Wyobraź sobie swój ślub w królewskiej Katedrze na Wawelu. Ty, Twój mąż/żona i … dzieci. Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich podczas Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza w krakowskiej katedrze to jeden z punktów programu „Wesela Wesel” - osiemnastego już spotkania małżeństw, które miały wesela bezalkoholowe. Odbędzie się ono w Krakowie w dniach 2-5 sierpnia br.
- Zapraszamy wszystkie małżonki, które jeszcze wbijają się w suknie ślubne, by je założyły. W sobotę pójdziemy Drogą Królewską z Rynku Głównego na Wawel w Marszu Trzeźwości. Część osób przyjedzie w regionalnych strojach z całej Polski, będzie kolorowo! - zapewnia Agata Gorczowska, która wraz z mężem Stanisławem koordynuje tegoroczną edycję „Wesela Wesel”.
- Myślę, że dla naszych dzieci będzie to ogromne przeżycie! - mówi Jolanta Kozłowska z Krakowa, żona Jacka. Małżonkowie przyjdą na Wawel z 13-letnią córką i 11-letnimi bliźniakami. Rodzina weźmie udział w spotkaniu po raz pierwszy. Pani Jolanta czeka na moment odnowienia przysięgi małżeńskiej, ale także na uroczyste wesele, czyli wielki bal bezalkoholowy poprowadzony przez profesjonalnego wodzireja. Liczy również, że rodzinie uda się nawiązać wartościowe znajomości.
Ślub i wesele na trzeźwo
Czy trudno było państwu Kozłowskim 17 lat temu podjąć decyzję o organizacji wesela bezalkoholowego? - To była naturalna decyzja. Obracaliśmy się i obracamy w środowisku niepijącym. Wiedzieliśmy, że wódka to wyrzucone pieniądze. Nikt nie wyszedł wcześniej, zabawa trwała do rana. Dla nas ważne było, żeby świadomie przeżyć to, co się działo w kościele - mówi pani Jolanta.
Również państwo Gorczowscy 14 lat temu świętowali bez wódki. Dlaczego? - Z miłości do osób z naszych rodzin, o których wiedzieliśmy, że są alkoholikami. Szczególnie to docenili ci, będący w AA. Nie chcieliśmy, żeby nasze wesele było dla nich czasem pokusy - uzasadnia pani Agata.
Zamiast toastu para młodych wita gości chlebem i solą. Ważną rolę podczas bezalkoholowego wesela pełni kreatywny wodzirej. Taki, który ma klasę, nie ogranicza się do tandetnych przyśpiewek i niesmacznych zabaw. Przewodnicy zabaw bezalkoholowych kończą specjalne kursy, np. organizowane przez katowicki Ośrodek Profilaktyczno-Szkoleniowy im. Ks. Franciszka Blachnickiego. Placówka dysponuje także bazą kontaktową dla narzeczonych, którzy szukają dobrego wodzireja.
Po weselu… znów wesele!
Jak to się stało, że małżonkowie, których wesela były bezalkoholowe, zaczęli się spotykać na corocznej imprezie? - Ks. Władysław Zązel, proboszcz z Kamesznicy pod Żywcem, znał dużo przykrych historii, które były skutkiem pijaństwa weselnego - opowiada pani Gorczowska. - Ja wychowywałam się w Bielsku, od czasu do czasu chodziły pogłoski, że do szpitala przywieziono górala prosto z wesela, z widelcem w plecach... Ks. Władysław miał natchnienie, że coś z tym trzeba zrobić. Zaczął stosować w swojej parafii różne formy zachęty dla młodych, którzy zdecydują się na wesele bez alkoholu. Gdy pobłogosławił już 100 takich par, został zaproszony do audycji w Radiu Maryja. Na antenie kapłan zachęcił małżeństwa, które miały wesela bezalkoholowe, by przyjechały do Kamesznicy, i podał konkretną datę.
Na początku sierpnia 1994 r. małżonkowie stawili się u proboszcza. Rozpoczęto Mszą św., a potem górale zorganizowali zabawę, która tak się spodobała, że postanowiono spotykać się co roku. Dwa pierwsze spotkania odbyły się w Kamesznicy, a potem zaczęło się jeżdżenie z „Weselem Wesel” po całej Polsce. - Jednego roku mieliśmy nawet audiencję u Jana Pawła II. Program wesela się rozrósł, uczestnicy zjeżdżają się już od czwartku. Czekają na nich wykłady, zwiedzanie miejsc, rozmowy z ciekawymi ludźmi. W Krakowie zadbano również o bogaty program dla dzieci i młodzieży: będą warsztaty taneczne, wykład o wolności i czystości, fantastyczna gra „Cuder”. Cała rodzina bierze udział w spotkaniu i jest to inspirująca forma wspólnego zagospodarowania wakacji - mówi Agata Gorczowska
Organizatorzy (Stowarzyszenie „Wesele Wesel”, Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej) zapraszają do Krakowa również narzeczonych, którzy zastanawiają się nad organizacją wesela bezalkoholowego. Szczegółowy program i formularz zgłoszenia na stronie:
Pomóż w rozwoju naszego portalu