Reklama

Duszpasterskie wykłady akademickie (CZ. i)

Rok Wiary - Rok Odnowy

W dniach 31 sierpnia - 1 września w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbyły się Duszpasterskie Wykłady Akademickie. Hasło przewodnie tego rocznego spotkania kapłanów, osób konsekrowanych i katechetów świeckich „Rok Wiary - Rok Odnowy”, jak i podejmowana problematyka, w bezpoś-redni sposób nawiązywały do rozpoczynającego się wkrótce w Kościele Roku Wiary.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie, którego bezpośrednim organizatorem był Instytut Teologii Fundamentalnej KUL, rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika. Sprawowali ją m.in. biskupi Ryszard Karpiński oraz Artur Miziński, a także rektorzy KUL ks. prof. Stanisław Wilk oraz ks. prof. Antoni Dębiński. Metropolita Lubelski zachęcał zgromadzonych, by gorliwie pomnażali wiarę, niczym ewangeliczni słudzy otrzymane talenty.
Ks. Wilk, otwierając DWA w ostatnim dniu sprawowania urzędu, powitał zebranych, do których grona dołączyli m.in. bp Mieczysław Cisło, wojewoda lubelski Jolanta Szołno-Koguc i wiceprezydent miasta Lublina Monika Lipińska. Podkreślał, że „motto wykładów wskazuje, iż organizowane są one nie z powodu kryzysu wiary, o którym tak chętnie piszą media, wystąpień z Kościoła czy spadku liczby wiernych uczestniczących w niedzielnej Mszy św., ale z pragnienia wspólnego przeżywania wiary”. Do dzielenia się nią zachęcał też abp Stanisław Budzik, który w nadchodzącym Roku Wiary widzi wielką szansę na odnowienie osobowej i wspólnotowej relacji z Bogiem. Wielką pomocą w tym z pewnością będą trzy najważniejsze księgi: Pismo Święte, dokumenty Sobory Watykańskiego II oraz Katechizm Kościoła Katolickiego, które Stolica Apostolska zaleca wyeksponować w naszych kościołach.

Księga o kapłaństwie

Jak zachęcał ks. Arcybiskup, do tych trzech ksiąg warto dołączyć „bezcenny dar na Rok Wiary”, czyli 12. tom dzieł zebranych J. Ratzingera, który ukazał się nakładem Wydawnictwa KUL. - To są źródła, z których ma czerpać nasza wiara - podkreślał Pasterz. Nawiązując do drugiego tomu dzieł obecnego papieża, jaki ukazał się w polskiej wersji językowej, Metropolita zwrócił uwagę na tytuł księgi: „Głosiciele Słowa i słudzy waszej radości. Teologia i duchowość sakramentu święceń”. Wspominając zakończenie Roku Kapłańskiego w Rzymie, gdy Mszę św. wraz z Benedyktem XVI koncelebrowało kilkuset biskupów i ponad 15 tys. kapłanów, abp Budzik mówił: - Od słów wypowiedzianych w czasie tamtej Eucharystii i zapisanych przez Josepha Ratzingera na prymicyjnym obrazku „Nie jesteśmy panami waszej wiary, lecz sługami waszej radości”, rozpoczyna się ten bezcenny dar na Rok Wiary. Zachęcał, by sięgali po niego nie tylko kapłani, ale wszyscy, którzy interesują się teologią i życiem Kościoła.
W czasie wykładów szczególne miejsce zarezerwowano na promocję księgi. Ks. prof. Krzysztof Góźdź, redaktor polskiej edycji „Dzieł zebranych”, podkreślał, że „życzeniem Benedykta XVI było, aby po tomie o liturgii (t. 11) ukazał się tom o kapłaństwie (t. 12)”. - Widzimy tu przedziwną logikę tego zamysłu: Bóg na pierwszym miejscu, a następnie posługa kapłańska, która w swej istocie żyje głębią osobistej więzi z Chrystusem, by dalej krzewić tę więź wśród ludzi wierzących - mówił ks. Góźdź. Jak zapewniał, „dzieło jest wielką księgą o kapłaństwie, o naszym trudzie wynikającym z posłannictwa Jezusa Chrystusa, a zarazem o pięknie korzyści tego trudu dla tych, którzy uwierzyli w Słowo Życia, i w zamian mają obiecane Królestwo Boże”. Z okazji wydania kolejnego już tomu „Dzieł zebranych”, list gratulacyjny przesłał prefekt Kongregacji Nauki Wiary bp Gerhard Ludwig Mueller.
Głównym sponsorem wydania tomu jest PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Elektrociepłownia Lublin-Wrotków

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Siła wiary

W kolejnej części spotkania wykład inauguracyjny zaprezentował ks. prof. Marian Rusecki. Mówiąc o sile wiary we współczesnym świecie podkreślał, że „błędem jest uleganie przez Kościół tendencjom mówiącym o kryzysie wiary, choć niewątpliwie w wielu środowiskach on następuje”. - Musimy pamiętać o tym, że chrześcijaństwo staje się żywe i dynamiczne. Tylko za czasów pontyfikatu Jana Pawła II przybyło ponad 320 mln chrześcijan - podkreślał. Ks. Profesor przypomniał, że kryzys wiary rozpoczął się wraz z czasami nowożytnymi, kiedy następował rozdział między wiarą, filozofią i naukami przyrodniczymi. - Klimat rywalizacji między Kościołem a mentalnością współczesną jest przejęty przez czasy współczesne. Wyraża się w tym, że następuje szeroka, wszechstronna laicyzacja świadomości, czyli tworzenie takiego typu myślenia, które nie ma odniesienia do transcendencji, wartości, innego świata. Uleganie laicyzacji mentalności jest powszechne i w zjawisku tym tkwi źródło słabości wiary - mówił. Zauważył, że do osłabienia wiary prowadzi rozdzielanie przedmiotu od podmiotu wiary istniejące w tradycyjnej teologii. - Przedmiot wiary to prawdy objawione przez Boga, przyjmowane na sposób trochę intelektualny, w które się wierzy, ale które są trochę obok nas, nie w nas. Tymczasem wiara nie na tym polega, bo jest czymś o wiele bogatszym, angażującym całego człowieka. Ta rzeczywistość, w którą wierzymy, nie jest gdzieś obok nas, ale my z nią spotykamy się w naszym wnętrzu osobowym - mówił ks. Rusecki. Definiując wiarę, teolog podkreślał, że „wiara to spotkanie w znaczeniu wewnętrznego objawienia się jednej osoby drugiej osobie”. - Jeśli to przeniesiemy na płaszczyznę wiary, my w tej wierze spotykamy się wewnętrznie z Bogiem. Dlatego wiara ma dla nas takie znaczenie: ukazuje sens istnienia i otwiera na przyszłość - mówił ks. Rusecki. Zwracając się do kapłanów, przekonywał ich, że nie mogą być tylko „przekaźnikami wiary”. - Kapłani, jeśli mają głosić triumf wiary, radości i zmartwychwstania, muszą być ugruntowani, mocni w wierze. To, co głoszą, powinno być udziałem ich najgłębszych przekonań.

Potrzeba prawdziwych świadków

Z uczestnikami DWA spotkał się m.in. o. Adam Schulz, przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. W swoim wystąpieniu podjął on temat odnowy Kościoła w Polsce. Zdaniem prelegenta, jednym ze sposobów na odnowę Kościoła jest otwarcie się na przekonanie o obecności Boga w świecie. - Musimy przestać być przekonani o tym, że sami najlepiej wszystko wiemy i nie potrzebujemy Boga - mówił. Inne skuteczne sposoby zaprezentowane przez o. Schulza to m.in. zawierzenie Maryi, poznanie i wcielenie w życie wskazań katolickiej nauki społecznej czy zaangażowanie się w działalność ruchów i stowarzyszeń katolickich. - W naszym życiu brakuje nam naśladowania życia Maryi, wsłuchiwania się w Ewangelię, pomocy, miłości, pokory. Musimy pielęgnować miłość do Maryi i ciągle rozwijać, bo to Ona jako Matka Boga, daje przykład nie tylko mocnej wiary, ale także stanowi wzór do naśladowania dla każdej matki i dla każdego katolika - podkreślał.
Kolejny mówca - ks. dr hab. Krzysztof Kaucha - wygłosił referat nt. „Odnowa wiarygodności Kościoła. Jak?”. Starał się w nim odpowiedzieć na pytanie, co robić, by zarówno wiara, jak i księża stali się bardziej wiarygodni i zrozumiali. - Człowiek idący z Bogiem na ustach powinien być żywym przykładem realizacji wartości chrześcijańskich; powinien dawać świadectwo wiary w Boga - mówił ks. Profesor. - Kościół staje się wiarygodny wtedy, gdy widać w nim współpracę, zaufanie i wspólną troskę o dobro - przekonywał. Główne przesłanie tej wypowiedzi można zamknąć w słowach: „by być wiarygodnym, nie można jedynie mówić, ale słowa należy przekuć w czyny”. - Jest to bardzo trudne zadanie, ale człowiek o mocnym duchu i głębokiej wierze, którym kieruje powołanie, jest w stanie czynić dobro. Bo chociaż nie każdy nadaje się do każdego miejsca i każdej roli, ma potencjał do bycia dobrym i wiarygodnym chrześcijaninem - zapewniał ks. Kaucha.
O kapłaństwie mówił także ks. prof. Krzysztof Góźdź. Prelegent oparł swoje rozważania na myśli Benedykta XVI. - Kapłaństwo polega na byciu i kształtowaniu siebie w Chrystusie. Sakrament ten nie jest czymś własnym, zapracowanym, lecz darem od Boga - mówił ks. Profesor. - Kapłan nie działa dla siebie, lecz dla Chrystusa, a przez Niego dla ludzi. Dlatego musi być mężem modlitwy nieustannie powracającym do źródła, którym jest Chrystus. Ma być pasterzem oraz wzorem dla swojego stada - podkreślał. Nakreśloną w referacie wizję kapłaństwa można zamknąć w kilku tezach: kapłan powinien wiedzieć, iż zbawienie nie pochodzi od niego, lecz od Boga; musi się wyrzec własnego „ja” na rzecz tego, któremu służy; musi znaleźć w Chrystusie miejsce swojej egzystencji; powinien uobecniać Chrystusa w znakach oraz słowach, a przede wszystkim w czynach i życiu. - Kapłan to misjonarz i ewangelista, który ma przekazywać drogowskazy od Boga i wyrażać Słowo Boże, a nie swoją mądrość - punktował ks. Góźdź. Krótki wykład zakończył się wyraźnym stwierdzeniem, że „bez Chrystusa i jego Kościoła prawdziwe kapłaństwo nie jest możliwe”.

Współpraca: Agnieszka Stańczak i Karolina Stacharska

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

W Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus polecił Siostrze Faustynie, aby przez 9 dni odmawiała szczególne modlitwy i tym samym sprowadzała rzesze grzeszników do zdroju Jego miłosierdzia.

Nowenna do Miłosierdzia Bożego w 2023 roku rozpoczyna się 7 kwietnia i zakończy się w sobotę przed Świętem Miłosierdzia Bożego, 15 kwietnia.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gądecki do kapłanów: bądźmy otwarci na wszystkich

2024-03-28 20:06

[ TEMATY ]

Poznań

abp Stanisław Gądecki

Msza Krzyżma

Episkopat News

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

Mamy za zadanie uosabiać otwartość na wszystkich, coś, czego współczesne społeczeństwo nie jest w stanie pojąć. Otwartość ta wzywa nas wszystkich do zapomnienia o dzieleniu ludzi na tych, których aprobujemy, i na tych, których stawiamy poza nawiasem. Świętość Kościoła przejawia się poprzez przygarnięcie grzeszników, a nie poprzez ich odrzucenie. Daje to także nam, wyświęconym sługom Kościoła, wizję kapłaństwa pozbawioną elitarności klerykalizmu, wizję, która pozwala utożsamić się z innymi w ich bardziej i mniej udanych przedsięwzięciach - mówił podczas Mszy Krzyżma w Wielki Czwartek abp Stanisław Gądecki.

W katedrze poznańskiej koncelebrowało Mszę św. ponad trzystu kapłanów, odnawiając przyrzeczenia złożone podczas święceń. Metropolita poznański pobłogosławił oleje święte służące do udzielania sakramentów.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga

2024-03-29 07:59

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Bp Adrian Galbas

Bp Adrian Galbas

Mnie nieraz trudno jest wierzyć w Boga. Wiara bywa ciężka i męcząca, ale gdy słyszę o czyjejś śmierci, wówczas właśnie wiara jest pociechą - powiedział PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas.

W rozmowie z PAP metropolita katowicki abp Adrian Galbas wyjaśnił, że cierpienie samo w sobie nie jest człowiekowi potrzebne, ponieważ niszczy i degraduje. Jednak w momentach, gdy przeżywamy cierpienie, męka Chrystusa może być pociechą i wzmocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję