Celem turnieju, który nadal trwa, jest m.in. ukazanie Biblii jako źródła wiary i zachęcenie młodzieży do indywidualnej lektury Pisma Świętego, a także odkrycie postaci św. Pawła, zapoznanie się z jego życiem, działalnością i nauczaniem.
W połowie grudnia ub.r. w 54 szkołach gimnazjalnych i 27 ponadgimnazjalnych odbyły się eliminacje szkolne, w których wzięło udział 859 i 578 osób. Spośród nich do etapu rejonowego przeszło 160 gimnazjalistów i 81 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Na przełomie stycznia i lutego zwycięzcy eliminacji szkolnych wzięli udział w etapie rejonowym Diecezjalnego Turnieju Wiedzy Religijnej, który został zorganizowany (osobno dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej) w trzech rejonach: Lidzbark, Wąbrzeźno i Toruń. Eliminacje w każdym z miast poprzedziła Msza św., którą koncelebrowali księża katecheci.
W Lidzbarku Mszy św. przewodniczył ks. kan. Marian Kruszona - dziekan dekanatu lidzbarskiego i proboszcz parafii pw. św. Wojciecha. W homilii ks. kan. Kruszona przypomniał postać św. Pawła, który nie od razu stał się świętym. W jego życiu były mroczne chwile prześladowań chrześcijan. Dlatego było potrzebne to cudowne spotkanie pod Damaszkiem, gdzie „Paweł zrozumiał, że - prześladując chrześcijan - prześladuje samego Chrystusa”. Od tej chwili „z tym zapałem, z jakim zwalczał chrześcijan, głosił Chrystusową Ewangelię - kontynuował Ksiądz Dziekan. - I dla tej Ewangelii, dla Chrystusa, dla wiary poniósł męczeńską śmierć”. Kaznodzieja zachęcił także uczniów, aby swoim życiem - na wzór Apostoła Narodów - głosili Jezusa Chrystusa, aby w ten sposób stawali się Jego prawdziwymi uczniami. W dalszej części homilii podkreślił: „Przestrzeganie Bożych przykazań jest dzisiaj konieczne i bardzo potrzebne, ponieważ na fundamencie przykazań Bóg buduje zarówno szczęście doczesne człowieka, jak i wieczne”. Przypomniał również, że św. Paweł budował swoje życie na przykazaniach oraz zachęcił młodych, aby swoje życie budowali na tym trwałym fundamencie.
W Wąbrzeźnie w czasie Mszy św. sprawowanej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski homilię dla gimnazjalistów wygłosił ks. Zbigniew Żynda, a dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych - ks. kan. Kazimierz Śmigecki. Oni również zachęcali młodzież do trwałych więzi z Panem Bogiem i naśladowania św. Pawła w wierności Chrystusowi i przykazaniom. W podobnym tonie homilie wygłosili: ks. Paweł Figurski w kościele pw. św. Antoniego w Toruniu oraz ks. Wojciech Siemiątkowski w kościele pw. św. Katarzyny w Toruniu.
Po posileniu się Słowem Bożym i Chlebem Eucharystycznym młodzież - wraz ze katechetami - przeszła do szkół, aby tam „zmagać się ze św. Pawłem”. W Lidzbarku gościnne drzwi otworzyły szkoły: Gimnazjum im. Szarych Szeregów, którego dyrektorem jest Janusz Ławicki, Zespół Szkół im. Króla Władysława Jagiełły, którego dyrektorem jest Andrzej Piątkowski. W Wąbrzeźnie młodzież gościła w Gimnazjum nr 1 im. ks. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, dzięki uprzejmości dyrektora Jana Jóźków, w Zespole Szkół Ogólnokształcących, gdzie ugościł uczestników dyrektor Bolesław Kunstler. W Toruniu natomiast etap rejonowy odbył się w Gimnazjum nr 9 im. Mikołaja Kopernika, dzięki życzliwości dyrektora Macieja Gajewskiego i wicedyrektor Elżbiety Kaczmarek, a także w Centrum Kształcenia Ustawicznego, w którym ugościł młodzież dyrektor Jerzy Karpiński.
Do etapu diecezjalnego - półfinału, który odbędzie się w Toruniu, zakwalifikowali się zwycięzcy etapów rejonowych, czyli 60 uczniów szkół gimnazjalnych oraz 59 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Organizatorzy już dzisiaj gratulują półfinalistom.
Zakończył się już konkurs plastyczny o św. Pawle skierowany do dzieci szkół podstawowych. Jego celem było m.in. zachęcenie dzieci do indywidualnej i rodzinnej lektury Pisma Świętego, zapoznanie się z życiem i działalnością Apostoła Narodów oraz rozwijanie talentów plastycznych. Pod adresem kurii wpłynęło bardzo dużo prac, które są obecnie oceniane. O wynikach konkursu szkoły zostaną wkrótce poinformowane.
Pomóż w rozwoju naszego portalu