Reklama

Świat

Otwarcie Roku Wiary

Rozpoczęcie Roku Wiary zbiega się z upamiętnieniem dwóch wielkich wydarzeń, które ukształtowały oblicze Kościoła naszych dni: 50. rocznicą otwarcia obrad Soboru Watykańskiego II, zwołanego przez papieża bł. Jana XXIII 11 października 1962 r., i 20. rocznicą ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego, ofiarowanego Kościołowi 11 października 1992 r. przez bł. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Program obchodów Roku Wiary

2012

6 października, Asyż
Dziedziniec Pogan w mieście św. Franciszka: Dialog między wierzącymi i niewierzącymi na temat wiary.

7-28 października, Watykan
XIII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów nt. „Nowa ewangelizacja dla przekazu wiary chrześcijańskiej”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

11 października, Watykan
Plac św. Piotra, godz. 10.00 - Benedykt XVI przewodniczy uroczystemu otwarciu Roku Wiary z udziałem uczestników Synodu i przewodniczących Konferencji Episkopatu.
W godz. 18.30-21.30 Włoska Akcja Katolicka organizuje marsz z pochodniami spod Zamku św. Anioła na Plac św. Piotra - dla upamiętnienia 50. rocznicy otwarcia Soboru Watykańskiego II.

12 października, Rzym
Godz. 21.00 - Wieczór kulturalny i artystyczny „Wiara Dantego” w kościele Il Gesù in Roma, organizowany przez Papieską Radę ds. Kultury we współpracy z rektoratem kościoła Santissimo Nome di Gesù all’Argentina i Domem Dantego. Uczestnicy wysłuchają pieśni XXIV z „Raju”, zawierającej wyznanie wiary poety.

20 października, Rzym
Pielgrzymka na wzgórze Janikulum i czuwanie misyjne, organizowane przez Kongregację ds. Ewangelizacji Narodów.

21 października, Watykan
Benedykt XVI przewodniczy kanonizacji sześciorga męczenników i wyznawców: Jakuba Barthieu, jezuity, misjonarza i męczennika na Madagaskarze (1896); Piotra Calungsoda, świeckiego katechety, męczennika z Filipin (1672); Jana Chrzciciela Piamarty, kapłana - świadka wiary, wychowawcy młodzieży (1913); matki Marianny (Barbary Cope) - świadka wiary w leprozorium na Molokai (1918); Marii z Góry Karmel, zakonnicy z Hiszpanii (1911); Katarzyny Tekakwitha, świeckiej Indianki, konwertytki na wiarę katolicką (1680); Anny Schäffer, osoby świeckiej z Bawarii, świadka miłości Chrystusa na łożu cierpienia (1925).

26-30 października, Rzym
Kongres Światowego Związku Nauczycieli Katolickich na temat roli nauczyciela i rodziny w integralnej formacji uczniów (z udziałem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej) oraz obchody Roku Wiary.

Reklama

15-17 listopada, Watykan
XXVII Konferencja Międzynarodowa Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia nt. „Szpital miejscem ewangelizacji: misja ludzka i duchowa”.

1 grudnia
Pierwsze Nieszpory Adwentu z Ojcem Świętym dla papieskich uczelni rzymskich, seminarium i kolegiów kościelnych oraz uniwersytetów (organizuje Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej).

20 grudnia, Rzym
Inauguracja wystawy nt. Roku Wiary w Zamku św. Anioła. Wystawa potrwa do 1 maja 2013 r.

28 grudnia, Rzym
Otwarcie Europejskiego Spotkania Młodych, organizowanego przez Wspólnotę z Taizé we współpracy z Wikariatem Rzymu. Spotkanie zakończy się 2 stycznia 2013 r.

2013

25 stycznia, Rzym
Nabożeństwo ekumeniczne z Benedyktem XVI w Bazylice św. Pawła za Murami.
W pinakotece Bazyliki będzie można również oglądać - do 24 listopada 2013 r. - wystawę „Sanctus Paolus extra moenia et Concilium Oecumenicum Vaticanum II” (Św. Paweł za Murami i Sobór Powszechny Watykański II).

2 lutego, Watykan
Nabożeństwo pod przewodnictwem Benedykta XVI w Bazylice św. Piotra z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

25-26 lutego, Rzym
Międzynarodowy Kongres „Święci Cyryl i Metody wśród ludów słowiańskich: 1150 lat od rozpoczęcia misji”. Obrady odbędą się 25 lutego w Papieskim Instytucie Wschodnim, a 26 lutego w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim.

24 marca, Rzym
Benedykt XVI odprawi liturgię Niedzieli Palmowej, w dniu tradycyjnie poświęconym młodzieży jako przygotowanie Światowego Dnia Młodzieży.

4-6 kwietnia, Rzym
Zjazd Międzynarodowego Stowarzyszenia Katolickiego Nauk o Wychowaniu, z udziałem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej, oraz obchody Roku Wiary.

Reklama

13 kwietnia, Watykan
Koncert „Oh, My Son” (O, mój Synu) - Aula Pawła VI.

15-17 kwietnia
Dzień Seminariów z okazji 450. rocznicy ich ustanowienia. Dzień studiów, zorganizowany przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej, na temat znaczenia dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego w formacji kandydatów do kapłaństwa, w związku z trwającym przeglądem „Ratio fundamentalis institutionis sacerdotalis”.

28 kwietnia, Watykan
Dzień poświęcony wszystkim chłopcom i dziewczętom, którzy przyjęli sakrament bierzmowania. Ojciec Święty namaści krzyżmem świętym niewielką grupę młodzieży.

5 maja, Watykan
Nabożeństwo papieskie z okazji Dnia Bractw i Pobożności Ludowej.

18 maja, Watykan
Wigilia Zesłania Ducha Świętego, odprawiana przez Benedykta XVI i poświęcona wszystkim ruchom kościelnym, z pielgrzymką do grobu św. Piotra i wzywaniem Ducha Świętego.

2 czerwca
Uroczysta adoracja eucharystyczna pod przewodnictwem Papieża. Adoracja odbędzie się jednocześnie na całym świecie z okazji uroczystości Bożego Ciała.

16 czerwca
Dzień „Evangelium vitae” w obecności Papieża. Dzień będzie poświęcony świadectwu Ewangelii życia, obronie godności osoby od pierwszej aż do ostatniej naturalnej chwili życia.

22 czerwca, Watykan
Plac św. Piotra - Wielki Koncert Roku Wiary na Placu św. Piotra.

7 lipca, Watykan
Plac św. Piotra - w obecności Papieża zakończenie pielgrzymki seminarzystów, nowicjuszy i nowicjuszek.

23-28 lipca, Rio de Janeiro
Światowy Dzień Młodzieży z Benedyktem XVI.

18-19 września
Seminarium studyjne uniwersytetów katolickich, organizowane przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej, na temat wartości Katechizmu Kościoła Katolickiego w nauczaniu teologii na uniwersytetach katolickich.

Reklama

29 września, Watykan
Dzień Katechetów w obecności Benedykta XVI. Dzień będzie także okazją do przypomnienia rocznicy publikacji Katechizmu Kościoła Katolickiego.

13 października, Watykan
Obchody Dnia Maryjnego w obecności Benedykta XVI i wszystkich stowarzyszeń maryjnych.

24 listopada, Watykan
Papież przewodniczy uroczystości zamykającej Rok Wiary.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rok Wiary w diecezji

Msza św., której przewodniczył bp Grzegorz Kaszak 13 października w bazylice katedralnej w Sosnowcu zainaugurowała w naszej diecezji Rok Wiary. Na zakończenie liturgii Pasterz Kościoła sosnowieckiego wręczył reprezentantom parafii z całej diecezji katechizm i specjalny List na rozpoczęcie Roku Wiary, który został odczytany w niedzielę 14 października.
W homilii bp Kaszak podkreślił, że wiara jest skarbem, o który trzeba dbać, który trzeba rozwijać i pielęgnować. - Nie dziwmy się więc, że Ojciec Święty Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary. Ojciec Święty pragnie, byśmy pogłębili i oczyścili wiarę. To jest jeden z powodów. Drugim jest to, że w dzisiejszym świecie wiary coraz bardziej brakuje. Mało tego, wzrasta ilość sekt, pojawia się kult szatana czy ateistyczne billboardy lansujące niewiarę. Wmawia się nam, że praktyki religijne są mało istotne dla naszego życia. A przecież dobrze wiemy, że wiara wzrasta dzięki przystępowaniu do sakramentów świętych, dzięki modlitwie, lekturze i kontemplacji słowa Bożego - mówił bp Kaszak. - Przykładów głębokiej wiary z kart Pisma Świętego można by przytaczać wiele, ale możemy także przypomnieć postaci już nam współczesne. Dzięki wierze św. Maksymilian Kolbe zdecydował się na okrutną, powolną śmierć w bunkrze głodowym, ale poprzez to uratował życie drugiego człowieka - ojca rodziny. Dzięki wierze bł. Jan Paweł II przemienił oblicze świata, w tym naszej ojczyzny. Dzięki wierze św. Marka Teresa z Kalkuty, mimo ograniczonych sił i możliwości, była w stanie opiekować się tymi, których odrzuciło społeczeństwo - żebrakami, trędowatymi, konającymi. Dzięki wierze wymienieni święci przynieśli wiele dobra, ciepła i nadziei, których tak bardzo potrzebuje świat - tłumaczył Biskup.
Uroczystą Mszę św. poprzedziły rozważania na temat wiary. Jedno wygłosił ks. dr Mariusz Karaś - kanclerz Kurii, a drugie ks. dr Paweł Pielka, duszpasterz akademicki.

CZYTAJ DALEJ

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

[ TEMATY ]

Japonia

Katolik

Karol Porwich/Niedziela

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.

Posługę duszpasterską wśród miejscowych wiernych pełni 459 kapłanów diecezjalnych i 761 zakonnych, wspieranych przez 135 braci i 4282 siostry zakonne, a do kapłaństwa przygotowuje się 35 seminarzystów. Kościół w Japonii dzieli się trzy prowincje (metropolie), w których skład wchodzi tyleż archidiecezji i 15 diecezji. Mimo swej niewielkiej liczebności prowadzi on 828 instytucji oświatowo-wychowawczych różnego szczebla (szkoły podstawowe, średnie i wyższe i inne placówki) oraz 653 instytucje dobroczynne. Liczba katolików niestety maleje, gdyż jeszcze 10 lat temu, w 2014, było ich tam ponad 20 tys. więcej (439725). Lekki wzrost odnotowały jedynie diecezje: Saitama, Naha i Nagoja.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

W Eucharystii uczestniczyli m.in. gen. w stanie spoczynku Piotr Mąka, dowódca Oddziału Prewencji Policji insp. Jarosław Echaust, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Kinga Fechner-Wojciechowska i wicenaczelnik Paweł Mikołajczak oraz kompania honorowa Policji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję