Reklama

Jasna Góra

By zawierzyć archidiecezję i świat Bożemu Miłosierdziu

„Jezu Ufam Tobie” kopię słynącego łaskami Obrazu Jezusa Miłosiernego umieszczono na jasnogórskich murach. To w ramach inicjatywy organizowanej na Niedzielę Miłosierdzia Bożego (7 kwietnia) „aby Oblicze Jezusa Miłosiernego zajaśniało przed wszystkimi kościołami i kaplicami archidiecezji częstochowskiej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Chcemy uczcić święto Miłosierdzia Bożego i pokazać wiernym to najbardziej rozpoznawalne na całym świecie Oblicze Jezusa z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Jest to inicjatywa ludzi świeckich, którzy rozeznali, że Bóg chce, żeby Jego oblicze zajaśniało przed wszystkimi kościołami w Częstochowie, by ludzie idący do niego, czy tylko przechodzący obok mogli wpatrzeć się we wzrok Miłosiernego Boga - powiedział częstochowski biskup pomocnicy Andrzej Przybylski. Patron wydarzenia dodał, że przygotowano ponad 70 banerów, które w Niedzielę Miłosierdzia Bożego zostaną umieszczone w archidiecezji częstochowskiej.

Bp Przybylski zwrócił uwagę, że w trudnych czasach wojen, zamętu braku przebaczenia o których Ojciec Święty Franciszek mówi, że jest to „trzecia wojna w kawałkach” zawierzenie świata, Polski i archidiecezji Bożemu Miłosierdziu jest najlepszym rozwiązaniem jakie możemy uczynić. Zauważył, że akt strzelisty, który wypowiadamy „Jezu Ufam Tobie” to nieustanne zadanie, aby każdego dnia ufać. - Kiedy wątpimy, narzekamy i pesymistycznie patrzymy na różne rzeczy, które dzieją się w naszym życiu i na świecie to mówmy Bogu: Ufam, bo On jest przy nas - mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zauważył, że Niedziela Miłosierdzia Bożego jest przedłużeniem Wielkanocy, pieczęcią miłości Boga, który dla nas zwyciężył grzech, cierpienie, śmierć i szatana. -To jest największe objawienie miłosierdzia, to poczucie zwycięstwa nad wszystkim co jest dla nas trudne, a to miłosierdzie rozpościera nad nami Miłość, która nie przestaje kochać mimo naszych upadków i krwawiących ran w świecie - wyjaśniał częstochowski biskup pomocniczy.

- Chcemy, by wizerunek Jezusa towarzyszył wszystkim pielgrzymom, którzy przychodzą na Jasną Górę, aby przypomnieć o wielkim darze jaki został dany Kościołowi i przypomnieć, że my jako Polska mamy być iskrą, która będzie niosła całemu światu Boże Miłosierdzie. To wszystko ma nas prowadzić do spotkania z Bogiem i Jego Matką - powiedział o. Waldemar Pastusiak. Kustosz Jasnej Góry zauważył, że Boże Miłosierdzie w jasnogórskim sanktuarium „rozlewa się” poprzez sakrament pokuty i pojednania. - Stąd nasza duchowa jedność i zachęta dla pielgrzymów, aby czerpali z tego duchowego skarbca - mówił.

Obraz Jezusa Miłosiernego to najbardziej znany i czczony na świecie wizerunek Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego, a zarazem znak orędzia miłosierdzia, które przekazał Chrystus św. s. Faustynie Kowalskiej. 22 lutego 1931 roku w Płocku ukazał się jej Chrystus, nakazując namalowanie obrazu z podpisem: "Jezu, ufam Tobie" i ustanowienie święta Miłosierdzia. - „Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie”.

Podczas kanonizacji św. s. Faustyny w 2000 roku św. Jan Paweł II ogłosił II Niedzielę Wielkanocną Świętem Miłosierdzia Bożego. Uroczystego aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu Papież Polak dokonał 17 sierpnia 2002 roku w Bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Reklama

Św. s. Faustyna Kowalska i św. Jan Paweł II nigdy się nie spotkali osobiście, ale łączyła ich potrzeba dotarcia do świata z prawdą o miłosiernej Miłości Boga. Papież mówił: „św. Faustyno, darze Boga dla naszej epoki, darze polskiej ziemi dla całego Kościoła, wyjednaj nam, abyśmy mogli pojąć głębię Bożego Miłosierdzia, pomóż nam, abyśmy osobiście go doświadczyli i świadczyli o nim braciom”.

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego można otrzymać odpust zupełny. Przygotowaniem do święta jest dziewięciodniowa nowenna polegająca m.in. na odmawianiu Koronki do Miłosierdzia Bożego. Na Jasnej Górze jest ona odprawiana o godz. 15.00 w Kaplicy Matki Bożej. Dzięki tej nowennie - mówił Jezus - „udzielę duszom wszelkich łask”

Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews

2024-04-05 18:59

Oceń: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II: Orędownik Bożego Miłosierdzia

„Nauczanie o Bożym miłosierdziu naznaczyło cały pontyfikat Jana Pawła II, a jego zwieńczeniem było ofiarowanie świata Bożemu Miłosierdziu w 2002 r. Jan Paweł II umarł w wigilię święta Bożego Miłosierdzia”. Dziś, 22 lutego, przypada 90. rocznica pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego s. Faustynie Kowalskiej.

Orędzie Miłosierdzia Karol Wojtyła zaczął odkrywać już w latach II wojny światowej, gdy jako robotnik Solvayu przychodził w drewniakach do klasztornej kaplicy Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, gdzie otaczany był czcią obraz Jezusa Miłosiernego. Po święceniach kapłańskich celebrował tu uroczyste nabożeństwa ku czci Miłosierdzia Bożego zapoczątkowane przez krakowskiego spowiednika Siostry Faustyny o. Józefa Andrasza SJ. Wtedy miał okazję, aby głębiej zapoznać się z posłannictwem s. Faustyny.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: stan Ojca Świętego pozostaje stabilny

2025-04-01 12:48

[ TEMATY ]

Watykan

Foto Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Stan zdrowia papieża Franciszka jest stabilny, z pewnymi oznakami poprawy - wynika z informacji przekazanych przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Sytuacja zdrowotna papieża pozostaje stabilna. Badania krwi wykazują wartości w normalnym zakresie. Zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej wykonane kilka dni temu wykazało poprawę w obrazie zakaźnym płuc. Wszystkie terapie są kontynuowane: odnotowywana jest dalsza poprawa motoryki i oddychania oraz posługiwania się głosem. Wysokoprzepływowe natlenianie za pomocą kaniul nosowych koncentruje się głównie w nocy i w razie potrzeby.
CZYTAJ DALEJ

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

2025-04-01 20:55

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

pixabay.com

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję