Reklama

20 lat sakry biskupiej

Biskup Solidarności

Niedziela sandomierska 9/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 marca minie 20 lat pasterskiej posługi bp. Edwarda Frankowskiego.

Właśnie w tym dniu, w 1989 r., z woli Jana Pawła II, ówczesny „nielegalny Proboszcz” stalowowolskiej parafii Matki Bożej Królowej Polski został mianowany biskupem pomocniczym diecezji przemyskiej. Hasłem swojej posługi nowy Biskup uczynił proste słowa, których potwierdzenie odnajdywał w swoim życiu kapłańskim, w zmaganiach z komunistycznym reżimem, w trosce i walce o godność każdego człowieka, a zwłaszcza ludzi pracy - „Christus vincit - Chrystus zwycięża”. I potwierdzał swoją biskupią służbą, wielkim zaangażowaniem w sprawy społeczne, religijne, że zwycięstwo należy do Prawdy. Bo Chrystusowi Prawdzie zawsze pragnie pozostać wierny! Składając najlepsze życzenia w modlitwę pozamieniane, dla Księdza Biskupa Edwarda, pragniemy przyzywać obfitości Bożego błogosławieństwa

Wydana w 2007 r. ksiązka biograficzna bp. Edwarda Frankowskiego nosi znamienny tytuł „Biskup Solidarności”, który można interpretować dwojako: biskup związku „Solidarność”, jak i biskup tworzenia związków międzyludzkich opartych na zasadzie wzajemnej pomocy, życzliwości, współtworzenia dobra. Aspekt solidarności można rozciągać także na budowanie posługą duszpasterską głębokich i silnych związków człowieka z Bogiem: solidarność w wierze, solidarność w miłości, solidarność w nadziei i człowieczeństwie.
Dwadzieścia lat mija 5 marca od dnia, w którym stalowowolska świątynia Matki Bożej Królowej Polski, a obecnie diecezjalna konkatedra, stała się świadkiem wydarzenia wielkiej wagi: bp Ignacy Tokarczuk, który osobiście zaangażował się w prośbę skierowaną do Jana Pawła II o podniesienie do godności biskupiej stalowowolskiego „nielegalnego Proboszcza” ks. Edwarda Frankowskiego, w asyście innych biskupów dokonał aktu konsekracji - święceń biskupich, sakry. W ten sposób doceniona została niezłomna, a momentami i heroiczna postawa ks. Edwarda - niezmordowanego obrońcy praw robotników, inspiratora i moderatora życia naukowego, kulturalnego, społecznego w regionie stalowowolskim i w ówczesnej diecezji przemyskiej.
Wspomniana wyżej monografia została wydana na siedemdziesięciolecie urodzin Księdza Biskupa, który przyszedł na świat 15 lipca 1937 r. w Kępie Rzeczyckiej. Po święceniach kapłańskich w 1961 r. pracował jako wikariusz w Hyżnym k.Rzeszowa, w Jaśle, a następnie swoje kapłańskie lata związał, z woli bp. Ignacego Tokarczuka, ze Stalową Wolą, jako proboszcz parafii Stalowa Wola Południe, św. Floriana i Matki Bożej Królowej Polski. To właśnie tutaj usłyszano, że „Christus vincit” - nowy biskup tytularny diecezji Tigamibena, przypieczętował dniem sakry biskupiej prawdę swojego życia: że Chrystus zwycięża, że z Chrystusem wygrywa człowiek, że zwycięstwo dokonuje się zawsze w Prawdzie, bo ta wyzwala. Trudno w krótkim artykule objąć dwadzieścia lat, wyrastających z wcześniejszych pięćdziesięciu, bo moment sakry spinał wcześniejsze dokonania Biskupa Edwarda i otwierał nowe, znajdujące swój rodowód we wcześniejszych.
Obszary jego niestrudzonej działalności obejmują sprawy społeczne: obrona praw ludzi pracy, szczególnie podczas strajku w 1988 r. w Hucie Stalowa Wola, jako duszpasterz ludzi pracy organizował pomoc i obronę działaczy opozycji represjonowanych przez władze komunistyczne, szczególnie w stanie wojennym; wspierał tworzącą się „Solidarność” w Hucie Stalowa Wola i w Regionie Ziemia Sandomierska, kapelan NSZZ „Solidarność” (1980-92). Represjonowany przez władze PRL. Instytut Pamięci Narodowej w 2004 r. przyznał mu status pokrzywdzonego przez system komunistyczny. W Stalowej Woli inspirował społeczne inicjatywy, m.in. w 1982 r. pierwsze wybory samorządowe w blokach mieszkalnych, zakładał i organizował Studium o Rodzinie, Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Towarzystwo Przyjaciół KUL, Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Jako biskup pomocniczy diecezji sandomierskiej organizował zespoły synodalne w ramach II Polskiego Synodu Plenarnego i parafialne oddziały Akcji Katolickiej.
Ksiądz Biskup prowadzi również aktywną działalność naukowo-dydaktyczną jako wykładowca socjologii religii i katolickiej nauki społecznej w Wyższym Seminarium Duchownym i Instytucie Teologicznym w Sandomierzu oraz katolickiej nauki społecznej na Wydziale Zamiejscowym Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli. Jest twórcą i organizatorem Filii Wydziału Nauk Społecznych KUL w Stalowej Woli (obecnie Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie KUL w Stalowej Woli), gdzie organizował także liczne sesje popularnonaukowe oraz powołał ośrodek formacji świeckich liderów katolickich. Ksiądz Biskup opublikował: „Rekolekcje dla ludzi pracy” (1997), „Społeczne uwarunkowania postaw religijnych młodzieży szkół średnich” (2004), „Życie religijne w rodzinach diecezji sandomierskiej” (2005), „Religijność katolików diecezji sandomierskiej” (2006), jak i ponad sto artykułów na tematy społeczno-religijne.
Pasterska posługa Biskupa Edwarda obejmuje także jego zaangażowanie na polu Kościoła w Polsce: jest członkiem Komisji Episkopatu Polski „Iustitia et Pax” (od 1994); członkiem Rady Episkopatu Polski do spraw Rodziny (od 1996). Natomiast na polu diecezjalnym podziwu godny jest jego talent organizatorski: organizator Instytutu Wyższej Kultury Religijnej w Stalowej Woli, Uniwersytetu Robotniczego w Stalowej Woli, Studium Katolickiej Nauki Społecznej w Stalowej Woli; Katolickich Uniwersytetów Ludowych w diecezji. Za swoje zaangażowanie, pasterską posługę, niezmordowaną pracę Biskup Edward był wielokrotnie odznaczany zaszczytnymi tytułami.

ODZNACZENIA:

m. in.: Honorowy Obywatel Stalowej Woli (1992), Honorowy Członek NSZZ „Solidarność” (1995), Order Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego „Polonia Mater Nostra Est” (2001), Nagroda redakcji „Powściągliwość i Praca” - „Bóg Zapłać” (2003), Złoty Medal Związku Oficerów Rzeczpospolitej Polskiej im. Marszałka J. Piłsudskiego przyznany przez Światową Federację Polskich Kombatantów (2005), Medal Wdzięczności Polonii „Gaude Mater Polonia” (2004), Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski (2006), Medal Akcji Aktolickiej „Za dzieło apostolstwa” (2006), Honorowe Obywatelstwo Gminy Radomyśl nad Sanem (2007), Medal „Za Zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego” (2007), Honorowe Odznaczenie Burmistrza Miasta Sandomierz „Bene Meitus” (2007), Honorowe Obywatelstwo Miasta Tarnobrzeg (2008), honorowe odznaczenie Miasta Stalowa Wola „Pater Urbis” (2008).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Panie, obdarzaj rodziny swoją łaską!

2024-12-26 14:15

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Grzegorz Słowikowski

Piękno rodziny budują wszyscy, którzy ją tworzą. Wszyscy w niej są nauczycielami i uczniami. Są nawzajem dla siebie przykładem i wzorem, zachętą do dobra i gotowi na przebaczenie. Ponoszą wspólną odpowiedzialność za dobro. A wówczas nie tylko go pomnażają, ale też strzegą przed mnóstwem zagrożeń. Siłę twórczą posiada wyłącznie rodzina piękna w relacje.

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, że jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go. Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami. Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie». Lecz on im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, że powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział. Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Świętej Rodziny

[ TEMATY ]

nowenna

Święta Rodzina

Agata Kowalska

Nowenna przed świętem Świętej Rodziny do odmawiania w grudniu lub w dowolnym terminie.

W liście Episkopatu Polski do wiernych z 23.10.1968 r. czytamy: „Dziś ma miejsce święto przedziwne; nie święto Pańskie ani Matki Najświętszej, ani jednego ze świętych, ale święto Rodziny. O niej teraz usłyszymy w tekstach Mszy świętej, o niej dziś mówi cała liturgia Kościoła. Jest to święto Najświętszej Rodziny – ale jednocześnie święto każdej rodziny. Bo słowo «rodzina» jest imieniem wspólnym Najświętszej Rodziny z Nazaretu i każdej rodziny. Każda też rodzina, podobnie jak Rodzina Nazaretańska, jest pomysłem Ojca niebieskiego i do każdej zaprosił się na stałe Syn Boży. Każda rodzina pochodzi od Boga i do Boga prowadzi”.
CZYTAJ DALEJ

Zachodniopomorskie/ Zatrzymano matkę dziecka, które posiniaczone trafiło do szpitala w Nowogardzie

2024-12-27 15:30

[ TEMATY ]

przemoc

pixabay.com

Matka 13-miesięcznego chłopca, który w środę wieczorem trafił do szpitala w Nowogardzie, została zatrzymana – poinformowała Komenda Powiatowa Policji w Gryficach. Dziecko trafiło do szpitala w związku z infekcją. Personel zauważył jednak na jego ciele siniaki.

"Kobieta jest w tej chwili przesłuchiwana przez prokuratora, nie zostały jej postawione zarzuty. Prokurator zdecydował o przesłuchaniu matki dziecka w charakterze świadka" – przekazał prok. Krzysztof Mejna z Prokuratury Rejonowej w Gryficach.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję