spotkań Komisji Głównej, 5 razy spotkali się relatorzy dekanalni oraz odbyło się wiele spotkań poszczególnych komisji synodalnych. Przede wszystkim jednak olbrzymia praca dokonuje się w parafialnych zespołach synodalnych. To w parafiach, wśród osób, które chcą bardziej zaangażować się w życie Kościoła, rodzi się wiele pytań, spraw i pomysłów. Oto relacje ze spotkań parafialnych zespołów synodalnych w Krzeszowie i Bolesławcu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzeszów

Podczas niedzielnych ogłoszeń duszpasterskich z radością przyjęliśmy wiadomość z ust ks. prał. Mariana Kopko - proboszcza parafii Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie i kustosza naszego diecezjalnego sanktuarium, że na kolejnym spotkaniu Parafialnego Zespołu Synodalnego, w dniu 16 marca br. będziemy gościć ks. Tadeusza Żurka - wiceoficjała Sądu Biskupiego Diecezji Legnickiej i Członka Sekretariatu I Synodu Diecezji Legnickiej. Nasze spotkanie rozpoczęło się wspólną Eucharystią, której przewodniczył ks. Tadeusz Żurek w intencji I Synodu Diecezji Legnickiej. Po Mszy św. odbyła się druga część spotkania kapłanów pracujących w naszej parafii i osób świeckich należących do Parafialnego Zespołu Synodalnego z naszym gościem. Na początku ks. prał. Marian Kopko poprowadził modlitwę „Adsumus” do Ducha Świętego. Następnie głos zabrał gość. Na wstępie ks. Tadeusz Żurek wspomniał o roli świeckich w życiu Kościoła powszechnego i partykularnego.
Konstytucja Dogmatyczna o Kościele mówi, że wierni świeccy nie tylko należą do Kościoła, ale sami są Kościołem, czyli wspólnotą żyjącą na ziemi, pod jednym przewodnictwem Papieża, oraz pozostającymi z nim w łączności biskupami. Są osobami, które Bóg powołuje do tego, aby kierowani duchem ewangelicznym, przyczyniali się do uświęcania świata, przez wykonywanie w nim właściwych sobie zadań. Jako osoby żyjące w świecie, w zwyczajnych warunkach życia rodzinnego i społecznego są niezastąpione w uświęcaniu świata. One właśnie na podobieństwo biblijnego zaczynu, od wewnątrz, przez przykład swojego życia, promieniują wiarą, nadzieją i miłością, ukazując światu Chrystusa i prawdziwy sens życia wiarą. Często docierając z blaskiem Ewangelii do tych, z którymi nie mają kontaktu duchowni. I w tym świetle odsłania się właściwa rola osób świeckich w synodzie diecezjalnym. Jako że synod jest zebraniem wybranych kapłanów, oraz wiernych świeckich Kościoła lokalnego, którzy dla dobra całej wspólnoty diecezjalnej świadczą pomoc biskupowi diecezjalnemu, przez wyrażanie swej opinii w sprawach przedstawianych przez biskupa, toteż członkowie synodu, a więc i osoby świeckie biorące w nim udział, dzięki swojemu doświadczeniu i rozwadze wypracowują deklaracje i dekrety, z których biskup otrzymuje impuls do kierowania diecezją. Mają oni pełnić funkcję doradczą w tych wszystkich sprawach, w których przez swój sposób bycia w świecie są kompetentni.
Następnie ks. Tadeusz wygłosił wykład na temat sumienia i cnót moralnych. Sumienie to wewnętrzny głos skłaniający człowieka do czynienia dobra a unikania zła. To ono czyni go kimś wyjątkowym pośród innych stworzeń. Dzięki niemu człowiek wznosi się ponad inne stworzenia, jak o tym uczy Sobór Watykański II: „Albowiem tym, co zawiera jego wnętrze, przerasta człowiek cały świat rzeczy, a wraca do tych wewnętrznych głębi, gdy zwraca się do swego serca, gdzie oczekuje go Bóg, który bada serce, i gdzie on sam pod okiem Boga decyduje o własnym losie” (KDK 14). Żadne ze znanych nam stworzeń, oprócz człowieka, nie posiada sumienia. Człowiek wierzący powinien wsłuchiwać się w głos sumienia i stale pracować nad jego uwrażliwianiem poprzez rozważanie Ewangelii, korzystanie z sakramentów św., w których doświadcza działania Ducha Świętego, czynienie refleksji nad swoim życiem, korzystanie z doświadczenia innych osób, aby móc w konkretnych sytuacjach życiowych, wymagających szybkiej decyzji, podejmować właściwe działania. Praca nad sumieniem ma z kolei doprowadzić do wypracowania czterech cnót moralnych: roztropności, sprawiedliwości, męstwa i umiarkowania. Są one trwałą dyspozycją umysłu i woli do czynienia dobra. Cnota sprawiedliwości jest umiejętnością szanowania praw Boga, ludzi i świata.
Po wykładzie ożywiała się dyskusja, której uczestnicy doszli do wniosków, że zwłaszcza przed osobami świeckimi stoją ważne zadania: troska o to, aby rodziny, szkoła i cała parafia były miejscem kształtowania sumień oraz wypracowywania czterech cnót kardynalnych u dzieci, młodzieży i dorosłych. To wszystko stanowi wyzwanie dla wszystkich: dla grup modlitewnych istniejących w naszej parafii, dla kapłanów, katechetów. Spotkanie zakończyło się modlitwą do Matki Bożej Łaskawej w intencjach Synodu. Pragniemy jeszcze raz podziękować ks. Tadeuszowi za przybycie do naszej parafii i pogłębienie naszej wiary.

Ks. Tomasz Zygmunt

Bolesławiec

W dniu 21 marca br. przedstawiciele Parafialnych Zespołów Synodalnych Dekanatu Bolesławiec-Wschód wzięli udział w spotkaniu formacyjnym, jakie miało miejsce w parafii pw. Narodzenia NMP w Warcie Bolesławieckiej, a któremu przewodniczył proboszcz, a zarazem dekanalny relator Synodu ks. Franciszek Woźniak. Spotkanie rozpoczęto od Mszy św., której przewodniczył ks. Bogusław Drożdż (sekretarz generalny), w koncelebrze z księdzem Proboszczem oraz dziekanem ks. Andrzejem Jarosiewiczem. W kazaniu skierowanym do przybyłych zaangażowanych w prace synodalne celebrans przypomniał o roli i znaczeniu Pisma Świętego w życiu oraz potrzebie nieustannej formacji duchowej każdego chrześcijanina.
Po Eucharystii kontynuowano spotkanie formacyjne w gościnnych progach Gminnego Ośrodka Kultury w Warcie Bolesławieckiej, gdzie zebrani wysłuchali wystąpienia ks. Andrzeja Jarosiewicza, a następnie ks. Bogusława Drożdża. Ksiądz Dziekan przypomniał, że Synod w naszej diecezji jest drugim po wizycie Jana Pawła II w Legnicy w roku 1997 istotnym wydarzeniem w życiu partykularnego Kościoła legnickiego. Jest on instrumentem ożywiającym życie Kościoła lokalnego. W otaczającym nas i zmieniającym się świecie, Kościół wychodzi naprzeciw współczesnym wyzwaniom. Owoce Synodu będą więc skuteczną odpowiedzią Kościoła na znaki czasu, co tym samym udoskonali Jego posługę ewangeliczną. W odnowie synodalnej mamy do czynienia ze współodpowiedzialnością za życie wspólnotowe, zarówno osób konsekrowanych jak i świeckich. Dzieło synodalne jest dziełem historycznym, wobec wyzwań i zagrożeń, jakie niesie ze sobą współczesny świat. Pragnieniem Kościoła jest odpowiedź na znaki czasu, poprzez pobudzenie wspólnoty wiernych do wzięcia odpowiedzialności za misję Kościoła na ziemi, poprzez modlitwę oraz konkretną chrześcijańską postawę.
Ks. Bogusław Drożdż przedstawił teologiczne podstawy formacji duchowej i intelektualnej laikatu na szczeblu parafialnym. Parafia jest wspólnotą wiernych i ma ona charakter religijny, jest żywotną częścią Kościoła. Tym samym w Kościele Chrystusa nigdy nie może zabraknąć aktywności katolików świeckich. Katolik świecki jest osobą ochrzczoną, co wyraźnie określa jej tożsamość w Kościele. Wobec każdego członka wspólnoty rodzą się pewne oczekiwania ze strony wspólnoty, jak choćby pomnażanie dobra wspólnego na szczeblu parafialnym, odpowiedzialność za indywidualne życie duchowe, realizacja powołania do miłości. Droga do świętości jest bardzo konkretna i zarazem wymagająca i niełatwa, ze względu na pokusy, wpływy świata zewnętrznego i nasze wewnętrzne słabości. Kolejnym wymogiem i oczekiwaniem ze strony parafii w stosunku do katolika świeckiego jest wiązanie naszego życia chrześcijańskiego z wiarą. Tylko w ten sposób będzie możliwe tworzenie i umacnianie podstaw kultury chrześcijańskiej w życiu codziennym. Powołanie do uczestnictwa w pracach synodalnych jest darem nie tylko indywidualnym ale wspólnotowym, za który należy Bogu nieustannie dziękować i jednocześnie prosić Go o łaskę pomocy w realizacji zadań Synodu. Nie mniej ważna jest także formacja intelektualna, oparta nie tylko na lekturze biuletynów synodalnych, ale i nauczania Jana Pawła II i Benedykta XVI. Całościowa formacja powołanych do prac synodalnych winna być oparta na prawdzie, że życie nasze wymaga wdzięczności wobec Pana Boga i bliźnich.
Następnie przedstawiciele PZS Dekanatu Bolesławiec-Wschód przedstawili zebranym dotychczasowy przebieg prac synodalnych w swoich parafiach, co było równocześnie okazją do wymiany doświadczeń, zwłaszcza w zakresie metodyki oraz zagadnień merytorycznych. Było to, jak poinformował zebranych Ksiądz Sekretarz Generalny Synodu, jego dziewiąte spotkanie z PZS na szczeblu dekanalnym. Na każdym z nich zachęcał członków PZS do korzystania ze stron internetowych I Synodu Diecezji Legnickiej, aby zapoznać się z dorobkiem dotychczasowych prac synodalnych, co może być pomocne w doskonaleniu synodalnych rekolekcji na szczeblu parafialnym.

Jerzy Jankowski

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Reprezentacja Polski księży została mistrzem Europy w halowej piłce nożnej!

2025-02-14 09:28

[ TEMATY ]

piłka nożna

Mistrzostwa Europy

17th European Futsal Championship of Catholic Priests - Hungary 2025

Reprezentacja Polski księży została mistrzem Europy w halowej piłce nożnej. Na turnieju w Kisvárda na Węgrzech grała znakomicie - odniosła komplet zwycięstw. W półfinale po niezwykle emocjonującym meczu wygrała 2:1 z Chorwacją. W walce o złoto zmierzyła się ze Słowacją i zwyciężyła pewnie 4:0. 3 gole w tym finałowym meczu zdobył kapłan z archidiecezji częstochowskiej - ks. Sebastian Woźniak.

Polscy księża w fazie grupowej 17. Mistrzostw Europy w piłce nożnej halowej odnieśli same zwycięstwa - pokonali Kosowo 11:0 i Austrię 8:0, a następnie w ćwierćfinale zwyciężyli zespół Bośni i Hercegowiny 2:1. W czwartkowym półfinale wygrali z Chorwacją, aktualnym mistrzem Europy 2:1.
CZYTAJ DALEJ

Nigdy się nie skarżył

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

miłosierdzie

bł. ks. Michał Sopoćko

miłosierdzie Boże

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego/faustyna.pl

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

Ks. Michał Sopoćko był kapłanem rozmodlonym, ale mocno stąpającym po ziemi

O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.

O. Sebastian Wiśniewski, oblat Maryi Niepokalanej: Towarzyszyła Siostra bł. Michałowi Sopoćce, spowiednikowi św. Siostry Faustyny, w jego ostatnim roku życia. Jak Siostra wspomina ks. Sopoćkę?
CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie spotkanie Ruchu Wojowników Maryi: Musimy wchodzić cały czas na drogę walki dobra ze złem

2025-02-15 19:21

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Nowy Sącz

#Tarnów

Diecezja Tarnowska

„Koniec degeneracji ludzkości może nastąpić tylko dzięki ustawicznemu odrodzeniu duchowemu, co dokonuje się mocą głębokiego życia sakramentalnego, mocą Słowa Bożego, mocą Bożej łaski, która pokonuje w nas grzech i wszelkie jego skutki” - nauczał biskup tarnowski Andrzej Jeż w czasie ogólnopolskiego spotkania Ruchu Wojowników Maryi w Nowym Sączu, które odbyło się w sobotę 15 lutego pod hasłem „Przesianie. Czy jesteś gotowy?”.

Te jednodniowe rekolekcje dla mężczyzn zgromadziły tym razem około pięciu tysięcy osób. Spotkanie rozpoczęła procesja różańcowa w intencji wynagradzającej za grzechy. Zgromadzeni wyruszyli z nowosądeckiego Rynku i dotarli do kościoła Matki Bożej Niepokalanej - sanktuarium św. Rity, gdzie wysłuchali świadectwa, a następnie uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej, modlitwie i adoracji Najświętszego Sakramentu.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję