Jednocześnie zaapelowali do rządu Austrii o „wykorzystanie wszelkich możliwości w łonie Unii Europejskiej oraz ONZ, zmierzających ku temu, aby w Iraku były przestrzegane podstawowe prawa wszystkich ludzi niezależnie od ich przynależności etnicznej i religijnej”. Pokój można zachować tylko wówczas, gdy wspólnota międzynarodowa będzie wyraźnie nalegała na przestrzeganie praw człowieka, włącznie z prawem do wolności religijnej dla wszystkich ludzi w Iraku.
Biskupi Austrii podkreślili, że wzywając do wspólnej modlitwy i postu solidaryzują się z apelem chaldejskiego patriarchy Louisa Raphaëla I. Sako. Przypomnieli, że „obok nieludzkiego cierpienia ogarniętej wojną ludności cywilnej Iraku grozi teraz i to, że z kraju mogą zniknąć resztki żywego niegdyś życia chrześcijańskiego”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Chaldejski patriarchat Babilonii ogłosił środę 18 czerwca dniem postu i modlitwy w intencji przywrócenia bezpieczeństwa i stabilności w Iraku. Do udziału w nim wezwał wszystkie wspólnoty chaldejskie w tym kraju i na emigracji. Według Patriarchatu post i modlitwa „mogą, z Bożym błogosławieństwem, zmienić serca ludzi i zachęcić je do dialogu i wzajemnego szacunku”.
W Iraku trwa ofensywa dżihadystów z ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu, którzy zmierzają w kierunku stołecznego Bagdadu. 10 czerwca zaczęli oni zajmować Mosul, drugie co do wielkości irackie miasto, w którym na początku miesiąca mieszkało jeszcze tysiąc rodzin chrześcijańskich. Doszło tam do masowych egzekucji.