Ślubowanie pierwszych klas Katolickiego Gimnazjum w Wieluniu miało w tym roku szczególny charakter. 20 listopada podczas uroczystej Mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Józefa homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny tygodnika katolickiego Niedziela, tygodnika, który w tej szkole jest nie tylko stałą lekturą, ale także swego rodzaju przewodnikiem dla uczniów i nauczycieli.
Ks. inf. Ireneusz Skubiś pozdrawiając licznie zgromadzoną młodzież z Zespołu Szkół Katolickich przedstawił zakres działalności tego największego w Środkowo-Wschodniej Europie tygodnika katolickiego czytanego na całym świecie, także przez Ojca Świętego. Kazanie Księdza Infułata stało się wspaniałą lekcją patriotyzmu. Kaznodzieja przypomniał, że Niedziela od chwili powstania przedstawia wszystko, co Polskę stanowi. Znajomość dziejów i umiłowanie Ojczyzny jest obecnie najważniejszym zadaniem dla dzieci, młodzieży i całego społeczeństwa. Jesteśmy krajem, który istniał w sercach narodu nawet wtedy, gdy nie było go na mapach świata. Po wielu latach niewoli, w 1918 r. Polska zaczęła znowu mówić swoim głosem, aby to mogło nastąpić, krew oddało wielu naszych przodków. Przed dzisiejszą młodzieżą staje pytanie: co to jest patriotyzm? Tu, w Wieluniu, gdzie padły pierwsze bomby II wojny światowej, ginęli pierwsi bohaterowie, słowa skierowane do młodzieży: patriotyzm to umiłowanie Ojczyzny, umiłowanie kultury, historii, literatury, a także wolności - brzmiały szczególnie sugestywnie. Patriotyzm to także tysiące polskich kapłanów prześladowanych i skazanych na śmierć w minionych czasach hitleryzmu i komunizmu. Młodzież musi się o tym uczyć, aby nie przejść obojętnie obok wielkich wydarzeń dzisiejszego świata. XXI wiek potrzebuje nowego pokolenia, tym razem "bezkrwawych bohaterów", patriotów wyodrębniających nasz naród w zjednoczonej Europie. Redaktor naczelny Niedzieli życzył uczniom i nauczycielom, aby potrafili wychowywać siebie i innych na ludzi godnych historii swojego narodu, wiernie służących Ojczyźnie i społeczeństwu.
O tym, jak wielką rolę w kształtowaniu patriotyzmu mają współczesne media, rozmawiano na zorganizowanych w tym dniu w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym warsztatach dziennikarskich. Na zaimprowizowanej konferencji prasowej uczniowie Katolickich Szkół zadali Redaktorowi Naczelnemu Niedzieli i towarzyszącym mu dziennikarzom wiele trudnych, ale konkretnych pytań. Młodzież interesowały sprawy związane z redagowaniem, zasięgiem i tematyką Tygodnika, a także warsztat dziennikarski: skąd czerpać tematy, jak pisać interesujące artykuły, kryteria oceny tekstów i ich wiarygodności, dobór kadry dziennikarskiej. Poruszono też tematy manipulacji w mediach, zasadę apolityczności, obiektywnego przekazywania informacji i etyki dziennikarskiej. Zaskakiwała trafność zadawanych pytań oraz duża kultura dyskusji.
Wierzę, że wieluńskie spotkanie zbliży młodych do Niedzieli, a koło dziennikarskie przy katolickiej szkole będzie kuźnią kadr dla prasy, radia i telewizji nie tylko lokalnych mediów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu