Reklama

„Edukacja dla młodzieży, młodzież dla ekorozwoju”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Warszawie 17 grudnia 2008 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego odbyła się konferencja zatytułowana „Edukacja dla młodzieży, młodzież dla ekorozwoju”. Stanowiła ona podsumowanie projektu ekologicznego „Bug - rzeka życia”.
Organizatorami konferencji były Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Wydział Teologiczny UKSW we współpracy z Fundacją Edukacja dla Demokracji, Centrum Informacji o Środowisku oraz Stowarzyszeniem Rozwoju Ekoturystyki. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji partnerskich projektu, przedstawiciel NOFŚiGW, uczestnicy szkoleń oraz goście. Przybyłych uczestników konferencji przywitał dziekan Wydziału Teologicznego UKSW Stanisław Dziekoński. Spotkanie obejmowało część naukową poruszającą różne aspekty ekologii i działań ekologicznych oraz praktyczną, stanowiącą podsumowanie projektu, prezentację rezultatów i perspektyw rozwijania inicjatyw poprojektowych w regionach.
Pierwszy z tematów, referowany przez ks. prof. dr. hab. Jana Przybyłowskiego, prodziekana Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, dotyczył „Ekologicznych aspektów troski o życie w oparciu o nauczanie Jana Pawła II”. W swoim wystąpieniu ks. Przybyłowski zwrócił uwagę na to, że stan otaczającego świata zależy od człowieka i warunków „moralnych prawdziwej ekologii ludzkiej”. Potwierdził to, przytaczając słowa Jana Pawła II: „Nie tylko ziemia została dana człowiekowi przez Boga, aby używał jej z poszanowaniem pierwotnie zamierzonego dobra, dla którego została mu ona dana, ale również człowiek jest dla siebie samego darem otrzymanym od Boga i dlatego musi respektować naturalną i moralną strukturę, w jaką został wyposażony”.
Drugi temat odnosił się do „Chrześcijańskiej edukacji ekologicznej jako narzędzia ochrony stworzenia i drogi rozwoju duchowego człowieka”. Przedstawił go mgr Krzysztof Wojciechowski, pracownik naukowy w Katedrze Ochrony Środowiska Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Treści zawarte w tym wystąpieniu dotyczyły m.in. organizacji chrześcijańskiej działającej na rzecz ochrony środowiska, jaką jest Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu. Jego działania ekologiczne wzorują się na działalności i umiłowaniu do przyrody św. Franciszka i treściach zawartych w Biblii, obejmując następujące formy: edukację (warsztaty, spotkania formacyjne i modlitewne, Msze św. „ekologiczne” i nabożeństwa, działalność wydawnicza i publicystyka, sesje naukowe, ochrona przyrody), popularyzację i współpracę.
Celem chrześcijańskiej edukacji ekologicznej jest nowy człowiek: duchowy i wrażliwy, otwarty i tolerancyjny, kierujący się zaleceniami papieskiej cywilizacji miłości, świadczący swoim życiem, posiadający gruntowną wiedzę ekologiczną i silne motywacje, bioregionalista.
Następnie przystąpiono do zaprezentowania efektów projektu „Bug - rzeka życia”. Ideę powstania i jego cele przedstawił ks. Andrzej Lubowicki, koordynator krajowy projektu. Zrealizowane działania i powstałe rezultaty - projekty w poszczególny regionach Polski zaprezentowali na forum wybrani uczestnicy szkoleń. I tak w Krakowie powstały cztery projekty. Pierwszy z nich skupia się na zachowaniu i wyeksponowaniu cennych przyrodniczo siedlisk i gatunków roślin i zwierząt występujących w Dolinie Białej Przemszy na obszarze Sławkowa - Bukowna (woj. śląskie). Kolejne projekty dotyczą pracy z dziećmi i młodzieżą polegającej m.in. na przeprowadzeniu akcji profilaktyczno-edukacyjnych dotyczących złego wpływu używania alkoholu oraz stworzeniu klubu, w którym odbywałyby się dyskusyjne wieczorki filmowe, koncerty i recitale, warsztaty i kursy. Czwarty projekt natomiast stanął w obliczu problemu szerzenia się patologicznych zachowań wśród młodzieży w wieku gimnazjalnym na osiedlu „Młodość” w Chrzanowie (woj. małopolskie).
Z Zielonej Góry zaprezentowano dwa projekty dotyczące budowania świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży przez stworzenie centrów edukacji ekologicznej. Ich celem jest kształtowanie właściwych postaw i pokazanie bogactwa rodzimych terenów.
W Toruniu powstał projekt skupiający się wokół działań promocyjnych Zamku Bierzgłowskiego i zagospodarowania terenów przyległych. Jego cele to pokazanie uroku tego miejsca oraz nauka historii zamku i okolicy przez organizowanie gier terenowych. Prace opierać się będą m. in. na wyznaczeniu i stworzeniu szlaku turystycznego, postawieniu tablic informacyjnych, zbudowaniu placu zabaw dla dzieci.
W Sokołowie Podlaskim powstały trzy projekty dotyczące: spływów kajakowych jako produktu turystycznego, sprzątania rzek, stworzenia ścieżki rowerowej. Ich celem jest aktywizacja lokalnej społeczności i promocja regionu, która pociągnęłaby za sobą rozwój infrastruktury na tych terenach. Kolejnym z efektów projektu zaprezentowanym na forum była Fundacja ANTIQUA. Pomysł na jej powstanie zrodził w czasie trwania szkoleń projektowych na terenie wschodniej Polski. Jej działania obejmować będą promocję turystyki zrównoważonej, wspieranie rozwoju społecznego, gospodarczego oraz ekonomicznego gmin nadbużańskich ze szczególnym uwzględnieniem gminy Repki i Korczew.
W dalszej części konferencji Cezary Starczewski, dyrektor Centrum Informacji o Środowisku, przedstawił temat: „Dostęp do informacji o środowisku elementem edukacji na rzecz rozwoju zrównoważonego”. Prezentował on strony internetowe, instytucje, gdzie można uzyskać informacje na temat stanu środowiska i działań na rzecz ochrony przyrody.
Podsumowaniem konferencji była dyskusja poprowadzona przez Marcina Przeciszewskiego, prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej, w której uczestniczyli przedstawiciele organizatorów i współorganizatorów projektu oraz przybyli słuchacze. Konferencji towarzyszyła również wystawa poprojektowa pt. „Młodzi tej ziemi”. W przerwie wyświetlono fragment filmu nagranego w trakcie realizacji projektu pt. „Ekologia - wybór w przyszłość”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Norwegia: ekumeniczna deklaracja o ideologii gender

2024-10-18 16:38

[ TEMATY ]

ekumenizm

gender

deklaracja

Norwegia

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Bp Erik Varden, przewodniczący Episkopatu Krajów Nordyckich

Bp Erik Varden, przewodniczący Episkopatu Krajów Nordyckich

30 wyznań chrześcijańskich w Norwegii wydało wspólną deklarację na temat różnorodności płci i seksualności. Opierając się na biblijnym nauczaniu, biologicznych faktach i poszanowaniu praw dziecka, norwescy chrześcijanie przypominają, że istnieją tylko dwie płci, a wpajanie dzieciom i młodzieży ideologii gender jest dla nich niebezpieczne. Podkreślają, że nikt nie może rościć sobie prawa do posiadania dzieci. Apelują też do władz o poszanowanie wolności sumienia, praw rodziców i dobra dzieci.

Głównymi sygnatariuszami deklaracji jest Kościół katolicki i zielonoświątkowcy. „Podczas gdy w Rzymie trwa wielki synod, w Norwegii miało miejsce skromniejsze przedsięwzięcie synodalne, pokazujące przydatność wspólnego dążenia do celu” – napisał bp Eric Varden, przewodniczący Episkopatu Skandynawii. Podkreśla, że ekumeniczne oświadczenie ma pełnić funkcję swoistej mapy drogowej, dzięki której chrześcijanie będą mogli odnaleźć się w trudnym terenie, naznaczonym przez silne emocje, słabość, a czasem wielki ból. Wymaga to z jednej strony wielkiego szacunku i łagodności, a zarazem jasnego myślenia i klarownych definicji, aby uniknąć poznawczego zamętu. Bp Varden zaznacza, że u podstaw tego dokumentu stoi świadomość szczególnej odpowiedzialności za dzieci we współczesnym społeczeństwie.
CZYTAJ DALEJ

Ojciec księdza Popiełuszki nie żyje

Zmarł ojciec księdza Jerzego, Władysław Popiełuszko. - Istnieje głęboka więź między Suchowolą, gdzie został on pochowany, a warszawskim Żoliborzem, gdzie znajduje się grób księdza Jerzego - mówi ks. prałat Zygmunt Malacki, proboszcz żoliborskiego kościoła św. Stanisława Kostki. Pan Władysław wiele razy przyjeżdżał z żoną do Warszawy na uroczystości związane z księdzem Jerzym. Rodzina do dziś wspomina, jak bardzo załamał się po zamordowaniu syna, do dziś ma przed oczami pana Władysława klęczącego samotnie przy grobie księdza i płaczącego. - Życie śp. Władysława było naznaczone wielkim cierpieniem, ten człowiek dźwigał naprawdę ogromny krzyż, podobnie zresztą jak pani Marianna, która wyznała kiedyś, że potrafi już odmawiać tylko bolesne tajemnice Różańca - podkreśla ks. Malacki. - Wielkość księdza Jerzego ukazuje wielkość jego rodziców, ale także odwrotnie: wielkość rodziców ukazuje wielkość ich syna kapłana. Pan Władysław był zwyczajnym człowiekiem, ale przez swą normalność, kimś wielkim. Życie księdza Jerzego stanowiło odbicie życia jego ojca: człowieka cichego, pokornego, zupełnie zwyczajnego, a zarazem kogoś wielkiego. Ks. Malacki wspomina również, z jak wielką troską pan Władysław wypowiadał się na temat Ojczyzny, jak bardzo interesował się jej losami. Ujmowała także jego ogromna życzliwość dla ludzi, dla sąsiadów, którym zawsze gotów był pomóc. - Zawsze dostrzegałem u tych ludzi wielką wiarę, miłość - do człowieka, Boga i Kościoła. Ci ludzie tworzyli wspaniałą, niezwykłą rodzinę. Jeszcze na jeden aspekt życia pana Władysława zwraca uwagę ks. Malacki: że właśnie on, wraz z mamą księdza Popiełuszki, od razu przebaczył oprawcom ich czyn. Przekonany, że sądzić będzie ich Pan Bóg, nie wydawał więc żadnych wyroków, nie złorzeczył mordercom. Ksiądz Jerzy ojca bardzo kochał, związany był z nim emocjonalnie. W swych zapiskach z 1982 r., z listopada, pisał: "W domu, gdy robiłem tacie zdjęcia, popłakał się staruszek. Tak mało mam czasu dla Rodziców. A przecież już nie będę ich miał długo. Tata ma 72 lata". Pan Władysław zmarł 26 czerwca 2002 r. W jego pogrzebie uczestniczyło kilkaset osób, delegacje robotników z pocztami sztandarowymi, przedstawiciele "Solidarności". Mszę św. żałobną koncelebrowało ponad pięćdziesięciu księży (wśród nich ks. Zygmunt Malacki i ks. Henryk Jankowski) i dwóch biskupów: Tadeusz Pikus z archidiecezji warszawskiej i Edward Ozorowski z archidiecezji białostockiej, na terenie której mieszka rodzina państwa Popiełuszków. - Z pewnością odszedł człowiek, który przez księdza Jerzego wpisał się w jakiś sposób w najnowszą historię - podkreśla ks. Z. Malacki.
CZYTAJ DALEJ

Zmiana metody nie misji

2024-10-19 11:23

Magdalena Lewandowska

Reprezentacja Archidiecezji Wrocławskiej z ks. Jamesem Mallonem

Reprezentacja Archidiecezji Wrocławskiej z ks. Jamesem Mallonem

Przedstawiciele wszystkich stanów Kościoła wrocławskiego pojechali do Tarnowa na Kongres Nowej Ewangelizacji.

Prawie 50 osób na różne sposoby zaangażowanych w Synod Archidiecezji Wrocławskiej, w tym członkowie zespołów i komisji synodalnych a razem z nimi bp Maciej Małyga, wzięło udział w Ogólnopolskim Kongresie Nowej Ewangelizacji w Tarnowie. Wysłuchali m.in. panelu "Jakiej parafii potrzebuje współczesny świat" wygłoszonego przez ks. Jamesa Mallona z Kanady, proboszcza parafii Matki Bożej z Guadalupe w Dartmouth w Nowej Szkocji i twórcy globalnego ruchu odnowy parafii Divine Renovation. Ks. James mówił m.in. o zmianie metod ewangelizacji i włączeniu świeckich we współodpowiedzialność za Kościół. – Na boisku w czasie meczu piłki nożnej znajduje się 22 ludzi, którzy desperacko potrzebują odpoczynku, a na trybunach siedzi 22 tysiące ludzi, którzy desperacko potrzebują ruchu. Podobnie wygląda rzeczywistość naszych parafii: „na boisku” są księża, którzy są zmęczeni, bo zajmują się wszystkim. Tymczasem naszą rolą jest być trenerami – mamy wezwać parafian z „trybun” na „boisko” – podkreślał ks. James Mallon, dodając: – Misja Jezusa Chrystusa ma być tak samo ważna dla świeckiego, jak dla biskupa czy kapłana. Mamy różne zadania, zobowiązania, ale odpowiedzialność za misję jest zakorzeniona w sakramencie chrztu, a nie święceń.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję