Psalmów w tłumaczeniu Jana Kochanowskiego, w klasyczno-jazzowej aranżacji, można było posłuchać w kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Retkini w Łodzi. Koncert Wielkopostny był okazją do medytacji przy muzyce łączącej XVI i XXI wiek. Była to także premiera nowego albumu „Polish Psalter vol. 2”.
Koncert „Polish Psalter” to jazzowo-klasyczna interpretacja Psalmów Jana Kochanowskiego, do których w 1580 r. muzykę napisał Mikołaj Gomółka. Muzyka w aranżacjach łódzkiego muzyka Grzegorza Rogali z wokalem Barbary Rogali łączy oba style, prowadząc korytarzami czasu między muzycznymi światami XVI i XXI w. Koncert był częścią większego projektu o nazwie P.G.R. czyli Projekt Grzegorza Rogali, powstałego w 2008 r., który łączy kilkoro muzyków i wykonawców. Artysta ma na swoim koncie cztery albumy. W tych produkcjach wyraźnie słychać wpływy polskiego i żydowskiego folku, a także muzyki latynoskiej. Pojawiają się dwa tematy Johna Zorna, motywy biblijnie (również z udziałem wokalu) oraz piosenki skomponowane do słów Bruno Szulca. Formacja koncertowała m.in. Sztokholmie, Lwowie, Paryżu, Berlinie i Duesseldorfie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Od wydanego w 2020 r. albumu „Polish Psalter” P.G.R. skupił się na eksploracji renesansowego „Psałterza na Polskie Melodie”. Kilka lat temu odbyła się premiera pierwszej części albumu „Polish Psalter”, w tym roku zaś premiera płyty „Polish Psalter vol. 2”. Grzegorz Rogala to puzonista, kompozytor, aranżer, producent, absolwent Jazz Institut Berlin i stypendysta Berklee College of Music. W 2018 r. skomponował muzykę do wierszy Polskich Poetów XIX-XXI w. a następnie zaaranżował na sopran i kwartet smyczkowy w ramach projektu „Zgniotą nas tyrany – powstaniem na nowo”.
Sopranistka Barbara Rogala to Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Współpracowała z takimi zespołami jak: Londyński Gabrieli Consort Choir, Chór Filharmonii Łódzkiej, Zespół Wokalny Vivid Singers, Chór i Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej i Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej. Brała udział w wielu wydarzeniach życia muzycznego w Polsce, m.in. na Festiwalu Słowo i Muzyka u Jezuitów w Łodzi, Festiwalu Muzyki Dawnej w Żninie, Festiwalu w Kolegiacie Wolborskiej, Festiwalu „Kolory Polski” czy Międzynarodowym Festiwal im. J. I. Schnabla w Nowogrodźcu.
Artyści wystąpili na jesień na Retkini z koncertem „Pieśni Wolności”. W trakcie koncertu można było wysłuchać wielu utworów muzycznych oraz poezji m.in. Karola Wojtyły, Marii Konopnickiej i Agnieszki Osieckiej. Wystąpili: Barbara Rogala (śpiew) i Grzegorz Rogala (puzon) wraz z kwartetem smyczkowym Befane.
Od września rusza
kolejna trasa koncertowa z P.G.R - Polish Psalter vol2. W ramach trasy muzycy
wystąpią m.in. na Europejskim Festiwalu Dobrego Smaku w Lublinie.