Olimpiada Teologii Katolickiej - w której uczestniczyć mogą uczniowie wszystkich typów szkół ponadgimnazjalnych i szkół średnich - w tym roku odbywa się pod hasłem: „Otoczmy troską życie”. W eliminacjach szkolnych wzięło udział 170 uczniów, do części finałowej zakwalifikowało się 40 osób. Uczestnicy etapu diecezjalnego oprócz Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego musieli zapoznać się z dokumentami i wybranymi tekstami podejmującymi temat ochrony życia.
Lubuskim laureatom pogratulował i wręczył nagrody bp Stefan Regmunt. - Myślę, że największym kapitałem, jaki niesiemy przez życie, jest wiedza i wiara, do których dochodzi jeszcze dobre wychowanie - mówił do młodych olimpijczyków. - Etap diecezjalny - finał to marzenie wielu uczniów, którzy przystąpili do udziału w tej olimpiadzie. Największa satysfakcja jest wtedy, gdy człowiek skupia swoje zainteresowanie na konkretnej problematyce i próbuje ją zgłębiać - wtedy sam sobie udziela nagrody - mówił bp Regmunt.
Zwycięzcą diecezjalnego finału jest licealista Rafał Syrek - lektor i członek Ruchu Światło-Życie. - Teologia, to ciekawa dziedzina - mówi Rafał. - Konkurs wydawał się łatwy, cieszę się, że wygrałem. Do samego finału podchodzę optymistycznie i będę się starał, żeby wypaść jak najlepiej.
Gospodarzem tegorocznej edycji olimpiady jest Kalisz. Olimpiada Teologii Katolickiej jest olimpiadą przedmiotową powołaną przez Warszawskie Towarzystwo Teologiczne im. bł. ks. Romana Archutowskiego. W jej organizacji Towarzystwo współdziała z Komisją Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, środowiskami akademickimi, zawodowymi i katechetycznymi, związanymi z nauczaniem religii rzymsko-katolickiej w szkole.
Wśród celów olimpiady organizatorzy wymieniają: zainteresowanie uczniów wiedzą religijną, rozszerzanie współdziałania nauczycieli religii w kształceniu młodzieży uzdolnionej, kształtowanie umiejętności samodzielnego zdobywania i poszerzania wiedzy religijnej oraz stworzenie młodzieży możliwości szlachetnego współzawodnictwa w rozwijaniu swoich uzdolnień, a nauczycielom - warunków twórczej pracy z młodzieżą.
Na laureatów kaliskiego finału czekają atrakcyjne nagrody: komputer, sprzęt audio, cyfrowy aparat fotograficzny oraz książki. Ponadto 10 laureatów będzie miało zagwarantowany indeks na studia teologiczne, filozoficzne i pedagogiczne.
Pomóż w rozwoju naszego portalu