Reklama

Obrona życia i rodziny w 2008 r. (1)

Na świecie podejmowane są liczne inicjatywy dotyczące obrony i promocji rodziny oraz obrony człowieka nienarodzonego. Przypominamy niektóre z ubiegłego roku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na świecie „w ciągu 30 lat dokonano 1000 milionów aborcji” - według autora międzynarodowego moratorium na aborcję - „50 milionów na rok” (Zenit, 03.03.2008). Giuliano Ferrara, ateista, dyrektor włoskiego dziennika „Il Foglio”, zwrócił się do ONZ (19.12.2007) o dołączenie do ogłoszonego moratorium na wykonywanie kary śmierci kwestii ochrony życia dziecka poczętego. Inicjatywę, jako jedni z pierwszych, wsparli bp Elio Sgreccia, przewodniczący Papieskiej Akademii „Pro Vita”, i kard. Angelo Bagnasco, arcybiskup Genui i przewodniczący Episkopatu Włoch (Gčnétique, 14.01.2008). Przyłączył się również Kościół w Korei (Asianews, 08.01.2008), gdzie co roku zabija się około 1, 5 mln poczętych dzieci (RW, 05.03.2008). Nie zabrakło głosów poparcia z Indii, gdzie co roku morduje się w łonach matek około 13 mln dzieci. W wyniku zaś tzw. aborcji selektywnej zabito 10 mln dziewczynek w ciągu 20 ostatnich lat (Asianews, 14.01.2008). Swoje wsparcie wyraziła również Caritas wraz z innymi organizacjami religijnymi na Sri Lance, gdzie dokonuje się 700 aborcji dziennie, 250 tys. rocznie (Asianews, 16.01.2008).
Stolica Apostolska wezwała do umocnienia pozycji kobiet i zapewnienia wszystkim ludziom równych praw oraz poszanowania godności każdej osoby. Stanowisko Watykanu przedstawił 3 marca stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ. Abp Celestino Migliore podkreślił też rolę instytucji kościelnych w edukacji dziewcząt i kobiet. Upomniał się również o poszanowanie praw coraz większej liczby kobiet pracujących poza domem oraz zwrócił uwagę na wkład społeczno-gospodarczy kobiet pozostających w domach (Zenit, 04.03.2008; Radio Watykańskie - odtąd: RW, 04.03.2008).
Międzynarodowy Kongres „Kobieta i mężczyzna, człowieczeństwo w swojej pełni”, który odbył się w Rzymie w dniach 7-9 lutego, został zorganizowany z okazji 20-lecia powstania listu apostolskiego Jana Pawła II o godności i powołaniu kobiety „Mulieris dignitatem” (z dnia 15 sierpnia 1988 r.) (Zenit, 06.02.2008). W podstawowej komórce społeczeństwa - rodzinie - „kobieta i mężczyzna dzięki darowi macierzyństwa i ojcostwa pełnią razem niezastąpioną rolę w odniesieniu do życia. Od chwili poczęcia dzieci mają prawo do tego, by móc liczyć na ojca i matkę, troszczących się o nich i towarzyszących im, gdy rosną” - powiedział Benedykt XVI do uczestników kongresu (Fides, 12.02.2008).
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło 16 kwietnia rezolucję w sprawie dostępu do aborcji. Zgromadzenie wezwało 47 państw członkowskich do depenalizacji przerywania ciąży, zagwarantowania kobietom tzw. prawa do aborcji i do zniesienia istniejących restrykcji. Bp Elio Sgreccia na łamach „L’Osservatore Romano”, w artykule „Deklaracja sprzeczna z prawami człowieka”, wykazał wewnętrzne niekonsekwencje zawarte w rezolucji. Napisał m.in.: „«Prawo do aborcji» neguje prawo do życia poczętego dziecka i jest wybiórczą i subiektywną interpretacją samego prawa, sprzeczną z autentycznym znaczeniem praw człowieka” (27.04.2008). Kard. Angelo Scola przypomniał natomiast, że małżeństwo, rodzina i życie to trzy materie, w których Parlament Europejski nie powinien wywierać żadnej presji na rządy krajów Unii. Obowiązująca w tych dziedzinach zasada pomocniczości zakłada poszanowanie kultury i tradycji poszczególnych narodów (RW, 13.03.2008). „Aborcja nie jest kwestią wyboru, ale zabójstwem, nie jest należnym prawem, lecz negacją prawa do życia, jest krzywdą wyrządzaną zarówno społeczeństwu, jak i matce” - podkreślili biskupi Malty w związku z powyższą rezolucją (RW, 17.04.2008). W 93% społeczeństwo Malty wypowiedziało się przeciwko aborcji (Zenit, 04.06.2008).
Kongres pt. „Oliwa na rany. Odpowiedź na bolesne następstwa aborcji i rozwodu” zorganizowano w dniach 4-5 kwietnia 2008 r. na Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie. „«Nie», które wygłasza Kościół w swoich wskazaniach moralnych i na których zatrzymuje się nieraz jednostronnie uwaga opinii publicznej, w rzeczywistości są wielkimi «tak» dla godności osoby ludzkiej, jej życia i zdolności kochania” - zauważył Benedykt XVI, przyjmując uczestników kongresu. A debaty o aborcji czy rozwodzie są często czysto ideologiczne, pomijają ludzkie problemy i cierpienia (RW, 05.04.2008; Zenit, 11.04.2008).
7 maja w Parlamencie Europejskim przedstawiono raport „Ewolucja rodziny w Europie 2008”. Wynika z niego, że najczęstszą przyczyną śmierci w Europie jest aborcja. W 2006 r. w Europie uśmiercono w łonach matek 1 167 775 dzieci, (co stanowi 3 199 aborcji na dzień, 133 na godzinę, 1 aborcja co 27 sekund). Kraje, w których dokonuje się najwięcej aborcji to: Francja (206 311), Wielka Brytania (194 353), Rumunia (150 246), Włochy (129 072), Niemcy (119 710), Hiszpania (101 592). Tylko te sześć krajów odpowiada za zabicie w Europie 77% dzieci w prenatalnej fazie życia w 2006 r. W 2007 r. urodziło się 5,2 mln dzieci, tj. prawie o milion mniej niż w 1982 r. (Fides, 07.05.2008; ipfe).
Nowym przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Rodziny został kard. Ennio Antonelli, który wskazał na dwie rzeczywistości istniejące obok siebie: „z jednej strony uznaje się, że rodzina przeżywa kryzys i że to poważnie zagraża społeczeństwu - jego jedności, trwałości, a także prawdziwym wartościom ogólnoludzkim. Z drugiej strony są pewne interesy, formy kulturowe oraz gospodarcze i społeczne dynamizmy, które nie są przychylne rodzinie” (RW, 07.06.2008).
Grupa robocza francuskiego Senatu przedstawiła 25 czerwca propozycję ustawy dotyczącej tzw. macierzyństwa zastępczego, czyli popularnie „wynajmu macicy”, co wywołało liczne reakcje społeczeństwa francuskiego (Gčnétique, 26.06. - 01.07.2008). W Komunikacie Episkopatu Francji z 30 czerwca napisano, że uciekanie się do macierzyństwa zastępczego jest instrumentalizacją ciała kobiety i rozpaczliwą próbą odpowiedzi na dramat bezpłodności. Tymczasem celem małżeństwa nie jest wyłącznie posiadanie potomstwa, ale także wierna miłość w obliczu wyzwań, przed którymi staje współczesny człowiek (RW, 01.07.2008).
25 lipca przypadła 40. rocznica ogłoszenia encykliki Pawła VI „Humanae vitae” o zasadach moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego (z 25.07.1968 r.). Środowiska kontestatorskie opublikowały w tym dniu list otwarty, w którym domagały się rewizji stanowiska Kościoła na temat moralnej oceny antykoncepcji. „Trzeba zauważyć, że wspomniany list otwarty nie wyraża stanowiska teologicznego czy moralnego, ale jest płatną propagandą na rzecz używania środków antykoncepcyjnych. Należy się zapytać, kto ją sfinansował i dlaczego?” - powiedział o. Lombardi, rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej (RW, 25.07.2008).
„Dlaczego dzisiaj świat i także liczni wierni mają tyle trudności ze zrozumieniem nauczania Kościoła o pięknie miłości małżeńskiej?” - pytanie to postawił Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników trwającego w Rzymie (3-4 października) kongresu o proroczej aktualności encykliki „Humanae vitae”. Papież przypomniał, że ten ważny dokument podejmuje jeden z istotnych aspektów powołania do małżeństwa i wynikającej z niego specyficznej drogi świętości. Ukazuje, że miłość małżeńska ze względu na przekazywanie życia jest udziałem w miłości Bożej (RW, 03.10.2008; Zenit, 03.10.2008). „Jako wierzący nie możemy pozwolić, aby dominacja techniki dewaluowała miłość i świętość życia” - powiedział do uczestników innego kongresu, który zorganizowano na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie (od 8-10 maja). Na zakończenia przemówienia przyznał, że „nauczanie zawarte w encyklice «Humanae vitae» nie jest łatwe” (Fides, 12.05.2008) .

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Treść projektu opublikowano we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

CZYTAJ DALEJ

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego

W czasie Roku Świętego nie będzie specjalnego wystawienia Całunu Turyńskiego. Zorganizowane zostaną jednak przy nim specjalne czuwania przeznaczone dla młodzieży. Jubileuszową inicjatywę zapowiedział metropolita Turynu, abp Roberto Repole.

- Chcemy, aby odkrywanie na nowo Całunu, niemego świadka śmierci i zmartwychwstania Jezusa stało się dla młodzieży drogą do poznawania Kościoła i odnajdywania w nim swojego miejsca - powiedział abp Repole na konferencji prasowej prezentującej jubileuszowe wydarzenia. Hierarcha podkreślił, że archidiecezja zamierza w tym celu wykorzystać najnowsze środki przekazu, które są codziennością młodego pokolenia. Przy katedrze, w której przechowywany jest Całun Turyński powstanie ogromny namiot multimedialny przybliżający historię i przesłanie tej bezcennej relikwii napisanej ciałem Jezusa. W przygotowanie prezentacji bezpośrednio zaangażowana jest młodzież, związana m.in. z Fundacją bł. Carla Acutisa, który opatrznościowo potrafił wykorzystywać internet do ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

[ TEMATY ]

katecheza

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Treść projektu opublikowano we wtorek na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję