Reklama

Wspólnota ponad granicami

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ma ogromne zasługi w umacnianiu więzi Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą z Ojczyzną, jej językiem i kulturą. Jest również bardzo zaangażowane w niesienie pomocy w zaspokajaniu różnorodnych potrzeb Rodaków rozsianych po świecie. Przedstawiając Czytelnikom artykuł o najważniejszych osiągnięciach i programach realizowanych przez „Wspólnotę Polską”, inaugurujemy naszą bardziej systematyczną niż dotąd współpracę ze Stowarzyszeniem.

Niedziela Ogólnopolska 52/2011, str. 20-21

Archiwum Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze od zakończenia II wojny światowej oficjalne spotkanie reprezentantów całego polskiego narodu, rozdzielonego przez dziesięciolecia żelazną kurtyną, odbyło się ponad 20 lat temu, w październiku 1990 r. w Rzymie, pod duchowym patronatem Ojca Świętego Jana Pawła II. Była to konferencja „Kraj - emigracja” - spotkanie przedstawicieli organizacji polonijnych i polskich z 22 krajów świata oraz delegacji Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, którego prezes - prof. Andrzej Stelmachowski reprezentował jednocześnie, jako marszałek Senatu RP, najwyższe władze państwowe.

Przechować pamięć

Decyzje mocarstw podjęte w Jałcie sprawiły, że poza granicami PRL-u pozostały setki tysięcy Polaków, którzy nie chcąc zgodzić się na życie w zniewolonej ojczyźnie, wybrali los emigrantów. Wywodząca się z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i skupiona wokół Prezydenta i Rządu Polskiego na Wychodźstwie emigracja niepodległościowa, reprezentowana przez Radę Koordynacyjną Polonii Wolnego Świata, przyjmując rolę nosiciela tradycji II Rzeczypospolitej, przechowała troskliwie pamięć o wolnej Polsce i niosła, w kraju i na emigracji, nadzieję wszystkim, dla których niepodległość była przedmiotem odległej, choć oczywistej przyszłości. Poza wschodnią granicą kraju pozostawały setki tysięcy zapomnianych Polaków, konsekwentnym wysiłkiem komunistycznej propagandy usuniętych ze społecznej świadomości.
W 1989 r. Polska stała się wolnym i niepodległym krajem. Minione lata pozostawiły jednak wiele nieufności między Macierzą a Polakami, których historyczne okoliczności zmusiły do pozostania za granicą. Aby ten rów niechęci zasypać, aby doprowadzić do ponownego zjednoczenia w jeden naród wszystkich rozsianych po świecie Polaków, grupa luminarzy polskiego życia publicznego - senatorów i posłów, działaczy niepodległościowych, hierarchów Kościoła, wybitnych naukowców i ludzi kultury - założyła w lutym 1990 r. Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, które przystąpiło do odbudowy więzi Polonii i Polaków zamieszkałych za granicą z Ojczyzną, jej językiem i kulturą oraz do niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebowali najbardziej - Polakom na Wschodzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Pielęgnować narodową tożsamość

Dzisiaj, po ponad 20 latach, ruch polonijny okrzepł, systematycznie odbywają się Zjazdy Polonii i Polaków z Zagranicy, powstało wiele nowych organizacji, ogólnych i branżowych, lokalnych i ponadregionalnych. Polacy na Wschodzie mimo przeszkód stworzyli wiele instytucji pozwalających pielęgnować narodową tożsamość.
Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” pozostaje największą spośród instytucji, których celem jest niesienie pomocy rozrzuconym po świecie Polakom i podtrzymywanie ich więzi z ojczyzną. Uzgodnieniu programu, a także wzajemnemu poznaniu i omówieniu wszystkich aspektów współpracy służyły wielkie zjazdy, zorganizowane przez Stowarzyszenie: Spotkanie Polonii Wschodu i Zachodu w Rzymie w 1990 r. oraz trzy Zjazdy Polonii i Polaków z Zagranicy: Kraków 1992 r., Warszawa - Pułtusk - Kraków - Częstochowa 2001 r. oraz Warszawa 2007 r.
Zakres zadań Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, dyktowany potrzebami Polonii, rozszerza się nieustannie. Zarząd krajowy, 24 oddziały i 6 domów Polonii współpracuje z organizacjami polonijnymi w dziedzinie oświaty, nauki, kultury, sportu i turystyki. Organizuje m.in. warsztaty i staże zawodowe, kursy języka i kultury polskiej, kursy metodyczne dla nauczycieli języka polskiego, szkoły letnie języka i kultury, „zielone szkoły”. W ramach akcji letniej Stowarzyszenia z wypoczynku w Polsce corocznie korzysta ok. 4 tys. dzieci i młodzieży przybywających na kolonie, obozy, warsztaty, plenery itp. „Wspólnota Polska” w ramach współpracy ze szkołami polonijnymi na całym świecie dostarcza też podręczniki i pomoce dydaktyczne. Od kilku lat jest kontynuowany, zainicjowany przez Stowarzyszenie, program szkół partnerskich, łączący szkoły na Wschodzie ze szkołami na Zachodzie i w kraju. Udzielając szerokiej pomocy w odradzaniu polskości na Wschodzie oraz nawiązując nowe kontakty z polskimi skupiskami i tworzącymi się organizacjami, Stowarzyszenie angażuje się m.in. w pomoc Polakom w Kazachstanie, a także repatriantom, którzy osiedlili się już w Polsce.
„Wspólnota Polska” rozpoczęła w 2010 r., z inicjatywy śp. prezesa Macieja Płażyńskiego, przygotowanie obywatelskiego projektu ustawy repatriacyjnej, który na jesieni tegoż roku został złożony na ręce marszałka Sejmu. Pod projektem podpisało się ponad 200 tys. Polaków. Z jego inspiracji powstał także program „Lato z Polską”, podyktowany troską o to, by dzieci uczące się języka polskiego miały kontakt ze współczesną Polską - wspólnie z kilkudziesięcioma samorządami w całym kraju organizujemy dziesięciodniowe pobyty edukacyjne dla dzieci z Białorusi, Ukrainy i Rosji, w których co roku bierze udział ok. 3 tys. dzieci.
Program „Czas na Polskę” adresowany jest do środowisk polonijnych, którym brakuje nauczycieli języka polskiego, a także osób, które przybliżałyby polską kulturę, zwyczaje i pomogłyby organizować życie polskiej wspólnoty - organizujemy wyjazdy wolontariuszy. W roku 2010/2011 ośmiu wolontariuszy spędziło pół roku w środowiskach polonijnych Argentyny, Brazylii i Kanady. W tym roku kolejni wolontariusze wyjadą do Rosji, Armenii i na Ukrainę.

Inwestować w polskość

Prowadzenie działalności oświatowej i kulturalnej wymaga stosownej bazy lokalowej, szczególnie w regionach zamieszkałych przez znaczną liczbę Polaków. Stąd intensywny program inwestycyjny realizowany od lat przez „Wspólnotę Polską”. Wyposażamy i budujemy szkoły na Wschodzie, m.in. na Litwie - w Wilnie, na Białorusi - w Grodnie i Wołkowysku, na Łotwie - w Rezekne i na Ukrainie - w Gródku Podolskim, Mościskach i Strzelczyskach. Wśród inwestycji Stowarzyszenia za wschodnią granicą są też domy polskie - w Grodnie, Baranowiczach, Lidzie, Mohylewie i Szczuczynie na Białorusi, w Nowym Sołońcu na rumuńskiej Bukowinie, w Żytomierzu na Ukrainie oraz Dom Polski w Wilnie. W Ameryce Południowej wybudowaliśmy domy polskie w Campo do Tenente i Guarani das Missőes oraz Polonijne Centrum Kultury w Aquia Branca i Dom Młodzieży w Rio de Janeiro w Brazylii.
Stowarzyszenie jest organizatorem popularnych wśród Polonii festiwali, m.in. Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie i Światowego Festiwalu Chórów Polonijnych w Koszalinie, cyklicznego zlotu młodzieży polonijnej - „Orle Gniazdo”, a także imprez sportowych, jak Polonijne Igrzyska Sportowe (letnie i zimowe). Systematycznie organizowane Forum Oświaty Polonijnej służy wymianie doświadczeń nauczycieli polskich pracujących w różnych środowiskach polonijnych i polskich poza granicami kraju. O szczególnej, wiodącej roli oświaty w naszym programie świadczy także temat tegorocznego III Kongresu Polskich Towarzystw Naukowych na Obczyźnie - „Młodzież polska na obczyźnie - zadania edukacyjne”, który we wrześniu odbył się w Krakowie.
Jedna z najważniejszych cyklicznych imprez, realizowanych przez „Wspólnotę Polską”, i zarazem jedna z największych imprez polonijnych to Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie. Tegoroczny Festiwal, zorganizowany już po raz piętnasty, zgromadził 42 zespoły z 16 krajów. Na estradach Rzeszowa i Podkarpacia wystąpiło ponad 1400 tancerzy i muzyków, dla których tradycyjna kultura ludowa jest prawdziwą pasją. Szczególną, integrującą rolę w środowiskach polonijnych pełnią organizowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” polonijne zawody sportowe. Najważniejsze z nich to: Polonijne Igrzyska Młodzieży Szkolnej im. Jana Stypuły (11 edycji przygotowanych przez oddział w Łomży), Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne i najważniejsze, a także największe z nich, zorganizowane w tym roku po raz piętnasty - Światowe Letnie Igrzyska Polonijne.

Autor jest prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie został wyprodukowany

2024-03-28 22:00

[ TEMATY ]

całun turyński

Adobe.Stock

Całun Turyński

Całun Turyński

W Turynie we Włoszech zachowało się prześcieradło, w które według tradycji owinięto ciało zmarłego Jezusa - Święty Całun. W ostatnich latach tkanina ta została poddana licznym, nowym badaniom naukowym. Rozmawialiśmy o tym z prof. Emanuelą Marinelli, autorką wielu książek na temat Całunu - niedawno we Włoszech ukazała się publikacja „Via Sindonis” (Wydawnictwo Ares), napisana wspólnie z teologiem ks. Domenico Repice.

- Czy może pani profesor wyjaśnić tytuł swojej nowej książki „Via Sindonis”?

CZYTAJ DALEJ

Kapłaństwo - dar Jezusa dla Kościoła

Niedziela legnicka 4/2004

[ TEMATY ]

kapłaństwo

Karol Porwich/Niedziela

Bóg dał światu wielki dar kapłaństwa. On sam wybiera tych, którzy stają się ministrami Jego nieskończonej miłości, którą przekazują wszystkim ludziom. Jezus Chrystus, zanim powrócił do Ojca, ustanowił sakrament kapłaństwa, aby na zawsze zapewnić obecność kapłanów na ziemi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję